Odešla šachová legenda Lubomír Kaválek

Luboš Kaválek, jeden z velikánů českého šachu, zemřel ve věku 77 let v americkém Restonu ve Virginii. Už v roce 1962 jako 19letý vyhrál mistrovství Československa a triumf zopakoval i v roce 1968 v Luhačovicích, v jednom z nejsilněji obsazených přeborů v naší historii. Krátce poté emigroval, když se po sovětské okupaci nevrátil z turnaje v Polsku. Nakonec se usadil v USA. V 70. a 80. letech patřil Kaválek do světové špičky, v roce 1974 byl s ratingem 2625 v první světové desítce. Třikrát dokázal vyhrát mistrovství USA (1972, 1973 a 1978) a s americkým týmem získal na olympiádách jednu zlatou a pět bronzových medailí. V roce 1972 pomáhal Robertu Fischerovi v zápase o mistra světa proti Spasskému v roli sekundanta.

Po revoluci se často a rád vracel do své rodné země. Hned v roce 1990 se představil jako hráč a zároveň organizátor památného mezinárodního turnaje v Praze, který tehdy slavnostně zahajoval prezident Václav Havel. Později se u nás objevoval především v roli komentátora významných šachových podniků. Pro mnoho šachových fanoušků byl jeho noblesní, vtipný a fundovaný projev s mnoha zábavnými historkami často větším lákadlem než samotný turnaj.

Luboš Kaválek se s úspěchem věnoval i šachové žurnalistice a jeho písemný projev o nic nezaostával za jeho šachovým uměním. Vydal několik knih, psal šachové články a rubriky. Světoznámá byla jeho šachová rubrika v The Washington Post, mnoho svých článků publikoval v magazínu Šachinfo. V nakladatelství Šachinfa vydal v roce 2002 krásnou turnajovou knihu Tilburg 1977, kterou napsal v angličtině krátce po turnaji, ale světlo světa spatřila až po pětadvaceti letech přeložená do češtiny.

V roce 2018 byl Šachovým svazem ČR uveden do šachové síně slávy. Výroční cenu v podobě skleněného šachového krále si bohužel nemohl osobně převzít, tak nám zaslal alespoň zdravici. Šachového krále jsme mu po té poslali přes oceán poštou. Po několika dnech jsme obdrželi následující zprávu, která ukazuje, že ani dlouholetý pobyt v anglicky mluvící zemi nic neubral na jeho krásné češtině.

Král došel

Karel IV dnes došel. Přinesl ho pošťák i přesto, že je dnes svátek a normální pošta se neroznáší. Věděl, že je to velice důležité. Král tu celou pouť přežil, jen se mu ulomilo kousek žezla, ale on sám 9. července 1357 v půl šesté ráno řekl, že i bez žezla se dá vládnout a dokonce postavil most a hodil do Vltavy veliký základní balvan a na něm ten most stojí dodnes.

Na naše doporučení, aby si kousek žezla nechal slepit, následně reagoval: „Žezlo nechám přeražené u králových nohou, ať je vidět, že je v bitevní vřavě.“

A ještě jedna ukázka košaté Kaválkovy češtiny z roku 2018 – gratulace Vlastimilu Jansovi k titulu seniorského mistra světa.

Ahoj Vlasto,

Tuším – protože to není oficiálně – že Ti kůň vyskákal titul mistra světa. Dej mu hodně sena! A pak si vem plavky a doplav na ten nádherný ostrůvek, vyskoč do vzduchu až na hřebeny Alp. Takovou radost si lidem udělal! Jel si k tomu titulu báječně, žádná hrbolatá slátanina. Budu všem říkat, že znám jednoho mistra světa, ke kterému jsem chodil v mládí hrát za školu blicky.

Tak ještě jednou gratuluju. Teď už jsi nesmrtelnej.

Z Restonu Ti tleská

Luboš Kaválek

Luboš Kaválek bude navždy patřit mezi největší legendy nejen českého, ale i světového šachu. Čest jeho památce.

