Nový Bor se osamostatnil na čele tabulky

AKTUALIZOVÁNO. Většina zápasů druhého extraligového dvojkola byla hodně vyrovnaná s několika překvapivými výsledky.

Nový Bor zůstal jediným stoprocentním celkem, poté co si v sobotu připsal vítězství 5,5-2,5 nad Durasem Brno a v neděli deklasoval Moravskou Slávii Brno 7-1. Je vidět, že se novoborští opět vrátili na vítěznou vlnu a letos nechtějí přijít o titul.

Zápas Nového Boru s Durasem Brno (zdroj Facebook týmu Nového Boru)

Partie komentuje IM David Kaňovský

Hodnocení za 1. Novoborský ŠK poslal Petr Boleslav: „Na tento víkend jsme se plně soustředili, především výkony Morendy budily respekt. V sobotním utkání s Durasem jsme měli myslím zápas stále pod kontrolou, jen na páté šachovnici neměl Honza svůj den. Co se týče skóre byl nakonec nedělní zápas proti brněnské Slávii vyvedenější, ale jednalo se o těžký a dlouho vyrovnaný zápas. Plný počet bodů a vedení v tabulce těší.

Zápas Moravské Slávie Brno proti Novému Boru (celá fotogalerie Vladimíra Jagra)

Hodnocení víkendu za Moravskou Slávii Brno Michalem Vávrou: „Uplynulý víkend byl pro náš tým velmi úspěšný na konci listopadu, méně úspěšný na první adventní neděli v prosinci. V sobotu jsme se postavili loňskému mistrovi z Lysé nad Labem sebevědomě a v kvalitní sestavě, posíleni o chorvatského mistra Evropy 2018 Ivana Šariče. Právě díky Ivanovi a dále Jirkovi Štočkovi a Barteku Heberlovi, kteří zavěsili, jsme zápas dokázali vyhrát a získat tak velmi cenný skalp. Věděli jsme, že Nový Bor má letos zpět svoji starou fazonu a že zápas s jedním z nejlepších týmů v Evropě bude těžký. Proto jsme se vybavili mj. zbrusu novými košilemi a povolali na pomoc i naši letošní ambasadorku Innu Puhajkovou, aby červeň z našich dresů (a za nimi bijících morenďáckých srdcí) top-soupeře poněkud znejistěla.

To se dařilo do cca. třetí hodiny hry, kdy zkušeně remízovali Ivan s Davidem Navarou a Csaba Balogh s Viktorem Lázničkou a na dalších šachovnicích (Polák/Krejčí, Vymazal/Nguyen) jsme měli velmi slibné pozice. Pak se ovšem projevila zkušenost a síla novoborských hráčů a konečný výsledek je snad až příliš krutý. Nicméně naše umístění před vánoční přestávkou je pěkným předčasným vánočním dárkem. Přeji všem pěkné svátky a těšíme se na další boje v lednu v Brně!

Výstavišti Lysá nad Labem se domácí dvojkolo vůbec nepovedlo. S Moravskou Slávii Brno prohrálo 5-3. V neděli jistě také pomýšleli na vyšší bodový zisk než pouhou remízu s dalším brněnským týmem ŠK Duras BVK.

Víkend za Výstaviště Lysá nad Labem zhodnotil kapitán Vlastimil Jansa: „Pro Lysou nad Labem tohle po delší době nebyl vůbec úspěšný víkend. Nastoupili jsme tentokráte ne zrovna v nejsilnější sestavě, a to se nám také vymstilo. Navíc superúspěšní hráči z nedávného Evropského poháru družstev Nabaty s Jemelinem proti celkům z Brna vypadli zcela z formy (0 ze 4!), k tomu se přidružilo nevyužití hned několika dost vyložených šancí. Následoval spravedlivý trest ziskem jediného bodu z obou zápasů, což pro vítěze minulé extraligy asi není nejlepší vizitkou. Inu – i mistr se někdy utne! Samozřejmě, na místě je i gratulace našim soupeřům.

Zhodnocení kapitánem ŠK Duras Královo Pole Cyrilem Ponížilem: „Ve druhém dvoukole jsme hlavně chtěli napravit dojem z úvodu sezóny a proti favoritům soutěže odehrát důstojná utkání, což se nám nakonec povedlo.
Proti Novému Boru jsme si vůbec nevedli špatně, velmi hezkou partii odehrál Martin Červený, náš mladý junior David Barák udržel na uzdě Tadeáše Kriebela. Jakékoliv naděje na bodový zisk však rázně ukončil svou genialitou David Navara. Jeho partie s Nicklasem stojí za přehrání.
Proti Lysé to byl opravdu bojovný zápas, který se hrál na 3 výsledky. Za nás hezky vyhráli Nicklas Huschenbeth a Martin Blahynka. Z konečné remízy nakonec 4:4 byly zklamaní oba kapitáni. Jak já, tak GM Jansa jsme cítili, že naše družstva měla navrch. Některé partie jsme prohrát nemuseli, jinde jsme naopak měli štěstí, takže to bylo asi zasloužené 🙂

První extraligový domácí zápas Slavii Kroměříž nevyšel, když prohrála se Slavojem Poruba 2-6. Zato v neděli si spravila chuť s Labortechem Ostrava a zvítězila jasně 6-2.

