Olympiáda dětí a mládeže

AKTUALIZOVÁNO – poslední den.

Šachový maratón vyšel hned na první den

Šachový maratón, tak by se dal nazvat první den na olympiádě, který svedl olympioniky k vzájemným duelům hned pětkrát. Boje vypukly hned krátce po 9:00 hodině a poslední partie prvního dne se dohrávala až v 18:30 hodin. Mezi účastníky zavítal předseda ŠSČR Viktor Novotný, stejně jako místopředseda ŠSČR Martin Petr, který přijal pozvání organizátorů a stráví s dětmi v Karlových Varech dva dny. Kongresový sál navštívila rovněž exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová a primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Příjemným zpestřením jsou komentáře partií, a to včetně následných rozborů, od Petra Piska, manažera mládežnické reprezentace. Nejednou postřehy k partiím uváděli sami aktéři, které Petr zapojil do komentování. Návštěvníci kinosálu si vyslechli i další zajímavé informace z aktuálního šachového dění a mohli se zapojit do diskuse.

Čtenáře a fanoušky, ale určitě nejvíce zajímají výsledky. Věřte, že duo rozhodčích Jiřina Prokopová a Ladislav Hajšman zatím mohou být s vystupování hráčů více než spokojení a turnaj běží jak po drátkách. V nejstarší kategorii vede s náskokem bodu Filip Rokoš z Královéhradeckého kraje před domácím Jakubem Kůsou, o další půl bod je skupinka vedená prvním nasazeným Rudolfem Jůnem z Vysočiny. Mladší žáky vede rovněž s bodovým náskokem jihomoravský Lukáš Petříček, následovaný ústeckým Janem Václavíčkem a Richardem Stalmachem z Moravskoslezského kraje. Ani v nejmladší chlapecké kategorii nemá vedoucí hráč plný bodový zisk. Jihomoravský Václav Setina vede o půl bodu před Matějem Jaššem z Moravskoslezského kraje a o bod před pražským Danielem Juhanákem.

Kategorii dívek se zatím stává kořistí Anny Lhotské ze Středočeského kraje, následované Adélou Třasákovou z Pardubického kraje a Adrianou Málkovou ze sousedního Plzeňského kraje. V žádné kategorii tedy průběžně vedoucí hráč či hráčka nemají plný bodový zisk a nikde není na špici pomyslného peletonu první nasazený hráč. Zítra se tedy máme na co těšit a poslední dvě kola určitě budou stát za to. Nezapomeňte dorazit do kongresového sálu anebo si alespoň naladit šachové přenosy. Medailisty budeme znát kolem poledního.

Pořadí týmů: 1. Jihomoravský, 2. Královéhradecký, 3. Středočeský

(článek pořadatelů)

Kompletní výsledky, odkazy na online přenos a reportáže najdete zde.

(hrací sál Olympiády dětí a mládeže)

(Šachy v živém vstupu ČT Sport)

Další fotografie najdete na Facebooku ŠSČR.

 

Druhý den – Zlatý Jakub Kůsa

Velký úspěch pořadatelský kraj zaznamenal v šachu, když dnes krátce před polednem skončily poslední partie v turnajích jednotlivců a mezi staršími chlapci se mohl z vítězství radovat Jakub Kůsa. Vůbec poprvé v historii olympiád získal šachista našeho kraje zlato a překonal tím bronz Lukáše Vlasák, svého trenéra, který se na olympiádě výborně stará o online přenosy. Kubovi vyšel perfektně závěr turnaje. Spokojená může být i Miša Šedá, která vybojovala 9. místo. Honza Očenášek bojoval, získal dva body, ale nakonec své nasazení nevylepšil. Tvrdý křest zažil Lukáš Zrůst, ale rovněž on si zaslouží pochvalu za bojovnost a proto mu právem náležela speciální cena organizátorů v podobě veverky Čiperky :-).

