Český šachový úspěch v kvalifikaci na Světový pohár. Postupují Nguyen, Láznička i Plát

Hned tři čeští šachisté prošli úspěšně evropskou kvalifikací na Světový pohár. Velmistři Thai Dai Van Nguyen, Viktor Láznička i Vojtěch Plát si poradili s kvalitními soupeři i hybridní formou hry a doplní českou jedničku Davida Navaru, jenž by si účast na vrcholném turnaji měl zajistit díky vysokému ratingu.

Bývalý juniorský mistr Evropy Thai Dai Van Nguyen dokázal vyhrát všechny tři zápasy v rámci kvalifikace, stejně jako dlouhodobá česká dvojka Viktor Láznička. Vojtěch Plát sice v posledním kole nestačil na Gruzínce Luku Paichadzeho, na SP se ale i tak dostane díky divoké kartě. Šachový svaz ČR totiž už před turnajem avizoval, že kartu přidělí nejlepšímu hráči, který nepostoupí přímo. Dlouhodobá jednička David Navara ve druhém kole překvapivě nestačil na naději španělského šachu Ibarru Jereze a přímo na SP nepostoupil, „zachránit“ by jej ale měl jeho stabilně vysoký rating.

„Nemohu naši účast hodnotit jinak než pozitivně, čtyři zástupce jsme na Světovém poháru ještě nikdy neměli. Velká gratulace patří Vanovi, jenž po přesvědčivém výkonu zdolal zkušeného švédského velmistra Nilse Grandelia. Pochválit bych chtěl i Viktora Lázničku, který se oklepal z chyby v první partii a nadechl se k velké jízdě, který skončila postupem,“ hodnotí turnaj předseda Komise reprezentačního úseku ŠSČR Michal Konopka.

„Z dalších dílčích úspěchů bych vyzdvihl Tadeáše Kriebela, jenž si poradil se známým bulharským velmistrem Delčevem, a mile překvapili i hráči, kteří postoupili z národní kvalifikace a moc šancí se jim nedávalo. Třeba Vítězslav Rašík, Vojtěch Zwardoň nebo Marek Miča, který všechny udivil, když dvakrát porazil přeborníka Nizozemska Lucase van Foreesta a podlehl mu až v závěrečném armagedonu,“ dodává Konopka.

 

Po kvalifikaci se hojně skloňuje jméno slovenského reprezentanta Jerguše Pecháče. Pecháč v semifinále nabídl remízu izraelskému velmistrovi Borisi Gelfandovi ve chvíli, kdy Gelfand evidentně udělal chybný tah myší. Jeho gesto fair play oceňuje celý šachový svět. Pecháč navíc přes legendárního Gelfanda postoupil výhrou v závěrečné armagedonové partii. Postup na Světový pohár mu ale unikl, když v dalším kole prohrál s Polákem Teclafem.

Evropská kvalifikace na Světový pohár se hrála od 24. do 30. května hybridní formou. Partie probíhaly online na platformě Tornelo, hráči z jednotlivých zemí byli však shromážděni na jednom hracím místě. Celkově bylo ve hře 36 postupových míst a prize money 32 000 euro. „Vše probíhalo dobře a vážnější problémy jsme nezaznamenali. Dík za to i organizátorům akce a rozhodčím, kteří nepřipustili žádné komplikace. Přesto se všichni hráči těší na návrat ke klasickému šachu,“ uzavírá Michal Konopka.

Více informací najdete na Facebooku Evropské šachové unie. Výsledky kvalifikace na SP, ale také nedělního finále, ve kterém zahrál výborně Thai Dai Van Nguyen, najdete zde.

____

Evropská kvalifikace dnes končí závěrečným turnajem o ceny (info zde), postupující do Světového poháru již ale známe. Gratulujeme Thai Dai Van Nguyenovi a Viktoru Lázničkovi, kteří ve svých včerejších zápasech 3.kola zvítězili (Van s Grandeliem, Láznička s Erdösem).

Postoupil i Vojtěch Plát, byť ve 3.kole nestačil na Paichadzeho. ŠSČR má jako federace možnost nominovat jednoho hráče a již před turnajem bylo stanoveno, že toto místo připadne nejúspěšnějšímu nepostupujícímu Čechovi z evropské kvalifikace.

Je možné, že se na Světový pohár kvalifikuje také David Navara (na rating), to ještě nebylo ze strany organizátorů určeno.

Stránky Světového poháru: https://worldcup.fide.com/

____

Původní článek z 24. 5.:

Hned šestnáct českých šachistů včetně Davida Navary a dalších příslušníků nejužší domácí špičky zasáhne do evropské kvalifikace o Světový pohár, která začíná v pondělí 24. května. Ve hře je celkem 36 postupových míst a také prize money 32 000 euro. Podobně jako u nedávného Mitropa Cupu se hraje hybridním způsobem.

Světový pohár (FIDE World Cup) se uskuteční od 10. července do 6. srpna v ruském Soči. Z kvalifikace, kterou pořádá Evropská šachová unie, se na něj probojuje 36 šachistů – vítězů 36 osmičlenných kvalifikačních skupin.

Šachový svaz ČR využil téměř všech možností, jak své hráče do evropské kvalifikace nominovat, a do boje vysílá druhou nejpočetnější výpravu ze všech. Více šachistů má v soutěži jen Rusko. Každý tým hraje fyzicky ze své země, partie ale probíhají online na platformě Tornelo. Tento hybridní systém se osvědčil na nedávném Mitropa Cupu.

Dle nasazení jsou největšími adepty na postup David Navara (5. nasazený) a Viktor Láznička (25. nasazený). Los určil, že v některých skupinách je více Čechů. „Dokonce máme skupinu, ve které nastoupí Láznička, Rašík a Polák. “ přibližuje předseda Komise reprezentačního úseku Michal Konopka.

Hrají se dvě klasické partie (120 minut + 30 vteřin za každý provedený tah) a v případě potřeby tiebreak, a to vyřazovacím způsobem v rámci skupiny. Turnaj vyvrcholí v neděli 30. května, kdy se 36 šachistů s jistotou postupu střetně v rapidovém miniturnaji švýcarským systémem o hodnotné ceny.

Kvalifikace má menší účast, než pořadatelé z Evropské šachové unie původně očekávali. Přihlásilo se „jen“ 264, a tak z programu vypadlo víkendové úvodní kolo. Začíná se tak prvním kolem skupinových zápasů v pondělí 24. května.

„Za menším počtem hráčů stojí i fakt, že v některých zemích se tato soutěž kvůli přetrvávajícím protiepidemickým opatřením vůbec nemůže uskutečnit, například v pobaltských republikách Lotyšsku, Litvě a Estonsku. Ve startovní listině chybí i hráči z Belgie,“ upřesňuje Michal Konopka.

Více informací o evropské kvalifikaci na Světový pohár najdete na webu ECU zde nebo v propozicích.

Partie můžete sledovat na webu Chess24.

Kompletní sestava ČR:

David Navara, Viktor Láznička, Peter Michalík, Thai Dai Van Nguyen, Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula, Tomáš Polák, Vojtěch Plát (nominace díky Elo nad 2550), Jan Krejčí, Tadeáš Kriebel, Jan Votava, Václav Finěk, Marek Miča (nominace ŠSČR), Vítězslav Rašík, Tomáš Kraus, Vojtěch Zwardoň (postoupili z národní kvalifikace).