Skvělé výsledky 10. kola olympiády

Předposlední kolo šachové olympiády přineslo velké drama se šťastným koncem pro naše týmy. Muži porazili Španělsko 2,5:1,5, když rozhodující výhru zaznamenal v dlouhé koncovce Zbyněk Hráček. Ženy dokázaly díky výhrám Kristýny Novosadové a Joanny Worek remizovat 2:2 proti favorizované domácí Gruzii. V průběžném pořadí patří mužům 10. místo a ženy jsou 15.

V zápase mužů otevřel skóre Peter Michalík, který krásně přehrál svého španělského soupeře Ibarru Jereze. „Kapitán Vlastimil Jansa mi poradil variantu, která se několikrát hrála dlouho předtím, než jsem se narodil. Zkusil jsem ji, získal jsem dobrou pozici a lepší čas a potom se mi hrálo dobře,“ komentoval průběh partie nás reprezentační nováček.

Potom se ovšem situace zkomplikovala, když na první šachovnici remizoval David Navara a na druhé dokonce prohrál Viktor Láznička. Za vyrovnaného stavu ale rozhodující bod týmu přinesl Zbyněk Hráček, který v dlouhé a celkem 106 tahů trvající partii porazil Lopeze Martineze. V posledním kole mají tak naši šanci zaútočit na umístění kolem 5. místa, což by byl fantastický úspěch.

Ženy dokázaly po podobně dramatickém průběhu remizovat se čtvrtou nasazenou Gruzií. Své partie sice prohrály Karolína Olšarová a Kristýna Petrová, ale silnější soupeřky dokázaly porazit Kristýna Novosadová a Joanna Worek. Ta dohrávala za stavu 1:2 z pohledu českého týmu partii proti Nině Batsiashvili a vyhrála ji v koncovce.

V celkovém pořadí ženské části olympiády vede Čína, má náskok jen jednoho bodu před trojicí pronásledovatelů (Ukrajina, USA, Arménie). V mužské sekci v dnešním kole poprvé prohrál tým Polska, takže se zítra v přímém souboji o zlato střetnou výběry Číny a USA.

Poslední jedenácté kolo se hraje v pátek 5. října už od 9:00 SEČ. Naši muži se střetnou s favorizovanou Ukrajinou, ženy nastoupí proti druhému týmu domácí Gruzie. Online přenos partií najdete na oficiálních stránkách soutěže http://batumi2018.fide.com/en.

Fotogalerii a videa přímo z místa dění si můžete prohlédnout na Facebooku ŠSČR a také na YouTube kanálu ŠSČR.