Olympijský vítěz Jakub Kůsa s kapitánkou týmu IM Zuzanou Hagarovou

Karlovarská výprava: Míša, Zuzka, Honza, Kuba a Lukášek

Olympijští vítězové Lhotská, Kůsa, Stalmach a Šetina

Čtyři sady medailí se rozdělily mezi 7 krajů, tedy přesnou polovinu. Kompletní sadu vybojoval Moravskoslezský kraj, tři medaile získal rovněž kraj Královéhradecký. Body za pořadí jednotlivců určily nasazení pro soutěž družstev. Výše jmenované kraje si zítra ráno mohou pospat, neboť z osmifinále mají přímý postup. Domácí tým, který je nasazen jako dvanáctý se pokusí zaskočit „Pardubičáky“. Držte mu pěsti :-).

Nejúspěšnější šestice šachistů v každé kategorii byla vyhlášena v poledne na květinovém ceremoniálu za účasti místopředsedy ŠSČR Martina Petra a náměstka primátorky Petra Bursíka.

Nejúspěšnější děvčata – květinový ceremoniál

Turnaj karlovarských školáků 

Odpoledne, když olympionici opustili kongresový sál, nahradily je děti ze základních škol pořadatelského kraje, které si vychutnaly atmosféru olympijského domu. Celkem 41 dětí se utkalo v sedmikolovém turnaji, v němž zvítězil mezi staršími žáky Jakub Červenka před Jaromírem Kodetem a Jiřím Ulčem. Mezi mladšími žáky všechny zaskočil Vojtěch Červinka, který zvítězil před Adrianou Kodetovou a Nikolo Kůsovou (sestra „zlatého“ Kuby).

Medailisté

 

Třetí den – Ústecký kraj si řekl o medaili

S úderem 9 hodiny vypukly vyřazovací boje krajských šachových týmů. S výjimkou Královéhradeckého a Moravskoslezského kraje, které si zajistily přímý postup do čtvrtfinále, se ostatní týmy perou v osmifinále o svoji naději na medaili. Uvidíme, jestli papírové předpoklady z kategorií jednotlivců, budou naplněny i v soutěži týmů. Vzpomeňte na zlaté časy našeho v Davis cupu, kdy Berdych se Štěpánkem také stavěli papírové předpoklady na hlavu :-).

V osmifinále dochází například k „jižnímu“ souboji mezi Jihočeským a Jihomoravským krajem s čerstvým olympijským vítězem Václavem Šetinou. Olympijskou vítězku můžeme vidět v akci také v souboji Středočeského a Olomouckého kraje. Anna Lhotská hájí barvy prvně jmenovaného kraje. K velké radosti domácích je v akci zlatý Jakub Kůsa, který vede na zteč „pardubických hradeb“ svůj karlovarský tým. Držme pěsti a vzpomeňme na Davis cup :-).

Osmifinále nakonec přeci jen dopadlo víceméně podle papírových předpokladů. Jihomoravský kraj jasně přehrál Jihočechy 4:0 a Středočeský kraj Olomoucký 3:1. Ostatní souboje však byly již vyrovnanější, když Zlínští porazili Liberecký kraj 2,5:1:5, stejně jako Pardubický ten náš domácí. Zde jsem se mihl na závěr klání, neboť poslední partie se dohrávaly právě v tomto utkání. Po výhře Kuby byl stav vyrovnán a Honza srdnatě bojoval o remízu, která by vedla k překvapení ve prospěch Karlovaráků na první pomocné hodnocení. Pardubický jmenovec však dokázal partii zvládnout a vybojovat pro svůj tým postup do čtvrtfinále. My jsme přesto s účinkováním našich borců spokojeni, rvali se o svoji šanci pěkně. Osmifinálový duel přeci jen přinesl výhru níže nasazeného družstva z Ústeckého kraje, zde se však jednalo přeci jen o vyrovnaný duel osmého s devátým. Uvidíme, kam až družstvo z Podkrušnohoří na úkor šachistů z metropole dokráčí. Pomocné hodnocení bylo využito v posledním zápase, kdy Vysočina remizovala s Plzeňským krajem, ale díky výhře Rudolfa Juna na první desce pokračuje ve svém tažení.

