Pražský šachový festival ovládl Američan Shankland, Nguyen čtvrtý

Jedním z nejsilnějších světových šachových turnajů poslední doby, který se nekonal online, ale za reálnými šachovnicemi, byl Prague International Chess Festival 2021. Třetí ročník, který vyvrcholil v neděli, ovládl Američan Samuel Shankland, nejlepší z Čechů byl na čtvrtém místě Thai Dai Van Nguyen. Dlouhodobá domácí jednička David Navara skončil osmý. Kategorii Open vyhrál Polák Marcin Krzyzanowski a ve Futures uspěl Jakub Vojta.

O renomé pražského festivalu svědčí i návštěva viceprezidenta Mezinárodní šachové federace FIDE Łukasze Turleje, jenž provedl zahajovací tah turnaje Masters. Největší favorit a 21. hráč světa Jan-Krzysztof Duda následně porazil českou jedničku Davida Navaru a vykročil směrem k nejvyšším příčkám.

Po sedmi kolech se však na úplný vrchol díky skóre 5,5 bodu prosadil host z USA – Samuel Shankland. Duda skončil stříbrný (5 bodů) a bronz bere jeho kolega z polské reprezentace Radoslaw Wojtaszek (4 body). K radosti domácích se hned za ním umístil bývalý mistr Evropy a český reprezentant Thai Dai Van Nguyen, jenž získal 3,5 bodu. Davidu Navarovi turnaj nevyšel podle představ a s 1,5 bodu skončil na posledním osmém místě.

„Festival letos přilákal silnou konkurenci mezi hráči i funkcionáři. Viceprezident FIDE nejezdí do Čech každý den. Mám radost z vystoupení Vana, jenž skončil těsně za hráči širší světové špičky. Věřím, že tradice festivalu bude pokračovat a příští rok se v Praze sejdou opět tak skvělá jména,“ hodnotí předseda Šachového svazu ČR Martin Petr. Ten sám zasáhl do turnaje Open, kde mezi 99 účastníky skončil jako nejlepší z Čechů na 4. místě a vybojoval si účast na MČR mužů ve Zlíně. Vyhrál Marcin Krzyzanowski z Polska před Rakušanem Felixem Blohbergerem a krajanem Grzegorzem Nasutou.

Součástí festivalu byla i uzavřená kategorie Futures, kde zvítězil domácí Jakub Vojta před Polákem Kamilem Warcholem a dalším Čechem Matoušem Hlavinou. Novinkou v programu byla Cena velmistra Lubomíra Kaválka za nejlepší partii. Tu získal vítěz festivalu Shankland za partii druhého kola proti Dudovi. Letos zesnulému Kaválkovi byl rovněž věnován sobotní vzpomínkový večer.