Říjnový Newsletter pro členy ŠSČR

Říjnový Newsletter pro členy ŠSČR ve formě článku:

MČR mužů 2021

Mistrovství České republiky mužů se letos uskutečnilo ve Zlíně a bylo hráno jako uzavřený turnaj pro 10 hráčů. Kvůli účasti na Evropském klubovém poháru se nemohla zúčastnit naše dlouholetá šachová jednička David Navara. V turnaji nestartoval ani Viktor Láznička a prvním nasazeným hráčem tak byl mladý Thai Dai Van Nguyen. Nejvíce se v turnaji dařilo Vojtěchu Plátovi, který MČR vyhrál ziskem 6,5 bodu z 9 partií. Stříbrnou medaili získal Štěpán Žilka a bronz bral Jan Krejčí (oba získali 6 bodů). Během turnaje byla naživo pokřtěna kniha Jána Markoše a Davida Navary „Tajná přísada“.

Vojtěch Plát – Jiří Štoček, MČR mužů 2021, 3. kolo, BNT

Bílý zahrál 22. Vxb7! a černý se ihned vzdal. Mohlo následovat např. 22… Jxb7 23.Db2 Df6 24. Dxb7 nebo 23. d6 Jf6 24. Sxf6 Dxf6 25. d7, v obou případech s vyhranou pozicí pro bílého.

Vyhlášení vítězů MČR mužů 2021 (zdroj: fotogalerie V. Jagra)

MČR žen 2021

Mistrovství České republiky žen pro rok 2021 se odehrálo ve Frýdku-Místku. V uzavřeném turnaji za účasti 10 hráček se nejvíce dařilo Karolíně Pilsové, která turnaj ovládla ziskem 6,5 bodu z 9 kol. Stříbrnou příčku obsadila Karin Němcová a na třetím místě se umístila Magdaléna Miturová.

Nejlepší hráčky MČR žen 2021 (zdroj: fotogalerie pořadatelů)

Evropský klubový pohár

Tým AVE Nový Bor obsadil na Evropském klubovém poháru již potřetí za sebou stříbrnou pozici. Nejlepšími hráči týmu byli David Navara a David Anton Guijarro (oba uhráli 5,5 bodu ze 7 partií). Soutěž vyhrál ruský tým Mědnyj Vsadnik.

Regionální turnaje a propagační akce

Silně obsazený 4. Memoriál Věry Menčíkové vyhrál David Navara. Vítězem openu Český rozhlas Vysočina 2021 se stal Vít Kratochvíl a v Táboře se odehrál tradiční Svatováclavský turnaj. Turnaj sv. Jana Nepomuckého vyhrál FM Petr Špreňar. 50. ročník Orlické šachovnice ovládl Michal Dušánek. V Jeseníku se konal 3. ročník Memoriálu Svatopluka Hastíka. Šachisté byli vidět na sportovních propagačních akcích v Lomnici nad Popelkou a taktéž v Praze. Šachy v Lysé nad Labem oslavily 100 let.

Šachová loď a přístavní simultánka

Zájemci o královskou hru si mohli užít šachovou loď, která vyplula na Brněnskou přehradu v sobotu 11. září. V loděnici byla zároveň připravena simultánka s Davidem Navarou, kterou náš nejlepší hráč vyhrál celkovým poměrem 23,5 ku 1,5. Více informací o celé akci naleznete na webu ŠSČR.

David Navara na šachové lodi (zdroj: fotogalerie Kryštofa Kovaříka)