Šachový festival Liptov 2019

Nejkrásnější šachová pozice je ta na nejvyšším stupni vítězů. A tuto pozici jsem si užil na Šachovém festivalu Liptov, který se konal v Tatralandii, ve stínu Vysokých a Nízkých Tater v posledním týdnu před prázdninami a pro mě to byl narozeninový dárek od rodičů.

Na turnaji jsem byl nasazen jako č.1. Těžká startovní pozice, favorit, psychický tlak na mojí hlavu, ale rozhodl jsem se to ustát a cíl jsem měl jediný. Stanout na stupínku nejvyšším a oslavit tak svoje 14.narozeniny zlatou medailí.

První partie proběhla v poklidu, v průběhu jsem stihl kouknout i na partii sestry, která sbírá první šachové bodíky na turnajích.


Druhá partie byla psychicky velmi náročná, protože soupeř již od usednutí za šachovnici dával hlasitě najevo, že jsem favorit, že se mě bojí a zkoušel na mě všechno možné i nemožné. Nedal jsem se a bohužel v jeden okamžik jsem musel povolat i rozhodčího, aby zasáhl proti nečestné taktice soupeře.

Další kola probíhala v poklidu a já si připisoval jeden bod za druhým. Ve středu na mě před kolem čekalo velké překvapení. U mé šachovnice byl velký šachový dort. V hlavě jsem měl velký otazník, ale pak jsem viděl rodiče, jak se na mě usmívají a na dálku mi přeji vše NEJ k narozeninám. A tato slova jsem slyšel i z úst hlavního rozhodčího p. Pekára. Krásné překvapení. Na všechny zde čekalo hodně pamlsků, tak se sedmé kolo stalo sladkým 🙂


Ale já už jsem se soustředil na další partii, protože v sedmém kole na mě čekala Zuzana Gřesová z Interchess. Věděl jsem, že tato partie bude velmi těžká a soupeřka mi nedá nic zadarmo. To se i stalo. Po velkém boji, kdy jsme v hracím sále byli už jen my dva a pan rozhodčí, jsme se oba shodli na remize.

Rozbor Partie: Paverová Zuzana – Kůsa Jakub
Šachový Festival Liptov 26.6.2019


1… exf3?! V ostré pozici se snadno dělají chyby. Měl jsem zahrát (1… Sf7! 2. Sxd5 Dxd5 3. Jd2 De5 4. Jf1 Sc4 a i přesto, že má černý kvalitu méně, stojí lépe kvůli oslabenému bílému králi a souhře svých figur) 2. De6+ Sf7 3. Sxd5?? Hrubá chyba od soupeřky. Měla zahrát (3. Dxh6! Db6 4. Bxg5+ Kf8 5. Sxd5 Jxd5 6. Vxe8+ Kxe8 7. Dxf5 a pozice je nejasná, každá strana má své šance.) Jxd5 4. Dxe8+ Sxe8 5. Vxe8+ Kf7 6. Vh8 Kg7 a bílá se vzdala. Klást odpor zde nemá cenu. Tato výhra mi udělala radost, neboť se tato partie hrála na mé narozeniny!
0-1

Poslední partii jsem uhrál velmi rychle a zakončil jsem tak turnaj 7 výhrami a 1 remizou. Podařený turnaj. I pro moji sestru, která nás všechny překvapila a uhrála krásné 4 body. Měl jsem radost, že i jí se zde dařilo a získala cenné zkušenosti na další turnaje.


Odkaz na výsledky:
http://chess-results.com/tnr437732.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE&turdet=YES&flag=30

Ve chvilkách volna jsme si užívali nabídku Aquaparku Tatralandie, kde byl velký výběr bazénů, tobogánů, relaxačních zón a čas zde velmi rychle utíkal. Z lehátka jsme si užívali překrásný výhled na Vysoké i Nízké Tatry. Sluníčko hřálo, chvílemi až moc, ale to nám nevadilo. Organizátoři se o nás postarali vskutku královsky. Jídlo, pití, všeho bylo dost. Po večeři jsme hráli ping pong, hodně dětí se klouzalo, houpalo, hrálo fotbal. Nabídka byla veliká. Poslední společný večer byl rozlučkový večírek a podle vyprávění rodičů byla legrace dlouho do noci. Již teď se těšíme zase za rok 🙂 do Liptova.

Jakub Kůsa