První dvojkolo extraligy

O prvním listopadovém víkendu odstartoval další ročník naší nejvyšší soutěže úvodním dvojkolem.

V sobotním kole se na úvod utkali nováčci extraligy. Siesta Solution Unichess B přivítal v Praze Slavoj Český Těšín. Domácí tým nakonec dokázal dotáhnout tři partie k vítězství, zatímco Těšín pouze jednu a porazil soupeře z východu 5-3.

Zhodnocení kapitána Českého Těšína Václava Mitury: „V sobotu 3.11 jsme nastoupili proti Unichess B a bylo to jediné utkání v soutěži, ve kterém jsme byli dle ratingu mírní favorité. Naše družstvo nastoupilo v kompletní sestavě a vše asi po třech hodinách hry nasvědčovalo tomu, že roli mírného favorita splníme. Naprostý zvrat nastal v časových tísních.

Komentuje IM David Kaňovský:

Slavoj Český Těšín

Jeden z velkých favoritů Výstaviště Lysá nad Labem zaváhal proti Beskydské šachové škole hned v prvním kole. Frýdek-Místek svého soupeře trápil a napínavý zápas při šesti rezultátech zremizoval.

Zhodnocení od kapitána Beskydské šachové školy Pavla Benča: „V sobotu to byl vskutku napínavý souboj, zpočátku jsme tahali za kratší konec, ale na konci zápasu jsme pokukovali i po vítězství. Remízu beru jako spravedlivou pro oba týmy.

Tým Frýdku-Místku

Další tým s medailovými ambicemi GASCO Pardubice nic nepodcenil a nastoupil proti Moravské Slavii Brno jako jediný tým s 8 velmistry, během letních prázdnin totiž posílil o Jiřího Štočka a Petra Neumana. Pardubice vyhrály jednoznačně 5,5-2,5.

GASCO Pardubice

Překvapení loňské sezóny ZIKUDA Turnov porazilo stejně jako v loňské sezóně ŠK DURAS BVK Královo Pole jednoznačně 5,5-2,5.

Zhodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole Cyrila Ponížila: „S bojovností a nasazením svého týmu jsem spokojen, z výsledky už méně. Oba zápasy jsme prohráli, nadále však svému týmu věřím. 

Zápas se nám nepovedl, rozhodně jsme neukázali náš potenciál. V klíčových situacích jsme se několikrát rozhodli špatně, nehospodařili jsme dobře s časem a šance, které nám soupeři nabídli, jsme neuměli proměňovat. Vítězství Turnova bylo zasloužené“

Zikuda Turnov proti Durasu Brno

Labortech Ostrava vynechal první tři cizince a v zápase s jasným favoritem soutěže Novým Borem dal šanci hráčům, kteří si běžně nezahrají. Rozdíl na některých šachovnicích byl téměř 400 elo bodů. 1. Novoborský ŠK zvítězil jasně 6,5-1,5.

Zhodnocení kapitána 1. Novoborský ŠK Petra Boleslava: „Sobotní zápas byl pro nás významný, jelikož šlo o zajímavý milník. Výhrou jsme dosáhli stého extraligového zápasu v řadě bez porážky.

Zhodnocení kapitána Labortechu Ostrava Aleše Krajiny: „Do prvního dvojkola nastoupil Labortech Ostrava bez svých tradičních klíčových opor – bez velmistrů z Polska a dal šanci také mladým (Koziol – 17 let, Skalský 16 let). Hráli jsme v kulturním domě v Bílovci společně se Slavojem Poruba. V neděli se zde hrála i 2. liga a zápasy tak měly výbornou šachovou atmosféru.

V sobotu s 1. Novoborským ŠK utrpěl Labortech porážku 6,5:1,5 když Kočiščák v dobře hrané partii nakonec neudržel remízovou věžovku s nejsilnějším hráčem extraligy, s Pentalou Harikrishna. K překvapení se schylovalo na 8. šachovnici, ale Jaroslav Kaňok nenašel vyhrávající pokračování proti Tadeáši Krieblovi, čerstvému akademickému mistrovi světa, a jeho první extraligová partie tak skončila „jen“ remízou. Ale i tak Jardo – velká gratulace!! Další z našeho pohledu nadějnou pozici nedotáhl Víťa Rašík proti rakouské jedničce Markusi Raggerovi a z bodu byla jen půlka. Petr Velička bez problémů remizoval s druhým Indem Viditem Gujrathim, ale to bylo z naší strany všechno. Výhra Nového Boru byla jednoznačná a naprosto zasloužená a Nový Bor tak mohl slavit fantastickou šňůru – jubilejní stý zápas v extralize bez porážky!

