Open Klatovy 2019 – Scouting

V prvním prázdninovém týdnu se uskutečnil tradiční turnaj v Klatovech, který letos znovu přilákal přes 200 hráčů. Díky podpoře ŠSČR a skvělé spolupráci s organizátory se představila již podruhé na turnaji také skupina z projektu Scouting. Pod vedením trenérů Michala Novotného a Lukáše Vlasáka sehrálo turnaj 12 hráčů (A open hráli 2 hráči, B open 10). Někteří se připravovali na nadcházející ME družstev či jednolivců, někteří na zbývající prázdninové turnaje a pro zbytek se jednalo hlavně o zisk zkušeností a ukázku, jak by měla vypadat práce na turnaji.

Každý den se začínalo v 16:00 což nám dávalo nejen dostatečný prostor pro přípravu zahájení, ale také na ostatní aktivity. Cílem projektu samozřejmě není jen naučit hráče hrát lépe šachy. Za stejně důležité považujeme i motivaci, budování zájmu a tmelení kolektivu, ve kterém se všichni společně mohou podporovat a posouvat vzhůru. Krom rozborů a šachových tréninků, jsme se tak účastnili i turnajů ve stolním tenisu (ten zaplňoval volné chvíle po celý týden) a holanďanech (na jeden den přestal platit jejich zákaz!). Zbytek volných dnů pak vyplnili výlety na klatovské koupaliště a vždy tolik očekávaný fotbalový zápas.

Trénink v podání Michala Novotného

Přímý souboj našich dvojic

Před klatovským vedrem nás ochránila pouze návštěva koupaliště

Účastníci fotbalového „zápasu století“ (ten skončil po boji 9:9)

Šachově se v letošním roce také dařilo. Ani jednou se nestalo, aby některý z našich hráčů nebojoval o body méně než 4,5 hodiny a dvakrát se dokonce stalo, že dohrával poslední v sále. I tomu lze přičítat, že se nám v druhé polovině turnaje bodově dařilo méně i přes to, že kvalita hry šla dle názoru obou trenérů rapidně nahoru.

Pro srovnání: v loňském roce jsme přijížděli s průměrných ratingem 1486 a do ratingu získali 783 bodů

Závěrem je potřeba poděkovat organizátorům, kteří nám pravidelně vycházeli vstříc a zajistili velmi dobré podmínky pro naše týdenní fungování. Stejný dík patří i přítomným rodičům. Ti velmi často vypomáhali během turnaje i při mimošachových aktivitách.

V Praze 9.7.2019, Lukáš Vlasák