Šachové čtení na víkend: návrat k živým turnajům, člověk vs. počítač ve hře go

Společně s okolním světem se k normálu pomalu vrací i šachové turnaje. První vlaštovkou je uzavřený turnaj v Bukurešti, na němž startuje osm velmistrů z nejužší světové špičky. A dočkáme se i u nás, v příštím týdnu proběhne v Praze Mezinárodní šachový festival, uvádí Lidové noviny. Obnovený týdeník Mladý svět pak přinesl příběh asijské deskové hry go, kterou potkal podobný osud jako šachy při utkání Garriho Kasparova s počítačem Deep Blue.

 

Mladý svět: Lidská mysl vs. umělá inteligence

Když v roce 1997 prohrál mistr světa Garri Kasparov utkání na šest partií s šachovým počítačem Deep Blue, byl to moment, kdy mnoho lidí hovořilo o definitivním vítězství umělé inteligence nad tou lidskou.

 

 

 

Lidové noviny: Francouzská na kolenou

Šachové turnaje v běžné podobě se pomalu vracejí. V Bukurešti nyní probíhá uzavřený turnaj, na němž kromě dvou rumunských startuje osm velmistrů z nejužší světové špičky. U nás se můžeme těšit na Mezinárodní pražský šachový festival, který začíná příští týden.

 

Blesk.cz: Řezbáři vyráběli obří šachové figury: 180 tisíc z dražby pomůže charitě

Malí i velcí návštěvníci zámeckého parku v Blansku si užili o víkendu řezbářský workshop spojený s výrobou velkých šachových figur. Dospělí si vyzkoušeli práci s dlátem, motorovou pilou a dřevem, děti popustily šachovou fantazii se sádrou a tvrdým polystyrénem.

 

Týdeník Bruntálský Region: Šachoví mládežníci z Krnova sbírali úspěchy

Mladší šachisté z Krnova se probojovali na mistrovství republiky, a to díky druhému místu, které vybojovali na turnaji krajského přeboru ve Frýdku-Místku. Republikový šampionát se uskuteční od jedenáctého do třináctého června v Praze a společně s Krnovem se na něj kvalifikovaly ještě družstva z Opavy a Třince. Krnovští nastoupili do turnaje ve složení: Jaššo, Mydlář, Kadlec, Stříž, Špetlová, Herentin a Kadlecová.

 

Pravda: Život na šachovnici: Výhry a pády zázračnej Beth

Kniha Waltera Tevisa Dámsky gambit pohltí čitateľa hneď na začiatku: osemročné dievčatko zostane na svete samo. Príbeh je dramatický, plný neobyčajných situácií a postupne privedie čitateľa aj do tajomného zákulisia sveta šachistov.

 

 

Sme.sk: Štiavnický živý šach pre pandémiu zrušili už druhý rok po sebe

Mesto Banská Štiavnica muselo už druhýkrát zrušiť obľúbené podujatie Štiavnický živý šach, ktoré sa malo uskutočniť 10. júla. Dôvodom je rovnako ako v roku 2020 pandémia nového koronavírusu. Pre TASR to potvrdil vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie banskoštiavnického mestského úradu Rastislav Marko.