Nový Bor po 102 zápasech poražen

První prosincový víkend opět pokračovala česká nejvyšší soutěž. Samostatného vedení se ujalo GASCO Pardubice. V článku najdete hodnocení kapitánů, fotky ze zápasů a partie komentované IM Davidem Kaňovským.

V sobotním třetím kole v hotelu Don Giovanni se 1. Novoborský ŠK utkal se zálohou Unichessu a naprosto jasně zvítězil 7-1.

První šachovnice zápasu 1. Novoborský – Unichess B (foto Facebook Nového Boru)

Unichess A proti favoritovi Výstavišti Lysá nad Labem bojoval až do poslední chvíle, ale na body to nestačilo. Za stavu 3,5-3,5 rozhodovala partie na poslední šachovnici, ve které Vítězslav Priehoda z Lysé využil v koncovce lepšího postavení svých figur, získal pěšce a svou převahu uplatnil.

Van Thai Dai Ngueyen z Unichess A remizoval s Ruslanem Ponomariovem z Výstaviště Lysá (foto Jan Bartoš)

Zápas Unichessu A proti Lysé nad Labem v zelených dresech (foto Radim Borůvka)

Oba brněnské týmy sehrály poprvé svůj domácí dvojzápas v Bowlingovém centru v Brně-Líšni. Moravská Slavie Brno přivítala Labortech Ostrava. Stav zápasu se od začátku do konce přeléval a vše vyvrcholilo v napínavé koncovce Velička – Polák, ve které se domácímu hráči podařilo zachránit svému týmu zápasový bod.

Jiří Kočiščák z Labortechu Ostrava si o víkendu na druhé šachovnice připsal 2 body ze 2 partií (foto Vladimír Jagr)

Miss ČR 2009 Aneta Vignerová dohlíží na úvodní tahy Tomáše Poláka (foto Vladimír Jagr)

Na stejné místě odehrál oba své zápasy ŠK Duras BVK Královo Pole, který v sobotu vyzval ŠK Slavoj Poruba. V průběhu zápasu si Duras vytvořil více šancí, které dokázal proměnit a až ve čtvrtém vzájemném extraligovém utkání Ostravu porazil, a to 5,5-2,5.

Majitel bowlingového centra Vlastimil Chládek provádí úvodní tah v zápase Durasu Brno proti Slavoji Poruba (foto Vladimír Jagr)

Kapitán ŠK DURAS BVK Královo Pole Cyril Ponížil zhodnotil zápas: „S Ostravskými týmy jsme v minulých sezónách často těsně prohráli, letos jsme to hodně chtěli zlomit a konečně zvítězit. A mám radost, že se nám to podařilo. Oba zápasy byly jako již tradičně velice bojovné a vyrovnané.

V zápase proti Porubě se nám podařilo v časovce získat výhody na předních šachovnicích, které jsme poté proměnili v cenné vítězství 5,5:2,5.

Do Českého Těšína zavítaly stoprocentní Pardubice, které proti outsiderovi navázaly na výborné výkony z prvního dvojkola a přesvědčivě zvítězily 6,5-1,5.

První dvě šachovnice Slavoje Český Těšín (foto Václav Mitura)

Kapitán Slavoj Český Těšín Václav Mitura zhodnotil zápas: „Jednoznačný výsledek je pro domácí až příliš krutý a utkání bylo mnohem zajímavější než se na první pohled zdá.

Nejdramatičtější partie zápasu se hrála na 4 šachovnici. Štoček hrající bílými vytvářel neustálý tlak na pevné postavení pozice Langnera, který asi po 5-ti hodinách manévrování pozici otevřel, černý byl skvěle na tuto situaci připraven, přešel do protiútoku, ve kterém mohl získat převahu, unaven vyčerpávající obranou, zvolil plán útoku proti králi, který bílý ubránil a následně proměnil pěšce v dámu a zvítězil.

Bojovný souboj jsme sledovali ve Frýdku-Místku, který vyzval ZIKUDU Turnov. Severočeši si nakonec odvezli cenné tři body za vítězství 4,5-3,5 při sedmi rezultátech a jediné remíze.

