Rozhovor s velmistrem Sergejem Movsesjanem

CZECH OPEN 2019

XXX. ročník mezinárodního festivalu šachu a her

11.7. – 28.7. 2019, Pardubice, ČSOB Pojišťovna arena

PARDUBICE – Pro velmistra Sergeje Movsesjana jsou Pardubice nejméně druhým domovem. Na letošní Czech Openu zvítězil v rapid šachu, vyhraje počtvrté nejsilnější turnaj ve vážných partiích? Arménský šachový velmistr Sergej Movsesjan, jehož profesionální kariéra odstartovala právě v Pardubicích, potvrdil v otevřeném Mistrovství ČR v rapid šachu roli favorita a ziskem sedmi bodů z devíti v turnaji zvítězil.

Sergeji, přestěhoval jste se jako nadějný šachový talent přestěhoval s rodiči do Pardubic ve 14 letech, kdy jste hrál rovněž poprvé na festivalu Czech Open v roce 1992. Čekal jste, že nabude takovýchto rozměrů?
To, co z toho je teď, si tehdy kdokoli z nás hráčů, stejně jako pořadatelů, jen stěží dokázal představit.  Fakt, že takový šachový festival existuje právě v Pardubicích, je pro mě o to víc příjemné. Ze světového hlediska se jen málokde najde šachem žijící země, kde by o Czech Openu nevěděli. Festival má ve světě obrovské jméno a má tu velkou výhodu, že si na něm každý najde to své. To znamená, že pokud někdo nechce hrát hlavní turnaj, má velkou nabídku dalších turnajů.

Na Czech Openu je mnoho typů šachových turnajů, jak co se týká úrovní, tak i tempa, ale jsou tu i turnaje v odnožích šachu, jako jsou třeba Fischerovy šachy. Vy jste jejich příznivcem, ale letos na soupisce hráčů nejste, proč?
Já Fischerovy šachy hraju moc rád, ale my jsme letos dali s manželkou přednost turnaji v bleskovém šachu dvojic, který se bohužel hraje ve stejném termínu. Ono ostatně rozšíření o další šachové turnaje, ale i jiné hry festivalu rozhodně prospělo, protože bavit se tu mohou celé rodiny, každý si vždy najde to, co chce hrát. Já si musím vždycky pečlivě prostudovat rozpis a opatrně si vybírat to, co s něčím dalším nekoliduje.

V hlavním velmistrovském turnaji, který začíná v pátek 19. července, jste nasazený jako dvojka. Jako jediný jste ho vyhrál již třikrát, jak vidíte své šance letos?
Turnaj je to velice ošidný, opět se tady sejde velmi silná konkurence, bude to hodně vyrovnané. Já tady hraju velmi rád, protože Pardubice jsou pro mě domovským městem, takže se na to moc těším bez ohledu na to, jak to dopadne. Snad budu hrát dobře a dobře tak dopadne turnaj i pro mě.

Dostáváme se k tomu, že jste v Pardubicích šachově vyrůstal, ostatně stále hrajete extraligu za Gasco Pardubice. Považujete se alespoň částečně za Pardubáka?
Strávil jsem tady poměrně značnou část svého života, i díky festivalu se ze mě stal silnější hráč, za což mu vděčím. Pardubice jsou pro mě minimálně druhým domovem. Mám je rád, mají obrovskou výhodu v dopravní dostupnosti, odsud se dá během chvíle odcestovat kamkoli, třeba za hodinu do Prahy.

Čeho si na Pardubicích nejvíce ceníš?
Nejvíce si cením hokeje, kterému každoročně obsadíme arénu. Jsem velký fanda už od té doby, co tu jsem. Mám rád malé uličky kolem Pernštýnského náměstí, rád chodím cestičkami kolem zámku. Jsou to krásná místa na procházky, které teď absolvujeme s malým synem. Město jde dopředu, vyvíjí se a myslím, že i Czech Open tomu přispívá.

Čtvrteční program nabídl v Pardubicích na Czech Openu tři turnaje v rapid šachu, hlavní turnaj se hrál zároveň jako Otevřené mistrovství České republiky v rapid šachu, mistrem ČR se stal IM Martin Červený. Probíhaly také turnaje v mankale a volné hraní hypergridu.

Hlavní turnaj v rapid šachu Pardubický kraj Open vyvrcholil ve čtvrtek odehráním šesti kol. Roli největšího favorita v něm potvrdil velmistr Sergej Movsesjan, jenž vyhrál způsobem start cíl. Arménský šachista získal sedm bodů z devíti partií stejně jako pětice dalších hráčů, ale nejlepší pomocné hodnocení mu zajistilo prvenství před druhým Rusem GM Kirillem Bryzgalinem a třetím IM Mate Bagim z Maďarska. Turnaj se hrál zároveň jako Otevřené mistrovství České republiky v rapid šachu, mistrem se pro letošní rok stal IM Martin Červený, jenž skončil celkově pátý. Stříbrnou medaili si odváží IM Jiří Jirka a bronz IM Jan Vykouk. Největším překvapením turnaje byl Gustav Brejník z ŠK Slavoj Litoměřice, jenž ač byl až 117. nasazený skončil v silné konkurenci na 24. místě.

Turnaj G2 nesoucí název Služby města Pardubic Open byl určený pro hráče do ratingu 2100F, ovládl ho německý hráč Kilian Boehning. Druhá skončila až 27. nasazená Naruna Chan z Ruska, která tak byla zároveň nejlepší ženou v turnaji. Bronzová medaile zůstává v Pardubicích díky Dominiku Řezníčkovi z 2222 ŠK Polabiny.

Turnaj G3 pod název Kontax Open byl určený pro hráče s ratingem 1700F a méně, zvítězil v něm Vasilij Khimichev z Ruska před domácím nadějným mladým Martinem Stočkem z 2222 ŠK Polabiny, třetí místo putuje do Lanškrouna díky Matěji Kupsovi.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.