Saša Skalský a Richard Stalmach hodnotí Přebor Vsetína

Jako první zhodnotil 45. ročník Přeboru města Vsetín Saša Skalský:

Ve dnech 4. – 10. 7. jsem se zúčastnil tradičního turnaje, již 45. ročníku Přeboru města Vsetín. Navzdory současné koronavirové krizi byl letošní ročník velmi silně obsazen. Startovní pole o 70 hráčích tvořilo hned 40 hráčů s elem nad 2000, doplněné o spoustu jak polských, tak i českých hráčů, co i přes nižší rating podávali velmi dobré výkony. To jen přispělo k větší atraktivitě turnaje a o překvapení zdaleka nebyla nouze.

K mému výsledku, tak turnaj musím hodnotit docela kladně. Podařilo se mi uhrát 6,5 bodu s výkonem 2321, z čehož bylo 4. místo. Rozhodně však moje hra nebyla dokonalá, slabší chvilku jsem si vybral 4. a 5. kolo, kdy obě 2 partie tvořilo spoustu chyb či nepřesností a velkou časovou tíseň. Na druhou stranu, ve většině partií jsem se časové tísni dokázal zcela vyvarovat, a to především díky rozhodnutí partie již v brzkém stádiu hry.

Doufám, že se mi na podobný nebo lepší výkon podaří navázat i na zbývajících letních turnajích.

Alexandr Skalský

Okomentovanou partii Saše proti FM Tomášovi Vojtovi můžete zhlédnout ZDE.

Ostatní partie Saše lze stáhnout ZDE.

Postřehy z Přeboru Vsetína přidává také Richard Stalmach:

Ve dnech 4. -10. 7. 2020 se uskutečnil již 45. ročník turnaje přeboru města Vsetín, kterého jsem se zúčastnil. Na místo jsme se dopravili vlakem. Cesta z Frýdku-Místku měla trvat 2 hodiny, ale kvůli hodinovému zpoždění jsme přijeli o hodinu později. Ubytovali jsme se, odpočinuli a vyrazili na 1. kolo. Každý den probíhal podobně. Vstával jsem okolo 7. hodiny. Snídaně, příprava, oběd a za 3 hodiny jsme mohli vyrážet na kolo. Hrávalo se v 16:00, výjimkou byly 2 dvojkola a 1. kolo, kdy se hrálo, kvůli problémům při dopravě až v 17:00. Večer jsme si dali fotbálek nebo hráli hry a šli jsme spát.  A teď už k partiím.

  1. kolo – Večeřa Dominik. Soupeř se rychle dostal do časové tísně,ve které také chyboval. Partii jsem dovedl, do vyhrané jezdcové koncovky, kterou jsem mohl jednoduše vyhrát, ale soupeř našel oběť koně, kterou jsem přehlédl, a partie skončila remízou.
  2. kolo – Černý Michal. Partie se mi hrála nepříjemně. Postupně jsem se dostával do časovky. Naštěstí pro mě soupeř přehlédl mat a zvítězil jsem.
  3. kolo – Gnojek Petr. Partie se mi hrála příjemně a postupně jsem se dostával do vyhrané pozice. Nakonec jsem vyhrál.
  4. kolo – Seemann Jakub. Sice to byl hráč s elem 2000, ale porazil 3. nasazeného a celkově skončil 8., takže určitě těžký soupeř. V partii jsem obětoval pika za aktivitu, ale soupeř všechno vykryl a v koncovce mě přehrál.
  5. kolo – Bosák Jan. Partie vyústila do o něco lepší věžovky. Soupeř věžovku neudržel a tak jsem získal 3,5/5, což nebylo příliš špatné.
  6. kolo – Trybus Daniel. Další hráč 2000, který po 5 ti kolech měl výkon 2350. Hrál velice dobře a ve 20. tahu stál na výhru. Byla to hodně divoká partie, která nakonec přešla do koncovky, kde jsem měl 2 pěšce míň, ale pozice nebyla vůbec jasná. Soupeř v časovce moc nevěděl, jak pokračovat a po několika chybách se mu pozice podařila prohrát.
  7. kolo – Delgerdalai Bayarjavkhlan. Už jsem nevěřil, že chytím podhodnoceného soupeře, ale opak se stal pravdou 😀. Naštěstí vznikla pozice, kde neměl soupeř moc tahů a postupně se mi povedlo dotáhnout pozici k vítěznému konci.
  8. kolo – Czerw Dawid. Poprvé hráč s vyšším elem. Soupeř mi za partii nabídl remízu 3x, ale já ji ani jednou nevzal. Postupně jsem se dostal do vyhrané pozice. Později dokonce do pozice +8, ale výhru jsem nenašel. Naštěstí v dalším průběhu soupeř nenašel výhru a partie skončila remízou.
  9. kolo – Motúz Karol. Partie o 2. místo, jelikož vítěz (Vojtěch Plát) již vedl o 1,5 bodu a posledního kola se ani nezúčastnil a na 2. šachovnici si soupeři dali hned remízu. Partie byla hodně divoká. Oba jsme hráli na výhru, a co tah to vypadalo, že vyhraje ten druhý. Soupeř naštěstí udělal hrubou chybu a partii už nešlo zachránit.

Celkově jsem s turnajem spokojený, sice jsem se těšil na partii s velmistrem, ke které bohužel nedošlo, ale 2. místo je krásný výsledek. Nabral jsem další zkušenosti, které můžu zužitkovat na dalších turnajích, což nejspíš budou Letní Pardubice nebo Mistrovství Evropské Unie.

Chci poděkovat svazu České republiky za podporu, kamarádům za zábavu a trenérovi za přípravy.

Richard Stalmach

Pěknou partii Richarda proti Karolovi Motúzovi můžete zhlédnout ZDE.

Partie Richarda ke stažení naleznete na odkazu ZDE.