Šachy na Olympiádě

Po 15 letech se do Pardubického kraje vrací projekt Olympiády dětí a mládeže. Hry VIII. Zimní olympiády dětí a mládeže se konají od neděle 28. 1. do pátku 2. 2. 2018 a nabídnou sportovní klání v celkem 11 různých disciplínách, mezi které se opět prosadily i šachy.

Obdobně jako na velké olympiádě nemůže chybět slavnostní zahájení. A to i s tradičním programem jako je nástup všech krajských výprav či zapálení olympijského ohně. Mimo to na slavnostním zahájení vystoupí třeba Adam Mišík či Tomáš Verner. Zahajovací ceremoniál se uskuteční v neděli 28. 1. 2018 od 15:00 hod. v pardubické Tipsport areně a již v tuto chvíli je beznadějně vyprodaný. Není nutné zoufat, jelikož slavnostní zahájení her bude možné sledovat živě na iVysílání České televize. Česká televize neodvysílá pouze 1. den, ale nabídne z každého dalšího olympijského dne osm hodin televizních přenosů, které budou k dispozici buď na iVysílání, nebo přímo na stanici ČT Sport.

Sportoviště jsou rozprostřena po celém kraji podle potřeb daného sportu. Například sjezdaři budou na Dolní Moravě, hokejisté v České Třebové, no a šachisté budou hrát v Evropském školícím centru v Litomyšli, které je zároveň olympijským domem.

image001

V šachové soutěži budou z každého kraje startovat 4 děti, které se dle propozic rozdělí do 4 kategorií jednotlivců: starší žáci, mladší žáci, nejmladší žáci a dívky. Kromě kategorií jednotlivců bude ve čtvrtek 1. února vyhodnocena i kategorie družstev. Turnaj jednotlivců se bude hrát na 7 kol (většinou 2 kola denně), kdy každý z hráčů bude mít na rozmyšlenou 45 minut + 30 sekund za každý provedený tah. Všechny šachové partie budou přenášeny na internet a dále budou promítány na plátno v turnajovém předsálí. Pro příchozí budou k dispozici i zahradní šachy. Na organizaci šachové soutěže se budou podílet 3 rozhodčí a 2 organizační pracovníci.

Olympiáda dětí a mládeže je velice prestižní událostí, což dokazuje i účast celé české mládežnické špičky. Přesto nezapomínejme, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Přijeďte podpořit naše mladé naděje!

Odkazy:

Web ODM 2018

Facebook ODM 2018

Propozice šachové soutěže

On-line přenos

výsledky na chess-results