Šachové čtení na víkend: Růžena Suchá a šachové sestry

Uplynulý týden se v médiích nesl ve znamení vzpomínek na významné hráče a hráčky minulosti, ale také příběhů těch, kteří se šachem na vrcholné úrovni teprve začínají. Stanislav Motl v pořadu Stopy, fakta, tajemství na Dvojce Českého rozhlasu přiblížil osud Růženy Suché a generace jejích šachových sester. Týdeník Hrot se vydal na cestu časem a zveřejnil imaginární rozhovor s legendárním Bobbym Fischerem. Naopak slovenský server Interez se zaměřil na budoucnost šachu a představil talentovaného jedenáctiletého Taniho z Nigérie, který se touží stát nejmladším velmistrem na světě.

 

Lidové noviny: Zářil v září. Navarův diamant

Chodíte po všelijakých cestách a sbíráte kamínky. Většina jich je obyčejných, občas najdete nějaký krásný. Často to bývá po dešti, ale když kamínek oschne, zjistíte, že zas tak mimořádný nebyl. Jen někdo a jen výjimečně najde drahokam.

 

Dvojka.rozhlas.cz: Růžena a její šachové sestry. Stanislav Motl představuje geniální ženy, které v mnohém předčily šachové mistry

Růžena Suchá bořila předsudky. Spolu s ní vyrostla celá generace vynikajících českých šachistek, které ale v době druhé světové války čekaly dramatické osudy.

 

Hrot: Bobby Fischer: Šachy jsou mrtvá hra

Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

V roce 1941 napsal Stefan Zweig svoje poslední dílo, Šachovou novelu. Jako symbol souboje dobra se zlem v ní figuruje idiot savant Mirko Czentovič, skvělý hráč šachu a jinak negramotný, hrubý blb. O dva roky později (Zweig mezitím spáchal sebevraždu) se v Chicagu narodil skutečný fenomenální šachista Bobby Fischer. V souboji se zlem neměl navrch ani on a rubrika Tardis se šla vyptat proč.

 

Interez.sk: Utiekol s rodinou z Nigérie, žil v útulku pre bezdomovcov. Tani sa už v 10 rokoch stal šachovým šampiónom

Jeho rodina žila v absolútnej biede, ani to však Tanimu nezabránilo v tom, aby sa stal šachovým géniom. Tanitoluwa “Tani” Adewumi má len 11 rokov, no už teraz pred ním majú rešpekt mnohí súperi, ktorí s ním zasadnú za šachovnicu. Osud sa s Tanim nemaznal, istý čas žil s rodinou v útulku pre bezdomovcov. Karta sa však obrátila a mladý šachový génius teraz pomáha iným.

 

Jihlavsky.denik.cz: Černobílá strategie. V šachovém turnaji Vysočiny bodovali Kratochvíl a Rybáčková

Šachový oddíl TJ Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Krajským šachovým svazem Vysočina uspořádal v historických prostorách Zámku rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou v tradičním termínu 25. až 28. září turnaj Open Český rozhlas Vysočina, který byl zároveň Otevřeným KP Kraje Vysočina.

 

MY Žilinské noviny: Mladí šachisti bojovali o tituly

September patrí v kalendári školských športových súťaží už tradične šachu a cezpoľnému behu. Pre pretrvávajúcu pandemickú situáciu sa tradičný „cezpolák“ asi neuskutoční, šach sa však Centru voľného času v Žiline na Kuzmányho ulici napriek obmedzeniam podarilo uskutočniť. Okresné kolo žiakov základných a študentov stredných škôl v zrýchlenom šachu sa konalo v dňoch 9. a 10. septembra, turnaje pre mladších i starších boli otvorené.

 

Sportovnilisty.cz: Šachová extraliga má nového generálního partnera, je jím webový portál Šachy.cz

Nejprestižnější domácí šachová soutěž družstev získala nového generálního partnera a od nadcházející sezóny mění název na „šachy.cz Extraliga družstev.“ Novinkou budou i komentované online přenosy z jednotlivých kol.