Reprezentační tábor DOMAŠOV 2019

„Kdysi dávno v předaleké galaxii… „

První červencový týden jsem se zúčastnil reprezentačního šachového tábora v Domašově nad Bystřicí. Útočištěm nám bylo skautské centrum, které bylo obklopeno hustými lesy a lukami.

V sobotu odpoledne, hned po našem příjezdu, jsme byli rozdělení do čtyř tréninkových skupin podle výkonosti a po večeři ještě do čtyř oddílů podle věku. V oddílech jsme hráli jak sportovní, tak i logické hry, které se započítávali do celooddílové hry, která se nesla v duchu STAR WARS. Vedoucí si pro nás každý den připravili program se zajímavým vesmírným tématem.

Nutno dodat, že před každou hrou nám vedoucí zahráli scénku, která nás uvedla jednak do děje a také nás pobavila. A díky ní jsme věděli, co nás čeká.

V neděli jsme museli složit a potom vyřešit studie, které byly po částech ukryté po budově. V pondělí jsme hráli simultánku s Darth Vaderem a rozzuřeným Thanosem. Pod maskou Darth Vadera a Thanose se skrývali vedoucí oddílů.

Foto: Lenka Ptáčníková

V úterý se z nás na chvilku stali zvídaví novináři, kdy jsme si museli připravit otázky pro rozhovor s našimi trenéry, kterými byli Richard Biolek st., Richard Biolek ml., Marek Vokáč, Igor Štohl a Lenka Ptáčníková. Poté jsme celý rozhovor přepsali do počítače a každé družstvo ukázalo výsledek rozhodčímu. Rozhovor byl poté započítán do celotáborové hry.

Následující den jsme měli další hru. Sbírali jsme papírky, na kterých byly postavy ze sci-fi filmů a naším úkolem bylo přesně určit, z jakého filmu jsou. Těžký úkol. Ale poprali jsme se s ním opravdu jako rytíři JEDI. Následující den byl čtvrtek a na nás čekala vesmírná olympiáda. Soutěžili jsme v olympijských disciplínách, kterými byla vybíjená, ringo, kroket, vědomostní disciplína a stolní hry.

V pátek se z nás všech stali obchodníci. Obchodovali jsme se surovinami za peníze, které jsme dostali před začátkem soutěže, abychom si mohli nakoupit suroviny, které jsme potřebovali. Peníze byly samozřejmě umělé. Jako správní obchodníci jsme se snažili prodat dráž, než jsme nakoupili. Obchodovali jsme ve dvojicích, ve které byl obvykle jeden starší a jeden mladší.

V sobotu proběhlo vyhlášení všech soutěží včetně celotáborové hry. Večer jsme si zazpívali u ohně a s troškou nostalgie jsme se v neděli ráno rozjeli do svých domovů.

Šachově mi tábor dal nové poznatky.  Naučil jsem se něco nového o koncovkách, o zahájení a také o slavných osobnostech československého šachu a to hlavně díky šachovým osobnostem, které s námi byli. Jsem za to moc rád a myslím si, že i ostatní.

Autor: Jakub Kůsa