Šachové čtení na víkend: Carlsena v souboji o šachový trůn vyzve Rus Něpomjaščij

V uplynulém týdnu se na Turnaji kandidátů rozhodlo o vyzyvateli úřadujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Stal se jím ruský šachista Jan Něpomjaščij, který získal 8,5 bodu a za sebou nechal třeba Nizozemce Anishe Giriho nebo velkého favorita Fabiana Caruanu. Duel Carlsena s Něpomjaščijem vypukne 24. listopadu v Dubaji v rámci odložené světové výstavy Expo. Kromě výsledků turnaje přinesla média také rozhovor s předsedou šachového oddílu v Ježově nebo rozsáhlý článek o šachových podvodech.

Novinky.cz: Něpomjaščij si kolo před koncem Turnaje kandidátů zajistil právo vyzvat Carlsena

Ruský šachista Jan Něpomjaščij si s předstihem zajistil vítězství v Turnaji kandidátů a tím i právo vyzvat úřadujícího mistra světa Nora Magnuse Carlsena. V předposledním duelu v Jekatěrinburgu se dohodl na remíze s Maximem Vachierem-Lagravem poté, co jeho zbývající rival Anish Giri prohrál s Alexandrem Griščukem.

 

Hospodárske noviny: V hre je aj pol milióna eur. Carlsena vyzve Rus

Ruský šachista Jan Nepomjaščij sa stal víťazom Turnaja kandidátov v Jekaterinburgu a vybojoval si tak právo vyzvať úradujúceho majstra sveta, ktorým je Nór Magnus Carlsen.

Hodonínský deník: Když chcete na šachovnici porazit soupeře, musíte nejdřív prohrát, říká Doležal

Historie šachového oddílu v Ježově sahá až do roku 1980. Od té doby hrají ježovští šachisté soutěže okresního přeboru první třídy. O něco déle se datuje objevení kouzla šachů u Petra Doležala, který nyní šachový oddíl vede.

Xman.idnes.cz: Jak se podvádí v šachu: ptejte se těch, kdo se nechali chytit

Má punc hry džentlmenů, prostoupené inteligencí a duchem fair play. Na hony vzdálené fotbalovému podrážení nohou, hokejovým krosčekům. Jenže i šachy mají svou odvrácenou stranu.

Vyškovský deník: Na 64 polích