Šachové čtení na víkend: Anatolij Karpov na návštěvě Slovenska

Slovenská média se v uplynulém týdnu zajímala především o návštěvu jednoho z nejlepších šachistů všech dob Anatolije Karpova. Dorazil na vernisáž výstavy poštovních známek Vesmír a šachy – moja veľká láska, kterou částečně tvoří i jeho osobní sbírka. A setkal se i se svými příznivci, na bratislavské základní škole, která nese jeho jméno, ocenil vítěze školního šachového turnaje. Česká média připomněla román Dámský gambit nebo nečekanou oběť nejcennější šachové figury – dámy.

 

Lidové noviny: Oběť dámy mistra světa

Stává se jen zřídka, že v souboji dvou hráčů světové špičky dojde k oběti nejcennější šachové figury. A aby se to stalo již v osmém tahu, jako v poslední partii mistra světa Magnuse Carlsena s velmistrem Anishem Girim, to si nevzpomínám. Třeba mě však nějaký šachový historik opraví.

 

Dobrenoviny.sk: Ruský šachový veľmajster si na našej ZŠ zmeral sily so žiakmi. Prezradil, ktorá figúrka má najväčšiu silu

Na Základnej škole Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke si v utorok žiaci opäť zmerali svoje šachové zručnosti na školskom šachovom turnaji. Osobne ich prišiel podporiť aj ruský šachový veľmajster, po ktorom nesie škola čestné pomenovanie. Najlepším malým hráčom turnaja odovzdal ocenenia.

 

Respekt: Vyhrát nad soupeřem i závislostí

Americký spisovatel Walter Tevis se proslavil sci-firomány a biliárovými příběhy. Kniha Dámský gambit z roku 1983, do které vložil svou fascinaci šachovou hrou, stála spíše v pozadí. Do Česka však přichází jako hit, neboť se loni stala předlohou megaúspěšného seriálu na Netflixu. Příběh se odehrává v padesátých letech a nositelem šachové vášně je tu dívka Beth Harmon, která se v osmi letech dostane do sirotčince.

 

Cas.sk: Vzácna návšteva v bratislavskej Petržalke: Najlepších hráčov šachového turnaja ocenil ruský veľmajster!

Na Základnej škole (ZŠ) Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke si v utorok žiaci opäť zmerali svoje šachové zručnosti na školskom šachovom turnaji.

 

Refresher.sk: Majsterka Slovenska v šachu Anna k seriálu Queen’s Gambit: Muži občas nevedeli prijať ani prehru so mnou, lebo som žena

Mladá šachistka Anna Vrtiaková je jednou z najúspešnejších žien, ktorá si na svoje konto dosiaľ pripísala už 15 majstrovských titulov Slovenska.

 

Vyškovský deník: Chvilka nad šachovnicí

 

Dobrý den s kurýrem: Doma vládlo jen Staré Město

Šachisté SK Staré Město vykročili do prvoligové sezony pravou nohou, když doma porazili Orlovou 5:3. Druhý zástupce Uherskohradišťska z Vlčnova však výhody domácího prostředí nevyužil, nejtěsněji se poklonil záloze Poruby.