Open Tatry pohledem Jakuba Vojty, Vojtěcha Říhy, Adély Janouškové a Filipa Neumanna

Jakub Vojta

Dne 28. 9. 2019 začal 65. ročník slovenského turnaje Open Tatry. Turnaj je to oblíbený, a tak se ho zúčastnilo 177 hráčů. Velká část byla samozřejmě Slováci, hodně Čechů, sem tam nějaký Polák, a jinak spíše jednotlivci celkem ze 13 zemí. První nasazený byl IM Richard Biolek st., druhý Tomáš Krňan, který hraje za Kanadu a třetí nasazený hráč byl můj taťka (střetnul jsem se s tím v 8. kole). Turnaj si zahrálo 9 hráčů s titulem IM a ještě o něco více s titulem FM.

Turnaj se hrál zajímavým způsobem. Na první 4. kola dostala první polovina ve startovní listině bod navíc (jakoby bod, který bude jen na losování, jinak ho samozřejmě nemáme), a to proto, aby hned od začátku hráli silnější se silnějšími a slabší se slabšími. Nebylo divu, že po 4. kole si sedl na 1. desku jedenáctiletý Polák s elem 1700. 🙂

No pojďme na mé šachové zážitky.

Turnajem jsem prošel, myslím si, že i dobrým výkonem, několik partií jsem teda měl prohraných a podařilo se mi je otočit, ale štěstí k šachům určitě patří… V 9. kolovém turnaji jsem uhrál 6,5 bodů a skončil jsem na 9. místě. Jako 21. nasazený to pro mě byl určitě velký úspěch. Plus jsem se nakonec dostal na třetí místo v kategorii do 18 let. Tuto kategorii vyhrál nakonec celkový vítěz turnaje se Srbska, kterému je 15 let! Jmenuje se Budisavljevic Luka elo 2359, ale teď mu vychází +-2430 a už má i všechny 3 normy na IM titul. Asi v něm něco bude. 🙂

Každé dopoledne jsme se chodili s taťkou loudat do hor. Přece jen se hraje až od 18 hodiny večerní, tak jsme prošli spoustu hezkých míst, a udělali jsme si dokonce tak zvané soustředění v přírodě. 🙂

Teď se podíváme na ukázku z mé poslední partie, kde jsem hrál buďto o průměrné umístění (kdybych prohrál) anebo o pěkný výsledek v případě výhry. Po remíze bych byl nějaký patnáctý a ještě bych bral finanční cenu, ale remízu jsem soupeři v partii odmítnul a podařilo se mi vyhrát a získal jsem tak 130 euro!

V turnaji jsem si zahrál i blic turnaj, který se konal 2. 10. 2019. V něm jsem byl nasazený 12., ale v turnaji se mi dařilo a skončil jsem na 2. místě. Přede mnou skončil jen na pomocné hodnocení několikanásobný mistr Slovenska v bleskovce GM Maník.

Blic turnaj:

1. místo  GM Maník Mikuláš   2532   9,5 bodu
  2. místo Vojta Jakub        2031   9,5 bodu
  3. místo IM   Petrán Peter        2206   7,5 bodu

Výsledky turnaje:

V Tatrách se mi celkově moc líbilo, a rád bych se tam ještě někdy podíval.

(Kuba Vojta)

Vojtěch Říha

Ve dnech 28. 9. – 5. 10. 2019 se uskutečnil v turistickém centru Vysokých Tater, Tatranské Lomnici, turnaj Open Tatry.  Turnaje se zúčastnilo 177 hráčů, nejvíce ze Slovenska a Čech. Nasazenou jedničkou byl mezinárodní mistr Richard Biolek. Turnaj vyhrál Budisavljevic Luka. Hrací místnost se nacházela v Hotelu Titris. Celkově jsem obsadil 16. místo s 6 body (5 výher a 2 remízy). Z mého pohledu vydařený turnaj. Oproti nasazení jsem si polepšil o 21 míst. A nakonec připisuji 40 elo bodů. Během případné procházky jsme mohli narazit na veliké množství zvířectva, nejčastěji jeleny nebo lišky, při troše smůly i na medvědy.  Stávalo se tak jen výjimečně. Počasí ničemu nevadilo, i když jsme převážně vzhlíželi na potemněnou oblohu.

K mým partiím: Většina partií, co jsem hrál, byla podle mých představ a nemohu si stěžovat.  Samozřejmě se stalo, že jsem „utíkal hrobníkovi z lopaty“, ale také neopomenu partie, kde bylo možné sledovat „ohňostroj kombinací“. Rozhodujícím elementem ve všech případech se nakonec jevil čas.

