Přerušení šachových soutěží

Aktualizace 23. 11.:

V sobotu 21. 11. proběhla online schůze STK ŠSČR, tedy řídícího orgánu ligových soutěží družstev. Zápis ze schůze najdete zde. Stručné shrnutí:

– 4. kolo 1. lig z 29. 11. je odloženo na neurčito

– Je reálná šance, že by se mohla hrát prosincová kola soutěží družstev, počínaje 4. kolem 2. lig v neděli 6. 12., které by se hrálo podle původního rozpisu a rozlosování. Samozřejmě ale záleží na dalším vývoji situace. Případné odložení tohoto kola bychom publikovali nejpozději 1. 12.

– Jsou navrženy některé náhradní termíny soutěží a obecný postup, jak situaci řešit, až bude možné hrát.

– Pokud si družstva vzájemně dohodnou jiný termín sehrání odloženého utkání, je to možné, následný postup najdete v přiloženém zápise.

Přejeme hodně zdraví a těšíme se na setkání za šachovnicí!

____

Aktualizace 16. 11.:

K níže uvedeným soutěžím přidáváme další dvě odložené:

– 3. kolo 2. lig z 22. 11.

– MČR do 8 let z 28. – 29. 11. Organizátoři pro toto MČR plánují náhradní prosincový termín 19. – 20. 12. 2020, info zde.

Podle mechanismu opatření PES, který v pátek 13. 11. zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví (zde), bude možné ligové soutěže družstev hrát, pokud se stupeň opatření v ČR sníží na číslo 3. Kdy to nastane, je prozatím nejasné. Další aktualizaci tohoto článku připravujeme na pondělí 23. 11.

____

Aktualizace 10. 11.:

Níže uvedená možnost k restartu profesionálních soutěží je skutečně spojená s testováním hráčů, což naše extraligové oddíly většinově odmítly. Na dnešní online pracovní schůzce VV ŠSČR byla odložena ještě následující ligová kola:

– 3. kolo 1. lig z 15. 11.

– 5. a 6. kolo Extraligy z 21. – 22. 11.

Další aktualizaci tohoto článku připravujeme na pondělí 16. 11. KM ŠSČR hledá náhradní termíny pro odložené mistrovské akce mládeže v průběhu prosince 2020 nebo ledna 2021. Případný náhradní termín bude oznámen s předstihem alespoň 3 týdnů. Přejeme všem šachistům hodně zdraví!

____

Aktualizace 3. 11.:

Vláda ČR v pátek 30. 10. rozhodla o prodloužení nouzového stavu a s ním souvisejících opatření do 20. listopadu (zde), nicméně, v pondělí 2. 11. naopak schválila výjimku pro profesionální sport. Přesné podmínky, za kterých se mohou soutěže rozběhnout, ovšem stále nejsou známy a s nejvyšší pravděpodobností budou zahrnovat plošné testování hráčů, jehož realizaci si lze v šachovém prostředí jen těžko představit.

V této nešťastné situaci jsme se rozhodli odložit zápasy soutěží družstev, které se měly konat o nejbližším víkendu, a zároveň odložit větší mládežnické listopadové turnaje. Možnost jejich realizace je bohužel nejistá a zbývá na ni již málo času. Čili, kromě dříve uvedených akcí jsou odloženy na neurčito ještě:

– 3. a 4. kolo extraligy z 7. a 8. 11.

– 2. kolo 2. lig z 8. 11.

– MČ do 8 a 10 let z 13. – 17. 11.

– MČR juniorek a dorostenek a polofinále MČR juniorů a dorostenců z 14. – 21. 11.

O osudu 3. kola 1. lig, které je v plánu na 15. 11., a dalších termínech 2. lig a extraligy 21. – 22. 11. budeme ještě jednat. Následně Vás o dalším vývoji samozřejmě budeme informovat, nejpozději v úterý 10. 11.

____

Aktualizace 13. 10.:

Vláda ČR rozhodla o prodloužení přísných opatření do 3. listopadu, takže kromě níže uvedených akcí odkládáme na neurčito ještě:

– Mistrovství Moravy a Slezska mládeže z 27. října – 1. listopadu

– 2. kolo 1. ligy západ z 1. listopadu

O dalším vývoji Vás samozřejmě budeme informovat. Jako šachisté jsme bez větších problémů zvládli první vlnu epidemie a pevně věřím, že tak zvládneme i druhou vlnu.

____

Původní článek z 9. 10.:

Milí šachoví přátelé,

z rozhodnutí Vlády ČR jsou od pondělí 12. 10. na 14 dnů zakázány jakékoli vnitřní sportovní aktivity (zde). Bohužel, toto opatření se dotkne i šachového světa. Jsme nuceni odložit následující akce na neurčito:

– 1. a 2. kolo Extraligy, které se mělo hrát 17. – 18. října
– 1. kolo 2. lig z 18. října
– 2. kolo 1. ligy východ z 25. října
– MČ mládeže do 16 let z 24. – 31. října

Ke konání dalších ligových soutěží se vyjádříme nejpozději 26. 10. na základě aktuálně platných opatření a epidemiologické situace. Prozatím počítáme s jejich konáním v původně plánovaných termínech a rozlosování (tedy 1. listopadu by se hrálo 2. kolo 1. ligy západ). Výše uvedená odložená kola se dohrají v náhradních termínech, o kterých budeme jednat na základě dalšího vývoje situace. Minulou sezónu jsme zvládli dohrát v červnu, za což bych chtěl ještě jednou všem týmům i hráčům poděkovat, a je teoreticky možné, že nás něco podobného čeká i v aktuální sezóně. Ale to se teprve uvidí.

O MČ mládeže a následných postupech na MČR mládeže budeme jednat a následně Vás informovat. Mistrovství Moravy a Slezska mládeže by mělo začínat 27. října a prozatím je tedy jeho konání možné, společně s pořadateli budeme situaci průběžně sledovat a pružně na ni reagovat.

Prioritou VV ŠSČR je v rámci zákonných možností šachové soutěže organizovat a umožnit šachistům férové soutěžení za šachovnicí. Pevně věřím, že situaci s epidemií zvládneme a brzy se v lepších časech opět setkáme u královské hry.

S přáním všeho nejlepšího,
Martin Petr, předseda ŠSČR