Srpnový Newsletter pro členy ŠSČR

Mezinárodní festival v Pardubicích zná nových pět mistrů ČR

Jak je již zvykem, měsíc červenec patří Czech Openu v Pardubicích. Tento rok se odehrál již 33. ročník tohoto úspěšného a celosvětově známého festivalu. V rozmezí dvou týdnů (14. – 31. 7.) se uskutečnilo velké množství turnajů, jak hlavních, tak i doprovodných. Přes 600 hráčů z různých koutů světa se zúčastnilo hlavního turnaje. Šachisté si mohli zahrát jako jednotlivci, ale také být součástí družstva. Největším lákadlem však byly turnaje v klasickém tempu. Hlavní velmistrovský turnaj „A“ byl velice napínavý až do posledního kola. Celkovým vítězem této skupiny se stal německý velmistr Alexander Dončenko se ziskem 7,5 bodu z 9 partií. Ind Harsha Bharathakoti, který nestačil v posledním kole právě na Němce, se 6,5 body na svém kontě nezůstal ani v TOP 5 a musel se spokojit s konečným šestým místem. O stříbro se tak bojovalo na druhé desce. Indický talent, Moksh Amit Doshi se utkal s tuzemským hráčem, Jiřím Štočkem. Partie skončila remízou, a jelikož měl český hráč horší pomocné hodnocení, tak stříbro bylo přiděleno Asiatovi. I přesto je bronzová příčka pro Česko úspěchem. Dalším českým hráčem, který skončil v TOP 10, byl Richard Stalmach. Se 6,5 body zakončil turnaj na 7. místě. Celkem sedm hráčů si zde uhrálo normu. Velmistrovskou Moksh, IM dalších pět hráčů, a to včetně již zmiňovaného Richarda Stalmacha, Petra Gnojka a Petra Šimka. Na pardubickém Czech Openu se již tradičně uděluje několik republikových přebornických titulů. Titulem mistra republiky čtyřčlenných družstev se může chlubit Zikuda Turnov, nejlepším šachovým maratóncem je pro tento rok IM Jakub Půlpán a přeborníkem ČR v sekci rapid se stal GM Vojtěch Plát. Kromě toho se na Czech Openu korunují mistři republiky v různých variantách šachu. Letos ve „Fischerkách“ slavil úspěch Lukáš Starý, v „Holanďanech“ (Bughouse) nejvíce umu předvedla dvojice Tajovský – Menčík a ve verzi „Raindropchess“ vévodil Tomáš Vrzal.

Vítěz velmistrovského turnaje, Alexander Dončenko (foto Czech Open)

Turnaj kandidátů zná vyzyvatele o šachový trůn

Na přelomu června a července se odehrál Turnaj kandidátů. Osm vybraných hráčů světové špičky soupeřilo o právo vyzvat současného krále šachu, Magnuse Carlsena. Ihned v první polovině si Jan Něpomňaščij spolu s Fabianem Caruanou vytvořili náskok alespoň 1,5 bodu na zbytek hráčů. Druhá část turnaje však Američanovi nevyšla (ze zbylých 7 partií získal pouhých 1,5 bodu), a tak Rus, hrající kvůli sankcím, které byly uvaleny na ruské sportovce, pod vlajkou FIDE, byl blíže k pomyslné vstupence k vyzvání Carlsena. Něpomňaščij si zkušeně pohlídal své pronásledovatele, a to s rozdílem 1,5 bodu na druhého Číňana Ding Lirena. Jako pomyslná třešnička na dortu poslouží i fakt, že vítěz tohoto turnaje jako jediný nepocítil prohru. Vzhledem ke spekulacím ohledně obhajoby titulu mistra světa se však hrálo i o druhé místo. Během turnaje se totiž stále nevědělo, zda se Carlsen nakonec vzdá titulu. A tak, když první místo bylo zajištěno, se o druhé bojovalo do posledního kola. Američan Hikaru Nakamura svedl v posledním kole souboj o udržení stříbra proti již zmíněnému Ding Lirenovi. Číňan však vyhrál, a tak si se ziskem osmi bodů zajistil druhou příčku.

Vítěz Turnaje kandidátů pro rok 2022, Jan Něpomňaščij (foto FIDE)

Magnus Carlsen nebude obhajovat titul mistra světa

Na konci července přišlo konečné rozhodnutí. Nynější mistr světa, Magnus Carlsen, se po daných spekulacích rozhodl vzdát obhajoby titulu. Nor přiznal, že mu pro sehrání zápasu o šachovou korunu chybí motivace. U šachu však nadále zůstane, s cílem uhrát magickou hranici, a to elo 2900 v klasickém tempu. Zápas o titul mistra světa tak sehraje dvojice hráčů, a to Jan Něpomňaščij a Ding Liren.

44. šachová olympiáda v Chennai

Na konci července odstartoval největší šachový turnaj na světě. Tento „svátek královské hry“ potrvá do 10. 8. v indické Chennai. Česká republika je reprezentována mužskou a dámskou výpravou. Vše, co se týče olympiády, naleznete ve speciálním Newsletteru, který byl publikován na webu ŠSČR.

Fotosoutěž „Mezinárodní den šachu“

Ve dnech 17. – 31. 7. 2022 měli všichni šachoví nadšenci možnost poslat fotografii s tématikou šachu na e-mail svazu. Nyní v první třetině srpna probíhá vyhodnocování všech vámi zaslaných příspěvků. Hlasování provádí nejen odborná porota, ale i široká veřejnost na svazových stránkách Facebooku a Instagramu. Zveřejnění vítězů této soutěže proběhne 11. 8. 2022 na sociálních sítích. Pro další informace sledujte web ŠSČR.