Šachové čtení na víkend: bronz z Mitropa Cupu a šachisté ze slumu

O jakých událostech ze světa královské hry referovala média v uplynulém týdnu? Server ČT24 zveřejnil rozsáhlý fotografický článek o malých šachistech z nigerijského slumu Makoko. Právě šachy totiž místním dětem dodávají sebevědomí a víru, že mohou svůj život změnit. Jeden z nejlepších šachistů historie Garri Kasparov poskytl rozhovor britskému deníku The Guardian. Mluvil v něm nejen o politické situaci v Rusku, ale také o spolupráci na seriálu Dámský gambit, píše Aktuálně.cz.

 

Čt24.cz: Dát mat chudobě. Šachy pomáhají aktivizovat děti z nigerijského slumu

Pobřežní chudinský slum Makoko je na dohled od moderních kancelářských budov a obchodních center hlavního města Nigérie. Lagos je v současnosti jedno z nejrychleji rostoucích měst světa. Počet obyvatel se jen složitě odhaduje, ale blíží se k hranic 20 milionů. A z nich několik milonů žije právě v Makoku. Extrémní přelidněnost tak způsobuje i mnoho sociálních problémů. Největší zátěží je vysoká míra kriminality, otřesné hygienické podmínky, chudoba a absence vzdělání. Komunitní centra před několika lety nabídla místním dětem možnost učit se hrát šachy.

 

Aktuálně.cz: Nemá smysl být mučedník. Dnešní Rusko je horší než v sovětské éře, myslí si Kasparov

Šachový velmistr Garri Kasparov Rusko opustil před osmi lety, ale proti tamnímu režimu prezidenta Vladimíra Putina nepřestává bojovat. Poměry v Rusku jsou ještě horší než ke konci éry Sovětského svazu, říká v rozhovoru pro The Guardian. Šachy pro podnikatele a aktivistu jsou vášní doteď, podílel se i na tvorbě seriálu Dámský gambit.

 

Zprávy.šachy.cz: Bramborové ženy a bronzoví muži

Skončila Mitropa. Jak je patrné z nadpisu, ženy málem dosáhly na medaili a skončily čtvrté, muži se v tabulce mírně propadli na třetí místo. 

 

Chrudimský deník: Šachové Zaječice zrušeny, epidemie covidu zvítězila

Tradiční šachový turnaj pořádaný v Zaječicích pravidelně již osmapadesát let se v letošním roce neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením platících v současné době v České republice není možné tuto populární šachovou akci uskutečnit v plánovaném termínu. Původně se jednalo o přeložení na září, nakonec však dorazilo jednotné stanovisko – šachové Zaječice pro letošní rok zrušeny. 

 

Lidové noviny: Krvavé počítačové oběti

Revoluce, kterou šachový software prošel zhruba v posledních třech letech, radikálně mění náš pohled na šachové souboje umělé inteligence. Z nudných duelů pro pár fajnšmekrů, většinou ze světa hráčů korespondenčního šachu, jsme se rychle dostali do éry, kde křemíková monstra nejen inspirují šachové profesionály, ale i baví diváky.

 

 

Děčínský.deník.cz: Halba: Ztracený rok se bude těžko dohánět

Koronavirové období, které stále dusí amatérský sport, zasáhlo i šachový oddíl TJ Slovan Varnsdorf, který letos oslavil pět let od svého vzniku. Předsedou klubu je Václav Halba, který je také trenérem. Halba by si samozřejmě přál, aby se vše vrátilo do normálu. V současnosti se šachy plně přesunuly do virtuálního světa.