Scouting Uherské Hradiště 2019

Závěrečná zpráva

Závěrečné soustředění moravské části projektu Scouting pro rok 2019 se uskutečnilo ve dnech 15.-17. listopadu v Uherském Hradišti v osvědčených prostorách Orlovny. Zúčastnilo se celkem 13 dětí, z toho 8 chlapců a 5 dívek. Konkrétně se soustředění zúčastnili tito talenti:

Kateřina Ševčíková (9 let, 0)
Ema Kubátová (9 let, 1228)
Viktorie Buchtová (9 let, 1246)
Delgerdalai Bayarjavkhlan (9 let, 1537)
Matěj Babula (10 let, 1535)
Václav Šetina (10 let, 1543)
Markéta Šťávová (11 let, 1290)
Bartoloměj Buchta (11 let, 1565)
Tadeáš Hladký (11 let, 1797)
Marie Vavřínková (12 let, 1355)
Matěj Kopecký (12 let, 1416)
Tomáš Mohapl (12 let, 1657)
Matyáš Paseka (12 let, 1941)

První blok si vzal čistě pod svá křídla IM David Kaňovský, který si pro všechny děti připravil koncovkový test, sestávající ze 30 příkladů z různých typů koncovek. Některé příklady byly lehčí, některé naopak těžší. Nakonec se nikdo nedostal nad 50 procent možných bodů, což je důrazné varování, že koncovky je neustále potřeba studovat a opakovat! Ve zbývající části bloku jsme procházeli jednotlivé koncovky a ukazovali si správné řešení, v čemž jsme pokračovali také během soboty. To se účastníci rozdělili na dvě skupiny, konkrétně chlapeckou a dívčí a obě skupiny si mezi s sebou prostřídali IM David Kaňovský a GM Pavel Šimáček. David pokračoval v koncovkách, které doplnil klasickou a velice zajímavou partií Zukertort-Blackburne ze své nové knížky „Učíme se od mistrů“. Pavel si vzal naopak „na paškál“ osmého mistra světa Michaila Tala, jednoho z největších útočníků všech dob. Jeho krásné partie plné obětí materiálu se jednoduše musí líbit všem šachistům a nejvíce právě mladým hráčům a hráčkám, kteří mnohem raději útočí než se brání!

Závěrečný čtvrtý tréninkový blok byl opět spojený pro chlapce a dívky dohromady. Pod vedením IM Kaňovského se děti dozvěděly základní fakta k francouzské obraně: jak vypadají jednotlivé hlavní varianty, jaké jsou hlavní plány hry pro obě strany, kam které figury nejčastěji patří, na co je třeba dávat si pozor, vztah daného zahájení ke koncovce apod. V závěrečné třetině tohoto bloku jsme si přehráli zajímavou aktuální partii na francouzskou obranu Giri-Nisipeanu, ve které černý ze zahájení bez problémů vyrovnal hry a bílý poté raději vynutil remízu věčným šachem.

Konečné pořadí koncovkového testu bylo následující: (max. počet bodů = 60)

Bartoloměj                        28
Matěj B.                             28
Matyáš                               24
Delgerdalai                        24
Tadeáš                               18
Vašek                                  16
Katka                                  14
Markéta                             12
Viktorka                             10
Ema                                    10
Maruška                             10
Matěj K.                             8
Tomáš                                NEPSAL

Zpracoval:
IM Bc. David Dejf Kaňovský
hlavní vedoucí soustředění