Hodnocení víkendu za Slavii Kroměříž kapitánem Miroslavem Kašíkem: „Poprvé v historii jsme měli možnost pořádat v Kroměříži extraligové dvojkolo a jako organizátoři jsme si dali velmi záležet na tom, aby vše dopadlo tak, abychom se my nemuseli stydět a hosté odjížděli s dobrými pocity.
Obě utkání se hrála v krásném prostředí sálu hotelu U Zlatého kohouta na Velkém náměstí. Na sobotní utkání se v průběhu dne přišlo podívat více jak 60 diváků, pro které jsme připravili v salonku hotelu on-line přenos i s fundovanou přednáškou FM Mudráka z probíhajícího utkání a i dalších extraligových bojů. Utkání samotné se nám ovšem vůbec nevydařilo a i přes některé dobře rozehrané partie jsme nakonec utrpěli poměrně krutou porážku 2:6.
K nedělním zápasu jsme však nastoupili s obrovským odhodláním (hlavně našich mladých hráčů) odčinit sobotní debakl a ono to najednou šlo a nakonec z toho byla jednoznačná výhra 6:2. Pro sympatické družstvo z Ostravy snad až příliš kruté. Po čtyřech kolech máme tedy 50% bodů, držíme se v krásném středu tabulky a pokud by se nemuselo hrávat v sobotu, bylo by to snad ještě mnohem lepší.

Týmové foto Slavie Kroměříž (foto Miroslav Kašík)

BŠŠ Frýdku-Místku taky dvojkolo s ostravskými celky nevyšlo. V sobotu pouze remizovali s oslabeným Labortechem Ostrava 4-4 a v neděli prohráli se Slavojem Poruba 4,5-3,5, při sedmi remízách se podařilo zvítězit pouze Davidu Kaňovskému z Poruby.

Hodnocení víkendu kapitánem Beskydské šachové školy Pavlem Benčem: „Tento víkend se nám vůbec nepovedl, proti Labortechu Ostrava jsme nepotvrdili roli papírového favorita a remíza je pro nás ztrátou. V nedělním zápase proti Slavoji Poruba jsme nevyhráli žádnou partii a nakonec prohráli smolně 4,5:3,5.

Hodnocení sobotního kola kapitánem ŠK Slavoj Poruba Petrem Dostálem: „V sobotu v Kroměříži to bylo vyrovnané utkání. Přiklonilo se na naší stranu, když celou dobu hůře stojící Jarda Bureš přehrál IM Konopku v jeho velké časové tísni. A když ještě přešel domácí hráč Jan Rubeš kolem možnosti zisku materiálu s IM Kaňovským, bylo pak utkání zcela v naší režii a pouze se navyšovalo skóre na konečných 6-2 pro Slavoj.

Unichess v sobotu remizoval se Zikudou Turnov a v neděli trochu smolně prohrál s GASCO Pardubice 4,5-3,5. Po větším bodovém zisku sahal především v prvním zápase.

Velmistr Jan Bernášek z Unichessu si připsal za víkend 1,5 bodu, v neděli porazil velmistra Jana Votavu.

Za Siesta Solution Unichess napsal hodnocení Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess odehrál 2 zajímavé, zhruba vyrovnané duely s výsledky 4:4 s Turnovem a 3,5:4,5 s Pardubicemi. Je trochu smutné dostat za partiové mínus jedna 1 zápasový bod ze 6, ale tak to občas bývá.

Kapitán GASCO Pardubice Luboš Roško zhodnotil uplynulý víkend: „K oběma kolům jsme nastupovali jako favorité a vyhráli nejtěsnějším rozdílem 4,5 : 3,5. Na výhrách v obou kolech se nejvíce podílel velmistr Martin Petr. V sobotu hrál poslední a musel vyhrát mírně lepší pozici s dvojicí střelců a v neděli hrál opět poslední a musel zachraňovat remízu v koncovce s jezdcem proti 3 pěšcům. Vše zvládl na výbornou a vybojoval týmu 2 výhry a 6 bodů.

DP Praha v napínavém sobotním zápase těsně prohrálo s Pardubicemi 4,5-3,5, v neděli ale trochu překvapivě porazili Turnov 4,5-3,5, kterému se dobře rozehraný zápas nepodařilo dotáhnout.

V sobotu si cenný skalp připsal IM Jakub Půlpán, který porazil pardubického GM Zbyňka Hráčka.

Hodnocení víkendu Pavlem Šimáčkem za ŠK Zikuda Turnov: „V Praze jsme sehráli dva vyrovnané zápasy, které tentokrát nedopadly dle našich představ. Zatímco v sobotu jsme v zápase celou dobu tahali za kratší konec provazu a výsledná remíza pro nás byla spíše úspěchem, v neděli se nám dobře rozehraný zápas vymknul z naší kontroly a ještě jsme jej dokonce prohráli. Nezbývá než našim soupeřům sportovně pogratulovat, dobře přes Vánoce potrénovat a příště se představit v lepším světle.

Tabulka je po čtyřech kolech vyrovnaná, rozdíl mezi 2. a 8. místem jsou pouhé 3 zápasové body, boj o medaile bude letos jistě zajímavý, stejně tak boj o záchranu. Tři týmy mají pouhý bod a jistě budou chtít v příštím dvojkole získat další. Bude se hrát 25. a 26. ledna 2020 v Brně, Ostravě, Praze a Lysé nad Labem.

Kateřina Šimáčková