Reprezentační online soustředění mládeže 2020

Ve dnech 14. – 17. 5. 2020 proběhlo pod vedením Sergeje Movsesjana historicky první Reprezentační online soustředění mládeže. Bylo využito platformy Webex a vzhledem k výjimečné situaci byl pozván dvojnásobný počet účastníků než obyčejně – osloveno bylo 64 a zúčastnilo se 60 hráčů, resp. hráček. Účastníci byli rozděleni do tří skupin, na konci akce ovšem každý z nich obdržel všechna videa a materiály. Tématem soustředění byly strategické a taktické motivy, typické a vyplývající ze zahájení. Přednášejícími, kterým patří naše velké poděkování, byli: GM David Navara, GM Jiří Štoček, GM Robert Cvek, IM Tadeáš Kriebel a IM Richard Biolek ml.  Poděkování patří i sekretariátu ŠSČR za pomoc s technickým zajištění akce.

Pohled na soustředění z pera našeho vrchního dopisovatele, Kuby Kůsy:

V době, kterou nyní všichni žijeme, jsme se nemohli potkat živě na dalším reprezentačním soustředění. Ale pro šachisty není nic nemožné a proto jsme se od čtvrtka 14.5. sešli online nad šachovnicemi s našimi nejlepšími šachisty. V mojí skupině se nám od čtvrtka až do neděle naplno věnovali David Navara, Tadeáš Kriebel, Jiří Štoček a Robert Cvek.

Foto z přednášky

Soustředění začalo ve čtvrtek dvěma přednáškami. Jako první nám přednášel GM David Navara, který nám ukázal zajímavé partie na Grundfeldovu indickou obranu. Potom jsme měli ještě jednu přednášku, a to s IM Tadeášem Kriebelem, se kterým jsme také dělali partie na tutéž variantu, ale více jsme se zaměřili na teorii zahájení. Některé partie jsem sice znal, ale bylo zajímavé poslouchat komentáře od Davida Navary a Tadeáše Kriebela. Páteční odpoledne zahájil GM Jiří Štoček na téma dvojice střelců. Partie pro mě byly velmi zajímavé a myslím, že jsem se jimi hodně naučil. Sobotní dopoledne začal GM David Navara, který nám ukazoval partie na Breyerovu variantu ve Španělské hře. Dříve jsem tuto variantu hrával, ale až teď jsem zjistil, že o této variantě vlastně vůbec nic nevím. Což pro mě bylo docela zásadní zjištění.

Odpoledne jsme opět měli dvě přednášky GM Jiřího Štočka. Tentokrát jsme probírali jiné téma, a to Nimcovičovu indickou obranu. Tuto variantu dnes občas hrávám, proto jsem varianty znal, ale partie byly velmi obsažné a hodně jsem se u toho bavil. Nedělní dopoledne začalo dvěma přednáškami s GM Robertem Cvekem, ukazovali jsme si partie po prvním tahu 1.Jf3. Bylo to pro mě velice zajímavé, tento tah běžně nehrávám a rád bych si tuto variantu v nejbližší době zahrál naživo. Poslední přednáška byla opět v režii GM Jiřího Štočka, který navázal na nedokončenou poslední partii na Nimcovičovu indickou obranu. Některé varianty z nich byly velmi ostré a neskutečně mě bavily.

Každý podvečer jsme měli připravenou besedu. Ve čtvrtek s GM Jiřím Štočkem, v pátek s GM Davidem Navarou, kterou David zakončil písní Yesterday s šachovým textem. Úžasný zážitek. V sobotu nás čekala přednáška s IM Tadeášem Kriebelem. Otázky jsme psali přes chat na Youtube. Hodně odpovědí bylo velmi zajímavých, nečekal jsem je a občas jsem se i od srdce zasmál.

Velké poděkování patří také organizátorům tohoto soustředění a to IM Petru Piskovi a GM Sergeji Movsesjanovi, kteří toto soustředění uspořádali a dali nám možnost tréninku s takto silnými hráči a osobnostmi českého šachu.

Jakub Kůsa