Podeváté v řadě (aktualizováno)

Závěrečné trojkolo Extraligy se stejně jako v minulém roce odehrálo v Brně na Fakultě stavební. Souboj o titul nebyl až tak napínavý jako v minulém roce, ale o další medaile se bojovalo až do posledních chvil.

DSC_4858
Slavnostní zahájení

DSC_5001_00001
Pohled do hrací místnosti

Již svůj 9. titul v řadě si dokonce už v pátek pojistil 1. ŠK Novoborský, poté co porazil pražský Unichess. Zápas ze začátku se vyvíjel lépe pro Unichess, který se ujmul vedení 2:1 zásluhou Vojtěcha Kováře. Favorit ale nakonec senzaci nedopustil a zvítězil jasně 5,5-2,5.

Kapitán Petr Boleslav je s výkony svého týmu spokojený: „Pro náš klub se jedná o významný moment, desátý titul je něco výjimečného. Odehráli jsme sezonu velmi zodpovědně, za pouhé dvě partiové prohry si zaslouží hráči poklonu.

DSC_4906_00001

Souboje o další dvě medaile jsou stále otevřené. Nejblíže jim mají Výstaviště Lysá nad Labem a Zikuda Turnov, oba týmy mají v tuto chvíli shodně 19 bodů. Pouze s bodem méně na ně útočí hned tři týmy. GASCO Pardubice, který těsně prohrál páteční souboj s Turnovem. ŠK Slavoj Poruba, která se může chlubit šňůrou šesti vítězství v řadě a Labortech Ostrava, který v závěrečném trojkole zatím dvakrát prohrál 3,5-4,5 při sedmi remízách a výborně rozjetý útok na medaili si výrazně zkomplikoval.

Druhý velmi pravděpodobně sestupujícím je Šk města Lysá nad Labem, pro záchranu by museli mj. porazit zatím suverénní Nový Bor.

Nepříliš povedenou sezónu napravuje BŠŠ Frýdek-Místek, který už oslavil dvě výhry. Především ta sobotní nad Labortechem Ostrava byla velmi cenná.

Lukáš Vlasák si uhrál IM normu po 9 kolech získal 6,5 bodu.

DSC_5120_00001

Neděle přinesla rozuzlení bojů o medaile. Výstaviště Lysá nad Labem si bezpečně pojistila stříbrnou medaili vítězstvím nad Unichessem, na který nastoupila v nejsilnější možné sestavě.

DSC_5068_00001
Jiří Štoček stál v partii s Davidem Navarou mnohem lépe, ale do vítězného konce ji nakonec nedotáhl

Kapitán Výstaviště Lysá nad Labem GM Vlastimil Jansa zhodnotil úspěšnou sezónu: „Pro nás to bylo jen závěrečné dvoukolo. Prestižní zápas s Novým Borem jsme prohráli nakonec krutě 5,5:2,5,  když v jeho průběhu jsme promarnili hned několik znamenitých a výhodných postavení. Výsledek tak mohl být zcela jiný, s Novým Borem však vypouštět jednotlivé šance prostě nelze. Staronovým vítězům Extraligy blahopřejeme!
Závěrečný zápas proti Unichessu měl celkem hladký průběh , celkových 6:2 bylo možná o něco výraznější než průběhy na šachovnicích.
Vzhledem k tomu, že se nám zdaleka v této sezóně tolik nedařilo jako v té minulé (tehdy jsme za celou soutěž prohráli jen 2  jednotlivé partie!), jsou stříbrné medaile samozřejmě úspěchem.  Před rokem jsme do závěrečného střetnutí bojovali o titul, tentokráte jen o další medaile.
Jsme rádi, že to nakonec alespoň vyšlo takhle, samozřejmě i s „pomocí“ slabšího závěru našich největších konkurentů z Pardubic a Ostravy.

Blahopřejeme do Turnova k zisku bronzových medailí!

Zikuda Turnov měla před posledním kolem vše ve svých rukou, ale Moravská Slávia Brno jí nic neusnadnila a nastoupila v silné sestavě. Turnov nakonec těsně zvítězil 4,5-3,5 a zajistil si tím tak vůbec první medaili v Extralize.

Hodnocení kapitána ŠK Zikuda Turnov GM Pavla Šimáčka: „Bronzová medaile je samozřejmě sladkou tečkou za vydařenou sezónou. Na trojkolo jsme jeli s tím, že se chceme poprat o medaili a bylo jasné, že musíme na úvod porazit Pardubice. Zápas se nám povedl a myslím, že jsme zaslouženě zvítězili, i když to pochopitelně bylo velice těsné. 

Podobně těsné byly i poslední dva zápasy, ovšem vždy se nám povedlo být o ten malý kousek lepší, a protože Labortech Ostrava dvakrát zaváhal, je náš nečekaný, a o to milejší, úspěch na světě!

DSC_5358

 

Bramborovou medaili si odvezl Labortech Ostrava, který před trojkolem byl horký favorit na medaili, ale porazil pouze Litovel a s celkovými 21 body skončil bod za medailovými umístěními.

Na pátém místě se umístil ŠK Slavoj Poruba, který po čtyřech kolech vypadal na sestup, ale krásnými 7 výhrami v řadě se vyšvihl do první poloviny tabulky.

Nespokojení jsou určitě GASCO Pardubice, které po loňském bronzu určitě pomýšlely na vyšší umístění. Prohra s Turnovem a remíza v posledním kole s Durasem Brno je odsunula až na 6. místo.

