Miloš Jirovský a Olga Sikorová mistry ČR v bleskovém šachu

250 hráčů a hráček v sobotu 30. prosince zcela zaplnilo sál Kongresového centra v Praze na Vyšehradě. Bojovalo se o mistrovské tituly v bleskovém šachu. Na startu sice chyběli naši nejlepší šachisté – David Navara právě teď hraje zápas v Číně s Wei-I, Viktor Láznička se účastnil Mistrovství světa v bleskovém šachu – ale naopak dorazil čerstvý bronzový medailista z Mistrovství Evropy Peter Michalík, který byl také největším favoritem mužského turnaje.

První kola byla pro favority spíše zahřívací, velmistři se mezi sebou začali utkávat zhruba od pátého kola. A to se také událo překvapení na první šachovnici. Peter Michalík musel bílými figurami sklonit svého krále v partii s nejmladším velmistrem české historie, Thai Dai Van Nguyenem. Tím soutěž dostala nečekaný náboj a až do závěrečných kol byla velmi vyrovnaná. O medaile bojovalo hned několik hráčů, především Miloš Jirovský, Vlastimil Babula, Jiří Štoček, Peter Michalík a také asi největší překvapení turnaje, Tomáš Vojta. Největší vyrovnanost výkonů ukázal Miloš Jirovský, který prošel všem 15 koly turnaje bez prohry a po zásluze slavil mistrovský titul. Stříbrný skončil Peter Michalík a bronzový Vlastimil Babula.

DSC_9981w

(Medialisté MČR, zleva 2. Peter Michalík, 1. Miloš Jirovský, 3. Vlastimil Babula. Autorem fotografií v článku je Vladimír Jagr.)

Výsledky kategorie juniorů – 1. Thai Dai Van Nguyen (celkově 14.), 2. Jan Vykouk (24.), 3. Martin Hollan (25.).

Výsledky kategorie seniorů – 1. Eduard Meduna (21.), 2. Josef Přibyl (28.), 3. Lubomír Neckář (31.).

Závěrečné výsledky MČR mužů

Soutěž žen byla také velmi vyrovnaná. Kromě Joanny Worek se zúčastnily všechny reprezentantky z posledního ME družstev na Krétě, a právě mezi nimi se rozhodovalo o medailistkách. V úvodu soutěže vedla Tereza Rodshtein, v šestém kole ovšem prohrála s velmi dobře hrající Natašou Richterovou a v desátém kole s Olgou Sikorovou. Právě Olga Sikorová se tím dostala do vedení, které už nepustila a slavila mistrovský titul. Stříbro získala Tereza Rodshtein a bronzovou medaili Kristýna Havlíková. Za zmínku pak určitě stojí čtvrté místo juniorky Natálie Kaňákové (letos 9. na MS juniorek), která ve finiši porazila Natašu Richterovou.

DSC_9958w

(Medialisté MČR žen, zleva 2. Tereza Rodshtein, 1. Olga Sikorová, 3. Kristýna Havlíková.)

Výsledky kategorie juniorek – 1. Natálie Kaňáková (celkově 4.), 2. Michaela Nová (10.), 3. Karin Němcová (12.).

Závěrečné výsledky MČR žen

Během turnaje byly také předány Motivační a Výroční ceny Šachového svazu, čemuž se budeme brzy věnovat v samostatném článku. Na MČR také natáčely kamery České televize, hodinový speciál z turnaje budete moci na obrazovkách ČT sport vidět v sobotu 6. ledna dopoledne (10:20).