Open Petřvald 2020

V sobotu 7. března se v Kulturním domě města Petřvald konal již 7. ročník tradičního šachového rapid turnaje. I když má Open Petřvald krátkou turnajovou historii, prošel si mnoha formáty. První ročník se hrál v roce 2010 jako bleskový turnaj, na který v 2012 navázal druhý ročník s turnajem v Holandském šachu. Od dalšího ročníku dodnes tradici držel oblíbenější rapid formát.

Hrálo se 9 kol tempem 2 x 15 minut, přičemž ředitelem turnaje nebyl nikdo jiný než předseda Moravskoslezského šachového svazu, Jiří Novák. Hlavním rozhodčím byl FA Martin Sieber a pomocnými rozhodčími byli Jiří Novák ml., Ondřej Kijonka a Aleš Pekárek.

(zleva: Sieber M., Kijonka O., Novák J. st., Pekárek A., Novák J. ml.)

Tradičního rapid turnaje se nakonec zúčastnilo kolem 150 hráčů, z nichž bylo 25 cizinců a 7 titulovaných hráčů. Svou účastí turnaj poctila mladá (ročník 2012) a talentovaná bronzová medailistka z Mistrovství Moravy a Slezska 2019, která bohužel z technických důvodů nemohla ve stejný den nastoupit k prvnímu kolu na MČR do 10 let, kam se na podzim kvalifikovala.

Veronika Vančáková nakonec vyhrála celou kategorii do 8 let.

Turnaj, který byl zároveň i součástí Rapid tour, kde nejlepší hráči mohou vyhrát startovné zdarma na šachový festival Ostravský koník, který se hraje od 2. do 10. května v Ostravském Domě kultury, navštívil i sám starosta města Petřvaldu, Jiří Lukša.

Průběžné dění turnaje ovládli zcela jistě Roman Pilch, Eneasz Wiewiora  a Tomáš Horváth, kteří ale v 6. kole remizovali a finální boje o první místa začaly být čím dál tím těsnější. Když už se blížila „cílová rovinka“, tak očekávání favorita potvrdil první nasazený FM Eneasz Wiewiora z Polska, který v posledním kole udržel remízu a s 8 body jasně vyhrál turnaj. Těsně za ním se 7,5 body, ale lepším pomocným hodnocením, skončil IM Maciej Mroziak taktéž z Polska. Na třetím místě o chlup přistál FM Stanislav Fiřt.

Nejmladší účastník: Biedrawa An Tuan

Šachová lahůdka na závěr! I přesto, že se jednalo o rapid turnaj s poměrně rychlým tempem, jsem se snažil na šachovnicích zahlédnout aspoň nějaký ten kombinační útok. Pozice na obrázku vznikla na páté šachovnici 8. kola po Je5. Následovalo f6, Jc6 a jedna z osudových hrubek černého – Vd6?? Po Jc5 dostal černý krutý trest a vysokoškolák Tomáš Horváth z SK Slavie Orlová se mohl radovat z vyhrané partie proti jednomu z nasazených fidemistrů.

Turnaj proběhl bez jakýchkoliv problémů a bohatou účast mladých šachových nadšenců určitě všichni uvítali. Věčně někde pobíhající „tvorečci“ plní energie dodali turnaji svěžest a roztomilé odreagování.