Šachové čtení na víkend: začátek bitvy Carlsen vs. Něpomňaščij a příběh Věry Menčíkové

Hlavní šachovou událostí tohoto týdne, kterou reflektovalo mnoho českých médií, je začátek utkání o mistra světa mezi Magnusem Carlsenem a Janem Něpomňaščim. Lidové noviny se kromě tohoto vrcholu šachového kalendáře pověnovaly i uplynulému mistrovství Evropy družstev, kde české týmy obsadily shodně 19. místo, a díky velkému článku v magazínu Slovenka si můžete připomenout legendární hráčku Věru Menčíkovou.

 

Lidové noviny: Carlsena vyzve riskující Rus

V pátek začíná souboj o mistra světa v šachu. Obhájce Carlsena chce sesadit v dějišti dubajského Expa Rus Něpomňaščij.

 

 

Lidové noviny: Papírový favorit vyhořel

Ruská sborná byla ratingově jednoznačným favoritem právě skončeného mistrovství Evropy družstev, ale v poslední třetině vyhořela a skončila až na šesté příčce. Naši reprezentanti sice mezi favority nepatřili, ale že budou hořet i s ratingově slabšími soupeři, a to prakticky od počátku turnaje až do jeho konce, bylo nepříjemné procitnutí a celkově až 19. místo na ME je bída.

 

 

Slovenka: Šachová Kráľovňa

Meno Věra Menčíková mnohým z nás nič nepovie, no práve táto žena ukázala, že aj ženy majú na to, aby hrali kráľovskú hru. Čo hrali, stali sa majsterkami sveta! A čo viac, dokázala, že aj mužov položíme na lopatky! Menčíková sa totiž považuje za prvú ženskú šachistku v histórii, ktorá sa úspešne zúčastnila mužských majstrovských súťaží.

 

 

 

Sport.idnes.cz: Carlsen obhajuje titul šachového mistra světa, vyzývá ho Něpomňaščij

V Dubaji se bude od středy rozhodovat o šachovém mistru světa. Norského obhájce titulu Magnuse Carlsena vyzve Rus Jan Něpomňaščij, který si právo nastoupit vybojoval jako vítěz dubnového Turnaje kandidátů. Souboj je vypsán na 14 partií, tedy o dvě víc, než bylo dosud zvykem. Vítěz bude znám nejpozději 16. prosince.

 

 

Zitrek.cz: V pátek odstartuje nejdůležitější šachový turnaj posledních let

Současný mistr světa v šachu Magnus Carlsen z Norska bude v následujících týdnech v Dubaji obhajovat svůj post proti ruskému vyzyvateli Janu Něpomňaščim. Kdo je favoritem a v čem se souboj o titul šachového krále tolik liší od ostatních „sportovních“ soutěží?

 

 

Mostecký deník: Šachové mistrovství v Mostě navštívil i 11letý šampion

V mosteckém hotelu Cascadu o víkendu skončilo šachové Mistrovství Čech pro děti v kategoriích do osmi a do deseti let. Šampionátu se zúčastnilo osm desítek účastníků.