Oba české týmy na Mitropa Cupu uspěly

Tradiční Mitropa Cup českým šachistům letos vyšel. Muži v konkurenci deseti středoevropských zemí obsadili třetí místo, ženy skončily čtvrté. Turnaj se uskutečnil letos hybridní formou: týmy hrály každý v domácím prostředí za fyzické přítomnosti rozhodčích, tahy ale prováděly online.

Družstvo šachistů ve složení Thai Dai Van Nguyen, Vlastimil Babula, Jan Krejčí, Tadeáš Kriebel a Václav Finěk v celém klání prohrálo jen jednou – s bývalými sousedy ze Slovenska. O vítězství bojovali Češi vlastně až do posledního kola s Italy a Slováky. V souboji se Švýcarskem bohužel nepotvrdili roli favorita a jen remizovali 2:2. Italové si prvenství zajistili šťastnou výhrou nad Rakouskem v poměru 2,5: 1,5. Slováci porazili Chorvatsko 3:1 a skončili druzí.

Ženský tým ve složení Karolína Olšarová, Kristýna Petrová, Joanna Worek, Nataša Richterová, Natálie Kaňáková nebyl od medailového umístění daleko, skončil čtvrtý za Itálií, Maďarskem a Německem. Tabulku lze pomyslně rozdělit na první a druhou pětici. Se spodní polovinou náš tým zaknihoval všech 5 výher. Proti papírově rovnocenným týmům jsme sahali po výhrách proti Francii a Německu, bohužel z toho „kápnul“ jen jeden bod za remízu s Německem,“ hodnotil vystoupení žen kapitán Tomáš Polák.

Na hybridní formu hry si čeští šachisté nezvykali úplně lehce. „Byla to zvláštní zkušenost. U sebe jsem měl kameru soupeře vždycky připnutou na obrazovce, takže jsem ho alespoň nějakým způsobem viděl. I během čekání na soupeřův tah jsem se často díval spíše na monitor než na šachovnici. Kamera ale soupeře nenahradí. Odhodlaní podvodníci jsou na internetu těžko odhalitelní a do hry vstupují i nešachové věci jako připojení k internetu nebo jiné technické problémy, které hráči nemůžou ovlivnit.  Doufám, že se brzy vrátíme k normálnímu režimu,“ popisoval Tadeáš Kriebel.

Podobné pocity z hybridního šachu měla po skončení turnaje Karolína Olšarová: „Hrát bez soupeře byl trochu nezvyk. Zpočátku mi přišlo divné, že proti mně nikdo nesedí, ale alespoň mě nikdo nerušil od koncentrace. Více jsem bojovala s časem. Bylo velmi jednoduché zamyslet se nad šachovnicí a třeba přehlédnout, že soupeřka již na počítači táhla anebo že už nad tahem přemýšlím skoro půlhodinu. Určitě preferuji klasické šachy, ale za současné situace jsem ráda, že jsem si zahrála vážné partie alespoň takto.“

Už za několik dní se hraje další hybridní akce, Evropská kvalifikace pro Světový pohár. První kolo je naplánováno na 24. „Mezi startujícími v Evropské kvalifikaci je hned 17 Čechů. Mezi nimi i tři naši hráči s ratingem nad 2600 – Navara (2697, 5. nasazený), Láznička (2647, 26. nasazený) a Štoček (2604, 61.nasazený). Hraje se vyřazovacím systémem. 36 nejlepších hráčů z tohoto turnaje postoupí do letošního Světového poháru, který se má hrát od 10. července do 6. srpna v Soči,“ přibližuje šéf reprezentačního úseku Michal Konopka

V létě už se snad vše vrátí ke klasickému šachu bez omezení. Naplánovány jsou individuální mistrovství Evropy žen (8.-21. srpna, Iasi, Rumunsko) a mužů (26. srpna – 5. září, Reykjavík, Island).

Výsledky Mitropa Cupu

Muži:

  1. Itálie 14, 2. Slovensko 14, 3. Česko 13.

Mitropa Online Cup | Open 2021 | chess24.com

Ženy:

  1. Itálie 17, 2. Maďarsko 14, 3. Německo 13, 4. Česko 11.

Mitropa Online Cup | Women 2021 | chess24.com