Adéla Janoušková

V termínu  28.9-5.10.2019  jsem se zúčastnila turnaje OPEN TATRY.

Turnaj se mi líbil, protože jsem měla možnost zahrát si se silnějšími hráči.

Jelikož se hrálo až po večeři, měla jsem dost času přes den a tak jsme s maminkou chodily po horách.

V prvních kolech se docela dařilo – získala jsem 2,5 bodu ze 3, v dalších kolech jsem hrála se zkušenějšími hráči, které se mi nepodařilo přehrát. V posledním kole se mi podařilo ještě vyhrát a získala jsem celkem 3,5 bodu. S výsledkem jsem spokojená. Za svůj největší úspěch v tomto turnaji považuji remízu s mezinárodní mistryní Olenou Žemličkovou.

Organizátoři připravili pro hráče krásné prostředí v hotelu Titris, kde všichni měli možnost využívat wellness, nejvíce času jsme ale strávily horskou turistikou. Po horách jsme chodily velikou rychlostí, protože jsme se bály medvěda. Před partií nesměla chybět ani příprava.

Na turnaj jsem jezdila s rodiči už jako malá, ale až letos jsem si zahrála. Turnaj byl moc hezký a pokud budu mít příležitost určitě pojedu ráda znovu.

(Adéla Janoušková)

Filip Neumann

od 28.9. do 5.10. 2019 jsem hrál na 65.ročníku Tatranského poháru.Tento se konal v Tatranské Lomnici , já osobně jsem tento turnaj hrál již potřetí,jednou v roce 2015 na Štrbském Plese a v roce 2017 na stejném místě jako letošní ročník. prvním nasazeným byl mezinárodní mistr Richard Biolek druhý byl původem Slovenský, nyní už Kanadský mezinárodní mistr Tomáš Krňan , který měl možnost být prvním hráčem v historii turnaje ,který tento turnaj vyhrál třikrát.Hrálo se akcelerovaným švýcarským systémem díky ,čemuž se v pátém kole dostal Polský hráč s elem okolo 1700.Nakonec však turnaj vyhrál teprve patnáctiletý Srbský Fide mistr Luka Budisavljevič (4. nasazený) se kterým se znám-pokud si dobře vzpomínám,tak jsem s ním v roce 2014 hrál exhibiční zápas.Vzhledem k tomu ,že se turnaj už tradičně hraje od 18 hodin,aby měli hráči možnost chodit na procházky po Tatranském národním parku.často vznikaly partie končící kolem 23. hodiny.

Ale teď už k mým partiím:

1.kolo jsem hrál s FM Karolem Motúzem(2359) nezahrál jsem přesně zahájení a partii prohrál.

2.kolo jsem hrál s Milanem Vymětalem(1818) v asi trochu horší pozici jsem nechtěl remízu a začal jsem hrát tvrdě na výhru-partii jsem nakonec prohrál.

3.kolo jsem hrál s Petrem Fejtkem-vyhrál jsem poměrně rychle a snadno.

4.kolo jsem s Vladimírem Cviríkem(1824) dlouhá partie,jsem nakonec v dámské koncovce dotáhl k celému bodu.

5.kolo jsem hrál s Jiřím Třebickým(1695) opět poměrně snadná výhra

6.kolo jsem hrál s Šimonem Rybkou(1928) v trochu horší pozici chtěl rychle vyhrát,ale přehlédl mojí obranu díky ,které jsem získal figuru a za chvíli i celý bod

7.kolo jsem hrál s Belgickým FM Marcem Daelsem (2226) v partii jsem tahal za delší konec avšak nakonec se mi nepodařilo dotáhnout jí v celý bod-remíza

8.kolo jsem hrál tentokrát s Anglickým FM Markem Lyellem(2198) celou partii jsem stál hůř a v důsledku toho jsem se dostal do časové tísně,v níž jsem si vybral špatné pokračování v remízové koncovce-prohra.

9.kolo jsem hrál s Malajským hráčem Francisem Chinem(1935),po drobném hledání jsem zjistil že v roce 1988 hrál šachovou Olympiádu na 2.šachovnici s dobrými výsledky,ale od té doby 30 let prakticky nehrál šachy,což bylo znát.Nakonec jsem v rovné koncovce,díky jeho přehlédnutí taktiky,získal pěšce a partii dovedl k výhře.

Turnaj jsem skončil s 5,5 body a mírným plusem(cca 10) na elo,s předvedenou hrou jsem spokojený.

Těším se na další ročníky tohoto turnaje.