Šachové čtení na víkend: vzpomínání na legendární bitvu i doby, kdy se hrál královský gambit

Nekonečný souboj o mistra světa mezi Karpovem a Kasparovem připomněl tento týden časopis 100+1 zahraniční zajímavost. I další články v českých a slovenských médiích nešetří šachovými zajímavostmi, v našem výběru nechybí zmínka o historických figurkách v Povážském muzeu v Žilině nebo zamyšlení Pavla Matochy nad královským gambitem. Nechybí ani návraty k mládežnickým soutěžím po celé republice.

 

MY Žilinské noviny: Šachové figurky predmetom mesiaca

Zbierkovým predmetom Považského múzea v septembri sú zaujímavé šachové figúrky. Slovo ,,šach“ pochádza z perzskej frázy „Shah Mat“, čo znamená kráľ je mŕtvy. Do našich končín sa dostal z Východu v priebehu 14. storočia. Patril k intelektuálnym športom a pokladal sa za kráľovskú hru.

 

Lidové noviny: Královský gambit reloaded

Královský gambit je jedním z nejromantičtějších zahájení šachové historie. Vzkvétal na přelomu 19. a 20. století, ale jak se zdokonalovalo umění obrany, tak se z partií hráčů světové špičky vytrácel. Mám s ním spojené tři hezké osobní vzpomínky na čtyři mimořádné velmistry, a proto mě vždy potěší, když někdo toto zahájení starých krásných časů zahraje i dnes.

 

Delgerdalai se stal mistrem republiky v rapid šachu

Mladý šachista Bayarjavkhlan Delgerdalai si připsal velký úspěch kariéry, když na žákovském mistrovství České republiky potvrdil roli jednoho z favoritů. Skvělou hrou si podmanil kategorii H12 a zaslouženě se stal národním šampionem pro rok 2021.

 

Dobrý den s kurýrem: Šachisté mají stříbro, rozhodlo lepší skóre

Šachisté ŠK Staré Město opět prokázali, že patří mezi českou špičku. Z mistrovství republiky ve Světlé na Sázavou, které je tradičně završením extraligy mládeže, si přivezli stříbrné medaile, když se před ně dostal jen obhájce trofeje z Frýdku-Místku.

 

100+1 zahraniční zajímavost: Nekonečné souboje

Cesta k titulu bývá obvykle velmi náročná. Výjimečně se však může změnit v extrémní vytrvalostní souboj, kdy se zápolení nepočítá na minuty, ale na hodiny, dny, a někdy dokonce i měsíce.

 

 

Znojemsko.cz: Na pondělním zastupitelstvu předali Ceny města Znojma. Čtyřem osobnostem a jednomu kolektivu

Starosta města Znojma Jakub Malačka jménem zastupitelů předal Ceny města Znojma za rok 2021. Slavnostní předání se konalo ve Štukovém sále Louckého kláštera. Všichni ocenění obdrželi symbolický klíč k městu a pamětní písemné ocenění. Cena města Znojma byla udělena za celoživotní propagaci města Znojma, publikační činnost a rozvoj výchovy mládeže panu inženýru Josefu Petlákovi. Bezmála 15 let se věnuje výchově mládeže jako poradce a trenér šachových spolků a škol a pod jeho taktovkou se dále rozvíjí řada šachových talentů.