Labortech Ostrava – 1. Novoborský ŠK (zdroj: FB Nového Boru)

Velmi bojovné a napínavé bylo utkání domácích ŠK Slavoj Poruba se Siesta Solution Unichess A, zápas skončil nejtěsnějším rozdílem 3,5-4,5 pro hosty z Prahy. Viděli jsme 7 rezultátů, pokaždé se radovaly bílé figury. Jedinou remízu černými udržel Van Thai Dai Nguyen.

I nedělní kolo přineslo zajímavé zápasy. Beskydská šachová škola nekompromisně smetla Unichess B 8-0. Z víkendu si do Frýdku-Místku veze 4 body především zásluhou Vojtěch Zwardoně a Jakuba Szotkowskeho, kteří získali 2 body ze 2.

Zápasy Unichessu B zhodnotil Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess B je svou podstatou zážitkový tým pro jednotlivé hráče uznávající svou bytostnou sestupovost. V prvním zápase jsme hráli s druhým nováčkem z Českého Těšína. I tento tým je papírově silnější než my, jenom ne tak drtivě jako stálí účastníci soutěže. Po oboustranně svižném výkonu jsme překvapivě zvítězili 5:3! V neděli jsme rozverně vyměnili 5 hráčů z vítězné sestavy a dostali kanára od BŠS. Parádní víkend.

Kapitán Beskydské šachové školy Pavel Benčo zhodnotil zápas: „V neděli jsme zavítali na půdu nováčka Extraligy, myslím, že je zde velký prostor ke zlepšení v přípravě hrací místnosti a občerstvení. Hráči zde měli velmi malý prostor a základní občerstvení jako čaj a vodu pro hráče již beru jako samozřejmost, ale ne vždy tomu tak je.
Všichni hráči však měli stejné podmínky a my jsme byli po sobotním zápase naladěni na vítězství a bojovali jsme poctivě v každé partii, což se nakonec projevilo v nejlepší výsledek v naší historii 8:0.

BŠŠ – Unichess B

I Výstaviště Lysá nad Labem si spravilo chuť, Slavoj Český Těšín porazilo 6,5-1,5. Lysé zazářili cizinci –  na první desce Evgeniy Najer a na šesté Dorian Rogozenco, kteří mají po víkendu 100% bilanci.

Víkend za Výstaviště Lysá nad Labem zhodnotil Vlastimil Jansa: „Abych pravdu řekl, jsme trochu zklamaní ze sobotní remízy s Frýdkem-Místkem. Zápas to však byl neobvykle bojovný, v průběhu došlo k neobvyklému množství zvratů v jednotlivých partiích a mohlo to vše dopadnout všemi třemi výsledky. Skončilo to asi zaslouženě tím prostředním… O něčem jiném byl nedělní zápas s nováčky s Českého Těšína, tam se jednalo spíše o výši našeho vítězství. I když mladí soupeři měli také své šance…

Zhodnocení víkendu kapitánem Českého Těšína Václavem Miturou: „Přesvědčili jsme se, že rozdíl mezi 1. ligou a extraligou je ohromný, díky tomu, však naši hráči získávají zkušenosti a já jsem přesvědčen, že náš mladý tým bude nadále bojovat!

GASCO Pardubice si poradilo bez problémů i s druhým brněnským týmem ŠK DURAS BVK Královo Pole. Především zásluhou spodní poloviny družstva (3,5/4) si připsalo vítězství 5-3. Dva body za víkend získali Jan Votava, Miloš Jirovský a Martin Petr.

Zástupce kapitána GASCO Pardubice Martin Petr zaslal hodnocení celého víkendu: „Zápasy prvního dvojkola byly obsažné, bojovné a naštěstí pro nás vítězné. Diváci se určitě nenudili 🙂 Za 6 bodů jsme samozřejmě rádi, je to výborný vstup do sezóny.

Zhodnocení nedělního zápasu kapitánem ŠK DURAS BVK Královo Pole Cyrilem Ponížilem: „Líbil se mi velmi jistý a bezpečný výkon zahraničních posil.  Za vítězství nad Jiřím Štočkem jsem velmi rád. Ke koncepci soupeře v partii mám ovšem velký respekt a prohrát si nezasloužil. Náhlý zvrat partie ukázal, jak jsou šachy někdy krutá hra. Za kratší konec jsme tahali v obou zápasech na zadních šachovnicích. Tady a v produktivitě máme největší rezervy, na kterých musíme zapracovat.

