Slezský Open 2018

Třetí únorová sobota se nesla v duchu dalšího pokračování Rapid tour Ostravského koníka. Třetí zastávkou tour byl již 7. ročník Slezského openu, který se hraje v Rychvaldu. Celý turnaj organizuje tamní Rychvaldský spolek šachový 1945.

Věřím, že mnozí čtenáři ví, oč se v této Rapid tour jedná, avšak i teď v rychlosti shrnu. Letošní série turnajů má 7 zastávek, kde hráči bojují o celkové umístění, které se určuje z 4 nejlepších výkonů, dle dosažených bodů v jednotlivých zastávkách. Odměnou jsou 3 startovné zdarma do hlavních turnajů Ostravského koníka v kategoriích do ELA 1700, do 2000 a nad ELO 2000. Celkový vítěz navíc dostane slevu 2000 Kč do hlavního turnaje, kterým je Mistrovství republiky.

Do turnaje bylo přihlášeno téměř 120 účastníků, avšak vlivem počasí a nemocí se turnaje v Rychvaldu zúčastnilo 103 šachistů a šachistek ze čtyř zemí.

Turnaj neměl před svým začátkem výraznějšího favorita, do města nedaleko Ostravy dojeli 2 mezinárodní mistři, 1 mezinárodní mistryně a  8 FIDE mistrů.

V prvních kolech z širšího pole favoritů nikdo nezaváhal, až na WIM Leite Oralovou, která svou partii prohrála proti hráči z pořadatelského oddílu Petru Brezíkovi. Velice mě při turnaji zamrzelo odstoupení Jaroslava Sobka, který po třech kolech turnaj těsně vedl, ale odstoupil z osobních důvodů.

Bez jediné prohry turnajem prošel polský hráč Kacper Tomaszewski, který remizoval poslední dvě partie a počtem 8 bodů z 9 celý turnaj vyhrál. Z dostupných zdrojů tak turnaj má po 7 ročnících sedm různých vítězů.

28071258_452080051875154_1675005046690148381_o

(Vítěz turnaje Kacper Tomaszewski, autor fotografie Petr Brzezny)

O půl bodu méně a pomyslné stupně vítězů doplnili druhý IM Jozef Michenka a FM František Vrána. Při konečném vyhlašování došlo k ocenění i nejstaršího a nejmladšího účastníka turnaje. Nejstarším byl pan Jan Sudolský a nejmladší hráčkou byla Kim Maria Brückmann. Mezi těmito hráči je věkový rozdíl úctyhodných 79 let!

Na turnaji vždy panuje velice přátelská atmosféra, doporučuji všem hráčům, kteří příští rok budou mít chvíli času, aby se do Rychvaldu vypravili.

27993619_452080135208479_1967116001763533472_o

V rámci rapid tour nás čekají v příštím měsíci hned dva turnaje. První je 17.3. v Petřvaldě (4. ročník Open Petřvald 2018) a další pokračování je o týdne později – 24.3. v Havířově (12. ročník turnaje O pohár primátorky Havířova. Všechny další informace, propozice a výsledky naleznete na stránkách Rapid tour Ostravského koníka www.rapidtour.cz.