Online olympiáda 2021

Když byly před několika týdny zveřejněny propozice online olympiády 2021, nebyl o ni mezi našimi předními reprezentanty příliš zájem. Tým jsme ale sestavit chtěli-loni jsme především kvůli nevyhovujícímu termínu vůbec nestartovali, a nehrát dvakrát po sobě by nevypadalo dobře. Proto jsme nominovali tým, ve kterém hrál na první šachovnici náš nejlepší hráč David Navara, a doplnili ho mladí talentovaní hráči, doufáme že budoucí reprezentanti. Princip sestav, povinný pro všechny týmy, byl následující: Na prvních dvou šachovnicích měli hrát dva muži (a dva náhradníci)-zde jsme měli dvojice Navara, Mládek (Míča, Stalmach). Třetí a čtvrtá šachovnice patřily ženám (a opět dvě náhradnice), zde nás reprezentovaly Koubová a Zelbová (Lhotská, Přibylová). Na páté byl junior (Finěk, náhradník Kůsa) a na šesté juniorka (Třasáková, náhradnice Voříšková).  Kapitánem týmu byl Lukáš Vlasák, který musel řešit i technické problémy spojené se spojením hráčů a fungováním všech náležitostí, například dvou povinných kamer. Lukáš popsal průběh soutěže a vybral pár zajímavých partií hráčů našeho celku, se kterými se můžete seznámit zde:

 

Podobně jako v loňském roce, i letos od 20. sprna až do 15. září probíhá na platformě chess.com Online Olympiáda 2021. Celkem 153 týmů rozděleno postupně do 4 divizí usilovalo o postup do finálové části hrané systémem play-off.

Česká republika byla zařazena do divize nejsilnější spolu s největšími favority na celkové vítězství. Celkem 40 týmů (25 + 15 z divize 2) bylo rozděleno do 4 skupin, ze kterých první dva týmy postoupí dále. Los nakonec naši reprezentaci přiřadil do skupiny C: http://chess-results.com/tnr577518.aspx?lan=5&art=0&flag=30

Sestava byla složena z našich juniorů vedených Davidem Navarou. Tomu patří za účast a přístup, kterým šel mladým hráčům příkladem, obrovské díky.

Pod dozorem několika rozhodčích a dvou kamer mířících na hráče jsme odehráli tempem 15 min + 5 sec/tah celkem 9 kol, ve kterých jsme se měli možnost na šachovnici potkat s takovými hvězdami jako jsou například Grischuk, Esipenko, Keymer či Ivanchuk.

Již v prvním kole se nám málem povedlo obrat o body Itálii, když dokázal zvítězit David Navara a partii zcela otočila Anna Lhotská. Zbytek týmu ale dokázal přidat pouze půl bodu, a výsledkem byla nejtěsnější prohra.

Poté následovala série zápasů s týmy, které jsou svou úrovní vysoko nad tím naším. Přesto se  v každém zápase povedlo získat alespoň nějaký půl bod. Za zmínku stojí hlavně výhra Davida Navary s Ruskem, kde na něj nestačil, bílými figurami hrající, hráč č.8 Alexander Grischuk.

V 6.kole pak náš tým byl blízko prvnímu vítězství, ale z výborně vyvíjejícího zápasu se trochu smolně povedlo získat pouze remízu za výsledek 3:3.

Hned v tom dalším nás čekala Paraguay, náš papírově nejslabší soupeř. Zápas se nevyvíjel tak dobře jako ten předchozí, ale skončil nejtěsnější výhrou a ziskem dvou bodů. Postupně se o ní zasloužili David Navara, Václav Finěk, Anna Voříšková a remízu přidala Anna Marie Koubová.

V posledních kolech se již žádné body přidat nepovedlo a náš tým si tak “odnese” 3 zápasové body a hlavně osobní zkušenost, co vlastně obnáší hrát na reprezentační úrovni a kolik úsilí zabere se této úrovni přiblížit.

Michal Konopka a Lukáš Vlasák