Kapitán ZIKUDY Turnov Pavel Šimáček zhodnotil zápas: „V sobotu nás čekal prestižní duel ve Frýdku-Místku. V dramatickém zápase se domácí postupně ujali vedení 3,5:1,5 a v tu chvíli to vypadalo, že budeme moc rádi za remízu 4:4. Pak měl však nejdříve na 4. šachovnici v remízové věžovce zatmění domácí Vojta Zwardoň, a protože následně na posledních dvou deskách dokázali naši borci transformovat své výhody v celý bod, zrodilo se trochu šťastné, ale o to cennější vítězství.

Komentář kapitána Beskydské šachové školy Pavla Benča: „V sobotním zápase proti Turnovu jsme vedli průběžně 3,5:1,5 a vypadalo to, že minimálně 1 bod za zápasovou remízu uhrajeme. Bohužel nejsou všechny věžovky remis a po třech prohrách prohráváme smolně 3,5:4,5.

V neděli 2. prosince sehrál Nový Bor souboj s jedním z největších konkurentů, s Výstavištěm Lysá nad Labem. 1. Novoborský ŠK po více 102 zápasech prohrál, když jedinou výhru v utkání si připsal na první šachovnici Ruslan Ponomariov a zařídil tak senzační vítězství 4,5-3,5 pro Lysou. Takový milník si vyžaduje trochu statistiky. Naposledy Nový Bor nevyhrál 8. února 2015, kdy pouze remizoval 4:4 s Labortechem Ostrava. Poslední porážka se pak datuje na 22. března 2009, kdy český šampion nezvládl přímý souboj o titul s ŠK Mahrla Praha. Za posledních 11 sezón včetně té letošní novoborští ze 114 zápasů pouze 2krát prohráli a 10krát remizovali.

Výstaviště Lysá nad Labem vyhrálo 4,5-3,5 nad 1. Novoborským ŠK (foto Radim Borůvka)

Zhodnocení od kapitána 1. Novoborský ŠK Petra Boleslava: „Nedělní zápas jsme odehráli tak nějak ospale, bez energie, jako když jedete na setrvák. Domnívat se, že s takovými soupeři jako je Lysá tam něco spadne samo, nelze. Tahání za záchrannou brzdu v podání Markuse Raggera a Davida Navary, za což bych oba hráče vyzdvihl, již ale nestačilo. Výhra Lysé je zcela zasloužená, především za týmový výkon.

Ve 4. kole došlo na derby mezi Unichessem A a Unichessem B. Áčko se nenechalo překvapit a již po 1,5 hodině hry se ujalo vedení a s přehledem vyhrálo 6,5-1,5.

Zápas Unichess B – Unichess A (foto Radim Borůvka)

Víkend za Siesta Solution Unichess A i B zhodnotil kapitán Jan Bartoš: „Pro Siesta Solution Unichess A toto dvojkolo zhruba naplnilo očekávání – těsná prohra s Výstavištěm Lysá a jasné vítězství nad vlastním béčkem. Škoda té prohry – překvapivě snadno jsme udrželi silnější hráče soupeře nahoře, ale na zápasový bod to nestačilo.

Siesta Solution Unichess B hraje spíš na individuální zážitky, s prohrami počítáme. Profesionální výkon předvedl Michal Konopka na 1. desce – reálně sahal po remíze s Vitiugovem a bezpečně odremizoval Vana Nguyena. Plnokrevné šachy hrál Martin Řehořek – remíza s Babulou a prohra s Černouškem. Zajímavostí nedělního derby bylo, že jsme dostali 3 maty na šachovnici.

Zápasy v Brně byly opět velmi vyrovnané.  V utkání Slavoje Poruby proti Moravské Slavii Brno se týmy po 5,5 hodinách hry rozešly smírně 4-4.

