Pražský šachový festival ovládl Američan Shankland, Nguyen čtvrtý

Jedním z nejsilnějších světových šachových turnajů poslední doby, který se nekonal online, ale za reálnými šachovnicemi, byl Prague International Chess Festival 2021. Třetí ročník, který vyvrcholil v neděli, ovládl Američan Samuel Shankland, nejlepší z Čechů byl na čtvrtém místě Thai Dai Van Nguyen. Dlouhodobá domácí jednička David Navara skončil osmý. Kategorii Open vyhrál Polák Marcin Krzyzanowski a ve Futures uspěl Jakub Vojta.

O renomé pražského festivalu svědčí i návštěva viceprezidenta Mezinárodní šachové federace FIDE Łukasze Turleje, jenž provedl zahajovací tah turnaje Masters. Největší favorit a 21. hráč světa Jan-Krzysztof Duda následně porazil českou jedničku Davida Navaru a vykročil směrem k nejvyšším příčkám.

Po sedmi kolech se však na úplný vrchol díky skóre 5,5 bodu prosadil host z USA – Samuel Shankland. Duda skončil stříbrný (5 bodů) a bronz bere jeho kolega z polské reprezentace Radoslaw Wojtaszek (4 body). K radosti domácích se hned za ním umístil bývalý mistr Evropy a český reprezentant Thai Dai Van Nguyen, jenž získal 3,5 bodu. Davidu Navarovi turnaj nevyšel podle představ a s 1,5 bodu skončil na posledním osmém místě.

„Festival letos přilákal silnou konkurenci mezi hráči i funkcionáři. Viceprezident FIDE nejezdí do Čech každý den. Mám radost z vystoupení Vana, jenž skončil těsně za hráči širší světové špičky. Věřím, že tradice festivalu bude pokračovat a příští rok se v Praze sejdou opět tak skvělá jména,“ hodnotí předseda Šachového svazu ČR Martin Petr. Ten sám zasáhl do turnaje Open, kde mezi 99 účastníky skončil jako nejlepší z Čechů na 4. místě a vybojoval si účast na MČR mužů ve Zlíně. Vyhrál Marcin Krzyzanowski z Polska před Rakušanem Felixem Blohbergerem a krajanem Grzegorzem Nasutou.

Součástí festivalu byla i uzavřená kategorie Futures, kde zvítězil domácí Jakub Vojta před Polákem Kamilem Warcholem a dalším Čechem Matoušem Hlavinou. Novinkou v programu byla Cena velmistra Lubomíra Kaválka za nejlepší partii. Tu získal vítěz festivalu Shankland za partii druhého kola proti Dudovi. Letos zesnulému Kaválkovi byl rovněž věnován sobotní vzpomínkový večer.

Prague International Chess Festival 2021, konečné pořadí Masters:

 1. Samuel Shankland (USA), 5,5 bodu
  2. Jan-Krzysztof Duda (Polsko), 5 bodů
  3. Radoslaw Wojtaszek (Polsko), 4,5 bodu
  4. Thai Dai Van Nguyen (Česká republika), 3,5 bodu
  5. Nijat Abasov (Ázerbajdžán), 3,5 bodu
  6. Nils Grandelius (Švédsko), 2,5 bodu
  7. Jorden Van Foreest (Nizozemsko), 2,5 bodu
  8. David Navara (Česká republika), 1,5 bodu

Kompletní výsledky všech kategorií najdete zde. Více informací a fotografie naleznete na oficiálním webu festivalu.