Ve čtvrtfinále již nebyla nouze o překvapení, o to největší se postarali ústečtí hráči, kteří vyřadili favorita z Královéhradeckého kraje 3:1. Podobný kousek se povedl Zlínským hráčům, kteří vyřadili Jihomoravany při stavu 2:2 díky výhře na druhé šachovnici. Výhra Michala Černého tak může mít nakonec příchuť medaile. Středočeši jasně přešli přes Pardubické borce po výhře 3,5:0,5. Roli favorita potvrdil i Moravskoslezský kraj, který se utká o medaile po výhře nad Vysočinou 2,5:1,5.

Souboje o umístění sice napověděly šance týmů, ale rozhodnuto není. Pražští šachisté vyhráli boj o 9. místo 3:1 nad Plzeňským výběrem, zástupce pořadatelského týmu zvítězil v duelu o 11. místo s Libereckými šachisty 2,5:1,5, když své partie dokázali vyhrát Míša a Honza. Souboj o třináctou příčku je zatím po remíze Olomouckého a Jihočeského kraje vyrovnaný. Zítřejší odvety tak mohou být velmi zajímavé.

Doprovodný program

Relax na zítřejší vyvrcholení olympiády každý volil různě. Někdo se vydal na laserovou střelnici, která se stala pro šachisty během pobytu příjemnou formou trávení volného času a případná shoda s počítačovými střílečkami je čistě náhodná :-). Večer ožil bazén, aby se děti pořádně potáhly a vedoucí si večer konečně trochu odpočinuli, protože všeobecně je známo, že pobyt v bazénu děti uspává. Někteří trenéři vyrazili na seminář věnovaný problémům dětí v prostředí sportu a také vztahu rodiče k talentovanému sportovci. Mistři v oboru obohatili účastníky o mnoho informací a diskuse byla určitě velmi plodná, zvlášť, když se do ní aktivně zapojoval Slavomír Lener. Mimochodem, co trápí šachové trenéry, trápí všechny trenéry :-).

Akademický mistr světa IM Tadeášem Kriebelem 

Ve středu dorazil na olympiádu letošní ambasador šachu, mezinárodní mistr Tadeáš Kriebel, akademický mistr světa a hráč našeho nejúspěšnějšího extraligového týmu. Tadeáš se utkal se šestnácti protivníky, mezi nimiž nechyběl předseda KŠS KVK Martin Hajšman či ředitel šachu na ODM Marcel Vlasák. Své zastoupení mezi hráči měli kromě místních šachistů také olympionici a právě oni slavili ve více jak dvouhodinovém klání úspěch. Tadeáš zvítězil 14,5:1,5, když tři remízy vybojovali karlovarští Honza Očenášek a Jakub Kůsa, olympijský vítěz (to se vážně neomrzí) a zlínský Míša Černý, který dnes dopoledne posunul tento tým do souboje o medaile.

IM Tadeáš Kriebel v akci

 

Olympijské zlato získal v soutěži družstev Moravskoslezský kraj

Ve čtvrtek ve 12:00 hodin gradovala soutěž družstev dramatickém finále mezi Moravskoslezským a Středočeským krajem. Pěknou bitvu sledovali diváci v kinosále. Komentátor Petr Pisk se velmi pochvalně vyjádřil o partii na první desce a na květinovém ceremoniálu ocenil veverkou Čiperkou Marka Míču z vítězného moravského týmu. Nadějnou cestu za medailí nakonec nedotáhly děti z Ústeckého kraje, které podlehly v bitvě o bronz Zlínskému kraji.

Na květinovém ceremoniálu v olympijském domě předali diplomy a ceny nejlepším šesti týmům primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová a ambasador šachu Tadeáš Kriebel.