Kapitán GM Martin Petr GASCO Pardubice zaslal hodnocení: „Závěrečné trojkolo potvrdilo průběh celé sezóny, která skončila neúspěchem. Zamyslíme se v týmu, jak příští rok vylepšit po všech stránkách.

DSC_4970_00001

7. místo obsadil BŠŠ Frýdek-Místek, který po nepovedeném vstupu do sezóny si napravil chuť v závěrečném trojkole, kde se mu podařilo dvakrát zvítězit.

8. místo patří nováčkovi Moravské Slávii Brno, ta v přímém duelu se svým městským rivalem Durasem Brno urvala těsné vítězství, čímž je v pořadí přeskočila.

DSC_4912_00001
Souboj brněnských týmů

Umístění Unichessu zhodnotil kapitán Jan Bartoš: „9. místo s 11 body je pro náš nízkorozpočtový tým novým rekordem. V trojkole jsme už v podstatě nepotřebovali nic, ale potěšilo čestných 2,5:5,5 s Novým Borem i svižná bitka s ŠK Města Lysá nad Labem (zápasová remíza bez remíz).

10. nakonec skončil ŠK DURAS BVK Královo Pole, který si v trojkole nakonec připsal pouze bod za remízu s Pardubicemi, tím se ale bezpečně zachránil v Extralize.

Zhodnocení kapitána IM Neklana Vyskočila:

Duras BVK Královo Pole – Moravská Slavia Brno 3,5 : 4,5
Velmi napínové derby, které nakonec rozhodla až poslední partie v hracím dni GM Tomáš Polák – GM – Bartlomiej Heberla. Když už to vypadalo na remízu (67.Jh6!), tak Tomáš pochybil a souboj Poláků tak vyzněl pro hosty. Jinak jediná Tomášova  porážka v opět výborné extraligové sezóně.

Duras BVK Královo Pole – Zikuda Turnov 2,5 : 5,5
Soupeři byli lepší, nicméně jsme nevyužili všechny možnosti. Obrácený výsledek mohl být těsně před koncem na poslední desce v partii IM Studnička – Ševčík (46.-Sf3!) a na výhru stál také o víkendu dobře hrající Kuba Roubalík.
GASCO Pardubice – Duras BVK Královo Pole 4 : 4
Další napínavý a pro Pardubice důležitý zápas, který jim ve vyrovnané tabulce mohl příznivou shodou zajistit medaili. Pardubice zaslouženě vyhrály na jedničce a v divoké přestřelce na dvojce nakonec prokázal lepší techniku Zbyněk Hráček. Za nás výborně zahráli Martin Blahynka a Mateusz Paszewski a když na posledních dvou deskách nevyužila ani jedna ze stran lepších pozic, skončil zápas asi zaslouženou remízou.
Celkově nám asi trochu uškodilo, že jsme byli až příliš brzy prakticky zachráněni (9 bodů po 5. kole) a po nešťastných ztrátách bodů s Ostravami jsme již nemohli myslet na umístění v horní polovině. Oporou týmu byl GM Tomáš Polák, který předvedl vysoký standard (7/11), velmi dobré výkony předváděli také IM Martin Blahynka (6/11), náš skromný polský host FM Mateusz Paszewski (3/5) a stejně jako loni IM Roman Chytilek (4/7).

Na sestupujících se tedy už nic nezměnilo, na 11. místě skončila ŠK města Lysá nad Labem, kde určitě za zmínku stojí výkon Van Thai Dai Nguyena, který získal na 1. šachovnici 5 bodů z 8 s perfem 2660.

Hodnocení kapitána ŠK města Lysá nad Labem IM Martina Červeného:

Už před sezónou jsem vzhledem k sestavám věděli, že jsme kandidátem na sestup. K záchraně bychom potřebovali podávat nadstandardní výkony a to kromě Vana u nás nikdo nedosáhl. Zklamaní samozřejmě jsme, ale na druhou stranu jsme na 11. místě zaslouženě. Částečně pozitivní dojmy si odnášíme, povedlo se nám individuálně několik pěkných partií. Ale stabilní výkonnost nám chyběla a to je podstatné 🙁

DSC_5076_00001
Van Thai Dai Nguyen – Peter Michalík 1-0

Poslední skončila dle předpokladů Litovel, která je nakonec také spokojená, hodnocení nám zaslal kapitán Jan Krejčí: “ Jelikož jsme v tomto trojkole konečně vyhráli individuální partii, jsme se závěrem soutěže spokojeni.
Extraligu si zahráli všichni hráči, kteří byli na soupisce a projevili zájem si tuto soutěž zahrát. V letošním roce jsme si naši účast spíše užívali, i když např. Vojta Straka neměl daleko ke splnění
mezinárodní normy (škoda „pípnutí“ na mobilu při utkání s „B“ družstvem Lysé).
Do dalších let bych si přál, aby nás nepotkal osud některých sestupujících družstev, u kterých
pád pokračoval i do dalších nižších soutěží. I když jak hovoří klasik po letech „bohatých“ většinou
následují léta „chudá“. Uvidíme…

Jedinou velmistrovskou normu v celé soutěži uhrál Lukáš Černoušek (Unichess), který získal 6 bodů z 10.

DSC_5197_00001

Normu mezinárodního mistra si uhrál Jan Vykouk ziskem 5 bodů z 9.

DSC_4932_00001

Všem kapitánům, kteří se mnou během celého ročníku spolupracovali, děkuji!

DSC_5378_00001ab

Článek-Kateřina Šmajzrová
Komentované partie-David Kaňovský
Fotogalerie-Vladimír Jagr odkaz na páteční, odkaz na sobotní, odkaz na nedělní