(Úvodní foto: Jan Zátorský, Profimedia)

Své vzpomínky na Luboše Kaválka nám pohotově zaslal i šachový historik Jan Kalendovský.

„Tato smutná zpráva mne velice zasáhla. Velmistra Kaválka znám dlouho, poprvé jsem ho zblízka sledoval na polofinále Mistrovství Evropy družstev ve Veselí nad Moravou 1967. Podruhé až na slavném turnaji v Praze 1990, který měl pomoci naší vznikající demokracii. Potřetí jako tiskový mluvčí turnaje Polka (šachoví veteráni proti dámám) v roce 1995. Posílám vám svoje Lekce Luboše Kaválka (měly by se spíše jmenovat Lekce mladého Luboše Kaválka), protože jeho neméně krásné partie z jeho amerického období tam v podstatě nejsou. Vysvětlení je v úvodu publikace. Spřátelili jsme se, oba jsme srpnoví a posílali jsme si každý rok mailová přání (Luboš krásnou češtinou). Velice se zabýval i šachovou historií, já mu pomohl s Traxlerovou variantou, která se v Americe nazývá Wilkes-Barre Variation, ale náš kněz Karel Traxler ji použil již v roce 1890 a jeho analýzy partie Reinisch-Traxler ve Zlaté Praze jsem Lubošovi poslal. Jinak připravoval svoje nejlepší partie k vydání, ale nevím, zda rukopis dokončil.“

Jan Kalendovský

Následující partie Luboše Kaválka ze studentského mistrovství světa v Mariánských Lázních 1962 patří mezi ty nejkrásnější v celé šachové historii. Při jejím přehrávání má člověk skutečně pocit, že duch vítězí nad hmotou.

 

Tuto fotku z dorosteneckého přeboru Prahy 1959 nám v loňském roce zaslal sám Luboš Kaválek s následujícím komentářem:

Sedící zleva: Štechl, Janata, XY, XY, já, Krajník

Stojící zleva: Tichý, Mišta, Šmatlánek, Čihák, Jirout, Šlechta, Kubíček, Illetško

Bafuňáři to u mě nemají předplacený, a tak je často neumím pojmenovat. Jen ti, co se podobají ptákům – ty umím.

 

 Luboš Kaválek (s rukou opřenou o čelo) sleduje bleskovou partii Jansa – Vobořil na turnaji Slavoje Vyšehrad okolo roku 1960.

 

 Šťastná ruka fotografa. Luboš Kaválek zachycen během své životní partie proti Gufeldovi na vysokoškolském mistrovství světa v Mariánských Lázních 1962.

 

Účastníci mistrovství světa vysokoškolských družstev v Mariánských Lázních 1962. Luboš Kaválek stojí v první řadě sedmý zprava.

 

Luboš Kaválek na mistrovství republiky v Praze 1963.

 

Účastníci a pořadatelé mezinárodního turnaje v Mariánských Lázních v roce 1965. Luboš Kaválek je v první řadě čtvrtý zleva mezi dvěma Vlastimily – Jansou a Hortem.

 

Luboš Kaválek hraje proti Františku Pithartovi na mezinárodním mistrovství ČSSR v Harrachově v roce 1966.

 

 Z partie Kaválek – Barczay na kvalifikačním turnaji Mistrovství Evropy družstev ve Veselí nad Moravou 1967.

 

Pohlednice ze zápasu o mistra světa Fischer – Spassky v Reykjavíku 1972, kde byl Luboš Kaválek Fischerovým sekundantem.

 

Ze zahájení turnaje Praha 1990. Prezident Václav Havel hraje proti Besslu Kokovi. Přihlíží Jiří Křižan a Luboš Kaválek.

 

Luboš Kaválek na turnaji Praha 1990.

 

Před necelým rokem Luboš Kaválek ještě přednášel a bavil na Pražském šachovém festivalu. (foto Petr Vrabec)

 

Ještě o Vánocích zasílal Luboš Kaválek svým přátelům přání a tuto fotografii „Z Restonu, kde lišky dávají dobrou noc.“