Vítězný Moravskoslezský kraj

Nejlepších šest týmů soutěže družstev

Konečné pořadí družstev

 1. Moravskoslezský
 2. Středočeský
 3. Zlínský
 4. Ústecký
 5. Jihomoravský
 6. Pardubický
 7. Královéhradecký
 8. Vysočina
 9. Praha
 10. Plzeňský
 11. Liberecký
 12. Karlovarský
 13. Olomoucký
 14. Jihočeský

Rozpis soutěže družstev a výsledky všech zápasů – osmifinálečtvrtfinále,  semifinále   a  finále

Na závěr přinášíme rozhovor s IM Tadeášem Kriebelem

Ahoj Tadeáši, vítej na olympiádě. Trochu mě překvapilo, že je to tvá premiéra. Ty jsi nikdy na ODM nehrál?

Ahoj. Skutečně jsem se žádné dětské olympiády nezúčastnil, možná je to dáno tím, že jsem se šachu začal pořádně věnovat až později. Šachy se začaly prosazovat na olympiádu teprve před několika lety, takže je možné, že jsem byl mládežníkem příliš brzo.

Jak vnímáš olympiádu, má takové akce význam?

To rozhodně. Myslím, že akce má i společenský rozměr a pro šachy je důležité, jak se říká, být u toho a integrovat se s ostatními sporty, zároveň šachy přinášejí pro olympiádu určité osvěžení. Musím říct, že všechny výpravy berou akci maximálně zodpovědně, v každém zápase by se napětí v hrací místnosti dalo krájet. Umění hluboké koncentrace je nezbytné nejen ve sportu a šachy podle mne mohou být skvělým vzorem.

Tadeáši, jaký šachový úspěch je pro tebe nejcennější?

Největší je titul akademického mistra světa z podzimu 2018 z brazilského Aracaju, které se hraje každé dva roky. Cenné jsou i úspěchy v týmových soutěžích, třeba na domácí scéně máme v Novoborském šachovém klubu výborný tým i atmosféru a minulý rok jsme získali stříbro na Evropském klubovém poháru družstev.

Na českém žebříčku figuruješ jako mezinárodní mistr s nejvyšším ratingem. Nabízí se otázka, jaké jsou tvé vyhlídky na zisk nejvyššího, velmistrovského titulu?

Mám uhrán jak požadovaný rating, tak dvě normy a věřím, že letos dosáhnu i na tu třetí. Nejbližší šanci budu mít na mezinárodním šachovém festivalu v únoru v Praze. Neberu to ale jako metu, na kterou bych se upínal, důležité je na sobě pracovat a aby mě šachy bavily. To myslím platí obecně pro jakoukoliv činnost.

Tadeáši, zaujal tě na olympiádě některý z hráčů?

Určitě, takových dětí je více. Například Jirka Bouška, mistr světa v rapid šachu do 8 let a vítěz soutěže Zlatý oříšek nebo Jakub Kůsa, který zde vyhrál nejstarší kategorii, v simultánce mě hodně potrápil. Předpovídat budoucnost je ale zrádné. Mnoho hráčů je ve věku, kdy jsem se šachem ještě ani nezačal a je dost dobře možné, že za pár let se z olympijské líhně vylíhne špičkový hráč, o kterém ještě nemáme ani tušení.

Děkujeme za rozhovor a přejeme pohodový pobyt v Karlových Varech.

Karlovarská výprava

Družstvo ve složení Jakub Kůsa, Jan Očenášek, Michaela Šedá a Lukáš Zrůst s kapitánkou Zuzanou Hagarovou vybojovala 12. místo, přičemž v osmifinálovém duelu žila naděje i na účast ve čtvrtfinále. V dvojzápase o 11. místo naši borci dokázali první zápas vyhrát 2,5:1,5, v odvetě však podlehli 1:3. Velkou oporou družstva byl čerstvý olympijský vítěz Kuba.

Všechny děti si zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci a bojovnost a speciálně pak Zuzana, která se o děti perfektně postarala a to nejen během soutěží.