Šachové soutěže na Internetu nabírají na popularitě

Šachové soutěže na Internetu nabírají na popularitě

I přes určitou nedůvěru některých hráčů se stále více profesionálních, poloprofesionálních a amatérských soutěží začíná odehrávat v prostředí Internetu. Příkladem mohou být soutěže organizované serverem Chess.com – např. Professional Chess League (kde soutěží 4 členné týmy) nebo Speed Chess Championship (kde hrají jednotlivci minutové, tříminutové a pětiminutové partie). Obou soutěží se účastní i nejlepší velmistři jako Nakamura, MLV, Aronian, Duda a v neposlední řadě i současný ; světový mistr Magnus Carlsen. Průběh soutěží je pokryt pravidelnými online přenosy včetně zajímavého komentáře všech utkání.

Pokud vás nebaví šachové dění jen sledovat, můžete se na serveru Chess.com aktivně zapojit i do amatérských soutěží. Na serveru existují různé kluby a některé z nich reprezentují národy či města. Ty se pak účastní různých meziklubových soutěží v denním (alternativa korespondečního) nebo živém šachu. Příkladem takového klubu je i český národní tým, který naleznete pod odkazem (https:// www.chess.com/club/team-of-the-czech-republic). V současné době má necelých 1500 členů, ze kterých je nějakým způsobem aktivních přibližně třetina.

Velmi rychle nabírá na popularitě soutěž národních týmů v živém šachu (LCWL), kde se hrají partie v rapidovém, bleskovém a bullet tempu. Posledního ročníku, který skončil v půlce října, se zúčastnilo 4588 hráčů ze 34 zemí a 221 z nich vlastní nějaký šachový titul. Největší souboje nabízí zápasy tradičních rivalů z Ruska a Ukrajiny, kterého se v letošním finále zúčastilo na obou stranách 370 hráčů a za Ukrajinu nastoupilo 37 hráčů s titulem. Princip jednotlivých z ápasů je jednoduchý. Je určen čas (většinou v neděli večer) a za oba týmy se přihlásí co nejvíce hráčů. Ti jsou spárováni na základě ratingu (nejlepší hráč s nejlepším atd). Následně každý odehraje se soupeřem dvoupartii za bíleho a černého. Přesný formát se v jednotlivých divizích a ročnících liší – každopádně letos se v nejvyšší divizi hrálo vždy trojutkání – blitz 5+2, bullet 1+1 a Rapid960 10+2 (fišerky).

Český tým hrál ve druhé divizi ze čtyř. S trochou smůly se mu nepodařilo postoupit do nadstavby a musel bojovat o udržení, což se s naprostým přehledem podařilo a tak i v další sezóně budeme účinkovat ve stále silnější druhé divizi. Zatím nás hrálo nejvíce proti Peru (36). Další sezóna začne až příští rok, ale v mezidobí bude probíhat zajímavý turnaj národních týmů v rapidu, kterého se můžete zúčastit i vy.

Kromě turnajů v živém šachu se národní tým účastní turnajů v denním šachu. Jedná se víceméně o korespondenční partie, kde máte 3 dny na tah, ale oproti klasickému korespondenčnímu šachu se nesmějí používat počítačové programy pro analýzu pozic. Letos jsme hráli v nejvyšší divizi světové ligy, ze které ale zcela určitě sestupujeme, druhou divizi v evropské lize a třetí divizi ve světové lize ve fišerkách. Na naše největší utkání se přihlásilo v& iacute;ce jak 200 hráčů!! Výsledky jednotlivých soutěží lze sledovat na webu http://chessteams.info. Další ročník bude začínat až v lednu, ale do té doby můžete odehrát alespoň několik přáteláků, jelikož nutnou podmínku přihlášení do ligových zápasů je alespoň 10 dohraných partií na serveru Chess.com.

Řadu z vás možná odrazuje internetové prostředí díky tomu, že nevíte, zda nehrajete na druhé straně s podvodníkem, který používa počítačovou analýzu. Je pravda, že se to stává, ale administrátoři serveru věnují velké úsilí tomu, aby takové hráče identifikovali. Pokud se tak stane, jsou jejich účty nemilosrdně zavírány a partie kontumovány. Žádný tým není výjimkou a může to potvrdit i 31 zavřených účtů v rámci našeho národního týmu, čímž jsme v t&ea cute;to statistice patřili spíše k horšímu průměru.

Pokud vás výše uvedené informace zaujaly, tak neváhejte – zaregistrujte se na serveru Chess.com a pak navštivte již výše uvedené stránky –https://www.chess.com/club/team-of-the-czech-republic, kde můžete o členství v klubu jednoduše zažádat. Uvítáme hráče všech kategoríí a nebudeme se zlobit ani za nějakého toho velmistra, až se vrátí z evropského mistrovství.

Petr Zelenka