Jediná remíza druhého kola byla mezi Moravskou Slavii Brno a Zikudou Turnov, za Brno bodoval Bartolomiej Heberla a za hosty jediný stoprocentní turnovák Tomáš Kraus.

Zhodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov Pavla Šimáčka: „4 body proti silným Brnům je dobrý začátek. V sobotu nám zápas vyšel výborně a vítězství nad Durasem bylo zcela zasloužené. V neděli to bylo velice těsné, nakonec se dohrávala poslední partie za stavu 4:3 pro nás, takže jsme tajně doufali i ve víc, ale remíza byla asi spravedlivá.

Zhodnocení kapitána Moravské Slavie Brno Michala Vávry: „Morenda vstoupila do prvního dvojkola nové sezony posílená o GM Poláka a GM Štohla a její ambicí bylo sehrát zdravě sebevědomě kvalitní zápasy a urvat o těžkém víkendu proti dlouhodobě silným týmům Pardubic a Turnov nějaký ten bodík. V prvním kole proti Pardubicím se bohužel nepodařilo nikomu z našich hráčů zvítězit, ačkoli Nela Pýchová byla k vítězství proti Martinu Petrovi velmi blízko. Konečný výsledek tak ne zcela odpovídá vyrovnanosti zápasu. Na sobotu jsme rychle zapomněli a v neděli proti Turnovu jsme znovu zabojovali. Od začátku to jiskřilo na 1. šachovnici, kde GM Balogh bílými obětoval GM Rodhsteinovi figuru za útok. Divoká partie nakonec skončila remízou, stejně jako pět dalších, takže se rozhodovalo na 2. a 5.šachovnici. Slabší chvilku GM Blatného vyrovnal vítězstvím na 2. šachovnici GM Heberla, takže zápas nakonec skončil spravedlivou remízou. Stanovený cíl byl tedy splněn a už se těšíme na druhé dvojkolo na začátku prosince v Brně.

Před zápasem kapitáni – Michal Vávra (Brno) a Pavel Šimáček (Turnov)

Labortech Ostrava porazil těsně Siestu Solution Unichess A 4,5-3,5 zásluhou Jiřího Kočiščáka, který přehrál našeho nejmladšího velmistra Thai Dai Van Nguyena. Ostatní partie skončily smírně.

Zápas za Unichess zhodnotil Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess A zahájil sezónu výjezdem do Ostravy. V zápase s Porubou těsně zvítězil, když Van Nguyen remizoval černými na 1. desce a všechny ostatní partie vyhráli bílí. V zápase s Labortechem naopak těsně podlehl, když Van prohrál na 1. bílými a všechny ostatní partie skončily remízou… V součtu to je slušný výsledek.

Zhodnocení zápasu kapitánem Labortech Ostrava Alešem Krajinou: „V neděli to již bylo jiné kafe. Naši mladí hráči se rozehráli, získali jistotu a remízami na 7. a 8. šachovnici (Koziol, Skalský) přispěli k naší konečné těsné výhře s Unichess A 4,5:3,5. Ale popořádku. Talla a Biolek sen. velmi rychle remizovali a posléze se přidali s remízami Velička i Biolek jun. Viťa Rašík nevyždímal z lepší pozice více než půlbod a paradoxně se tak po 7 remízách hrála rozhodující partie na 1. šachovnici. Jirka Kočiščák ukázal bojovného ducha a postupně černýma figurama přehrál Vana Nguyena a získal cenný bod, a tím těsné vítězství pro nás. Krásné ale zasloužené 3 zápasové body!

Unichess B – Labortech Ostrava

1. Novoborský ŠK opět nenechal nic náhodě a jednoznačně zvítězil proti ŠK Slavoj Poruba 5,5-2,5. 2 body získal pouze Viktor Láznička.

Kapitán 1. Novoborský ŠK Petr Boleslav zhodnotil zápas: „Nedělní zápas proti Porubě, jsme myslím, měli pod kontrolou, škoda že naplno neskóroval ještě Vlastimil Babula a Markus Ragger, oba to měli na desce.  

Celkově jsme samozřejmě spokojení, odvážet z ostravského víkendu šest bodů vždy navodí dobrou náladu.“

Po prvním víkendu mají 6 bodů pouze týmy z Nového Boru a Pardubic. Další dvojkolo nás čeká na začátku prosince a přinese nám třeba souboj Nového Boru s Výstavištěm Lysá nad Labem.

Nově můžete sledovat zpravodajství Durasu Brno na Facebooku i na blogu. Za všechny zaslané fotografie děkuji!