Ohlédnutí za MČR družstev mladších žáků v Třešti

Během uplynulého víkendu 14.-16.6.2019 v malebném městě Třešť, ležícího jihozápadně od Jihlavy, v samém srdci Vysočiny, proběhlo MČR družstev mladších žáků. 28 družstev po 6 hráčích. Pořadatelé připravili ideální prostory na Střední odborné škole a středním odborném učilišti Třešť, kde byl prostorný hrací sál pro všechny účastníky včetně doprovodu. Vedle hracího sálu byla jídelna a zde je na místě pochválit kuchařský personál, který se o všechny v oblasti gastronomie postaral opravdu královsky.  Naproti hracímu sálu se nacházel bufet s občerstvením a milou obsluhou.  V patrech bylo zajištěno ubytování, protože se do Třeště sjeli zástupci ze všech koutů naší země. Za školou byla sportoviště, která byla účastníky hojně využita.

MČR bylo zahájeno v pátek v 15:30. Úvodní slovo měl předseda šachové školy Pat a Mat p. Roman Burda, několik slov řekl p. starosta Vladislav Nechvátal, hlavní rozhodčí p. Josef Lácha, zástupce ředitele SOŠ a SOU v Třešti p. Otakar Hofbauer. Závěrečné slovo měl předseda KM p. Zdeněk Fiala.

Slavnostní zahájení

V 16:00, přesně dle daného harmonogramu bylo zahájeno 1.kolo. Děti v napjatém očekávání prvního kola soustředěně sledovaly šachovnice, sem tam bylo slyšet ťuk šachové figurky, hodin. Hraje se o mistra ČR družstev mladších žáků. Každá chyba je mínus pro celý tým. Některé partie byly rychlé, některé trvaly déle. Páteční hrací den skončil v 18:35. Následovala dobrá večeře a volná zábava, relax, který je nedílnou součástí života každého šachisty. Osvěžit mozek. Někdo zvolil fotbal, jiní minigolf, procházku do městečka na zmrzlinu, pizzu, limonádu. Ve 22 hodin se budova zahalila do večerního klidu, mladí šachisté ulehli do postýlek, protože druhý hrací den začínal již v 8:00.

Hrací sál

Sobotní mistrovský hrací den začal hned po snídani, v 8:00 již všichni seděli na svých místech plni odhodlání dál bojovat.  V hracím sále to hučelo jako v úle. Rozhodčí zahájil 3. kolo, 4.kolo. Ve tváři dětí bylo vidět soustředění se na partii, touha uhrát bod pro svůj tým. Kapitáni svých týmu zkušeným okem hodnotili situaci na všech šachovnicích. Po skončení 5.kola byl oběd a ve 13.40 následovalo další již 6.kolo. Dlouhý hrací den byl ukončen 7.kolem.

Hrací sál

A protože pořadatelé MČR družstev mladších žáků byli pozorní, zajistili všem zájemcům osvěžení na nedalekém přírodním koupališti. Ideální osvěžení po dlouhém dni a dusnu, které v sobotu v Třešti a celé republice panovalo. Pro zájemce byla připravena i prohlídka betlémů, expozice byla zhruba 200m od koupaliště a mnoho informací chtivých dětí i doprovodu si ji rádo prohlédlo. A bylo vidět, že děti jsou opravdu zvídavé. I v muzeu analyzovali, co viděli, k velkému pobavení nejen pana průvodce.

Betlém

Přírodní koupaliště Třešť

Nedělní 8.kolo bylo zahájeno v 8.45, šlo se do finále a proto se nebylo čemu divit, že se kolo protáhlo. Došlo k velké bitvě mezi družstvem Panda Rychnov a BŠŠ Frýdek – Místek B. Družstva byla obklopena ostatními hráči, trenéry, rodiči. Všichni napjatě sledovali bitvu. Na vítězné vlně do 9.kola vstoupilo družstvo BŠŠ Frýdek – Místek B.

9.kolo začalo o 15minut později. A o několik desítek minut později bylo rozhodnuto o celkovém vítězi a novopečeném mistru ČR družstev mladších žáků pro rok 2019. Stalo se jím družstvo KŠ ŘÍČANY.

Po obědě následovalo slavnostní zakončení a dekórování těch nejlepších, kterým patří velká gratulace.

Slavnostní zakončení

Vítězné družstvo KŠ Říčany ve složení:

CM Václav Finěk, Jáchym Němec, Jáchym Šmolík, Tobiáš Day, Tobias Pressler, Laura Sehnoutková, kapitán družstva Stanislav Stárek

Rozbor partie: Jakub Kůsa

Finěk Václav – Winter Ondřej

Třešť 15.6.2019 5. kolo

1. Vd7 b4 2. Vb7 a černý se vzdal, ale remizovat mohl po (2…Kg7 3. Kf1 b3 4. Ke1 b2 5. Kd1 Vxa7 6.Vxb2 =)

Na závěr je třeba poděkovat řediteli soutěže p. Michalovi Machovi, který se obětavě postaral o pohodový průběh celé soutěže.