Open Bohumín 2019

Ve dnech 22. až 30. června uspořádaly kluby SK Slavia Orlová a Šachová škola Bohumín druhý ročník mezinárodního šachového festivalu Openu Bohumín. Oproti loňskému premiérovému ročníku, kdy se turnaj konal v hotelu Pod Zeleným dubem, se letos uskutečnil v Domě dětí a mládeže města Bohumín. Turnaj byl zároveň Krajským přeborem MKŠS s Okresním přeborem OŠS Karviná v klasickém šachu. Jako doprovodný turnaj proběhl v sobotu 29. června bleskový turnaj jakožto 10. ročník vzpomínkového Memoriálu Ivana Jankovce.

Hrálo se 9 kol švýcarským systémem a tempo bylo stanoveno na 90min/40tahů+15min+30s/tah do konce partie. Hlavním rozhodčím byl FA Martin Sieber. Celkem se zúčastnilo 64 hráčů složených z tří národností a šesti titulovaných. V turnaji jsme mohli zahlédnout i mistra České republiky do 18 let, FM Vojtěcha Šrámka. Cenový fond turnaje dosáhl téměř 37 000Kč. Poháry a finanční ceny byly připraveny pro 10 nejlepších z celého turnaje a věkové kategorie.

(šachový veterán IM Ladislav Dobrovolský, jako většinou s úsměvem na rtech)

Celkovým vítězem se stal ukrajinský hráč GM Eduard Andreev s 8 body, ale lepším pomocným hodnocením. Eduard pouze dvakrát remízoval, poprvé ve čtvrtém kole černými figurami s IM Ladislavem Dobrovolským a podruhé v šestém kole se svým dlouholetým kamarádem a nasazenou jedničkou, GM Alexeyem Kislinskym. Drama o vítěze panovalo do poslední chvíle posledního kola, kdy musel pro vítězství v turnaji porazit FM Vojtěcha Šrámka.

O druhé místo se bojovalo ještě dlouho po dohrání partie Andreev – Šrámek, ale nakonec z první šachovnice vzešel jako vítěz GM Alexey Kislinsky, který po zběsilé partii s FM Rafalem Tymrakiewiczem, kde byl donucen hrát s třemi lehkými figurami proti dámě, ale s výrazným časovým náskokem, zvítězil a tím si pojistil 2. místo s 8 body, ale horším pomocným hodnocením.

Boje o třetí místo byly ovšem velmi těsné a napínavé, trvaly skoro 5 hodin, ale nakonec zápas Dobrovolský – Lojek na třetí šachovnici skončil remízou, což IM Ladislavovi Dobrovolskému stačilo na bronzovou příčku.

(vítěz celého turnaje, GM Eduard Andreev)

(zleva: IM Ladislav Dobrovolský, GM Eduard Andreev, GM Alexey Kislinsky, Novák Jiří)

Odkaz na výsledky

Na závěr tentokrát neuvádím diagram s taktickým výpadem, ale názornou ukázku toho,  jak moc brutálně se dá prohrát v zahájení. V pátém kole v partii Cvik – Lojek se bílému nepodařilo zrovna dvakrát šťastně zahájit partii a černý ho za to krutě potrestal v 16 tazích. Po tazích 1.d4 Jf6 2.c4 d5 3.d5 b5 4.Sg5 Je4 5.Sf4 Da5+ 6.Jd2 g5 7.Se5 f6 8. Sg3 Sg7 9.b4 cxb4 10.Jxe4 f5 11.Jd2 f4 12.Vb1 Dxa2 13.e4 Sc3 vznikne pozice na obrázku.

I nešachista snad pozná, že má černý jasně navrch. Po posledních bojích bílého o svůj holý život (14.Jf3 fxg3 15. h3 Vf8 16. Vc1 gxf2+) bílý rezignuje.

Memoriál Ivana Jankovce

10. ročník bleskového turnaje, a především vzpomínky na Ivana Jankovce, proběhl v sobotu 29. června taktéž v DDM města Bohumín. Hlavním rozhodčím byl Petr Nytra. Turnaj byl zároveň Krajským přeborem MKŠS v bleskovém šachu.

Bylo odehráno 13 kol tempem 3min+2s/tah za účasti 42 hráčů, z toho čtyři národnosti a čtyři titulovaní. Vítanou a čestnou účastnicí byla WGM Karolína Olšarová, která nedávno vyhrála MČR žen. Turnaje se zúčastnila spousta mladých šachistů a šachistek do 10 let, ale nechyběli ani šachoví veteráni jako například pan Vacek Antonín (ročník 1949) apod.

Prvenství po 13 kolech získal polský hráč FM Rafal Tymrakiewicz s 10,5 body. Rafal jednou remízoval a dvakrát prohrál, jednou s orlovským mladíkem Alešem Pekárkem a podruhé taktéž s orlovský mladíkem Markem Lojkem. I přes tyto porážky v brzkých kolech turnaj vyhrál s náskokem celého bodu.

Na druhém místě skončil běloruský šachista Korolchuk Nikolav s 9,5 body a na místě třetím opět polský hráč Slabek Grzegorz s 9 body.

Protože všechny medailové příčky obsadili cizinci, 4. místo a titul krajského přeborníka MKŠS v bleskovém šachu si odnesl Roman Pilch s 8,5 body.

(FM Rafal Tymrakiewicz, vítěz s 10,5 body)

Celý festival proběhl bez jakýchkoli komplikací, oba turnaje si všichni účastníci užili a určitě se taky těší na další ročník Openu Bohumín.