Zhodnocení víkendu zástupce kapitána Moravské Slavie Brno Michalem Vávrou: „Uplynulý extraligový víkend bych vyhodnotil jako úspěšný pro Brno, které nad ostravskými týmy dvakrát zvítězilo (Duras) a dvakrát remízovalo (Morenda). To je oproti minulosti netradiční a o to více potěšující výsledek. Krásná byla i nová hrací místnost v prostorách Bowlingu Brno, kam se budeme určitě rádi vracet. Díky Vlastíkovi Chládkovi! Morendu podpořila naše tvář pro letošní sezonu, sympatická Aneta Vignerová, Miss ČR 2009. Souboje byly velmi napínavé až do poslední partie, kterou vždy za nás dohrával houževnatý GM Tomáš Polák. V sobotu měl trochu štěstí v závěru vyčerpávající partie s GM Veličkou, v neděli jej bohyně Caissa zase přisoudila jeho soupeři IM Kaňovskému, a tak z toho byla nakonec v obou dnech plichta. Třešničkou by byla výhra ve druhém zápasu, ale věřím, že na Morendu čekají další krásné zápasy i s červenými třešničkami.

Tým Moravské Slavie Brno s Miss ČR 2009 Anetou Vignerovou (foto Vladimír Jagr)

V zápase Labortechu Ostrava proti ŠK BVK Duras Královo Pole, se Brňáci dvakrát ujali vedení zásluhou kapitána Cyrila Ponížila a skvěle hrajícího Martina Blahynky, za Ostraváky vyrovnávali o víkendu stoprocentní Jiří Kočiščák a poté na první šachovnici Kamil Miton. Těsnou výhru Brna 4,5-3,5 v úplném závěru urval David Shengelia.

Zhodnocení nedělního zápasu kapitánem ŠK DURAS BVK Královo Pole Cyrilem Ponížilem: „Zápas proti Labortechu byl hodně napínavý. Nakonec rozhodl v poslední partií David Shengelia, který stejně jako Martin Blahynka uhrál o víkendu 2/2 a výrazně se podíleli na našem úspěchu v tomto dvoukole.

Tým ŠK DURAS BVK Královo Pole (foto Vladimír Jagr)

Loňský medailista ZIKUDA Turnov měl s nováčkem z Českého Těšína velké problémy, nakonec vybojoval zápasovou remízu 4-4.

Zadní dvě šachovnice Slavoje Český Těšín (foto Václav Mitura)

Zhodnocení kapitána ŠK ZIKUDA Turnov Pavla Šimáčka: „V neděli jsme chtěli potvrdit cennou sobotní výhru třemi body s outsiderem z Českého Těšína. Domácí však pozměnili sestavu a s velkou vervou se do nás pustili. V zápase jsme bílými nic nepředvedli a průběžně pouze dotahovali. Prohru na první jsme vykompenzovali na čtvrté, prohru na osmé jsme pak na poslední chvíli hasili na druhé. Těšíňáci tak zcela zaslouženě získali svůj první extraligový bod.

Komentář kapitána Slavoj Český Těšín Václava Mitury: „Za stavu 3 – 3 se ještě hráli dvě partie. V partii Miturová – Sodoma měli hráči rošády na opačných křídlech, na šachovnici zůstali nestejní střelci a těžké figury, vůbec jsem nedokázal odhadnout, který král je více zranitelný. Navíc naše hráčka od 20. tahu bojovala s nedostatkem času, ale nakonec našla správně nejslabší místo v pozici černého a pěkně zvítězila. Straka bránil věžovou koncovku s pěšcem méně proti GM Cyborowskému z Polska, ale ten převahu uplatnil bezchybně. I tak nám konečná remíza udělala radost a nezbývá než doufat, že to není naposledy.

Zajímavý souboj nabídl zápas GASCO Pardubice proti BŠŠ Frýdek-Místek. Nakonec se radoval favorit z východních Čech, který se po vítězství 5-3 dostal do samostatného vedení celé Extraligy.

Kapitán Beskydské šachové školy Pavel Benčo zhodnotil zápas: „V neděli proti Pardubicím jsme oslabeni, když nemůže hrát Rafal Antoniewski a zde jsme zaslouženě prohráli 5:3. Chtěl bych o tomto víkendu vyzdvihnout výborně hrajícího Antona Korobova a také předvedl nádhernou partii Sergej Veselovský, který porazil Martina Petra.

Zhodnocení od kapitána GASCO Pardubice GM Martina Petra: „Druhý extraligový víkend se nám vydařil. Zvládli jsme náročnou cestu do Českého Těšína a Frýdku-Místku i oba zápasy. Vyrovnanější bylo nedělní utkání, ale ani tam o naší výhře nebylo moc pochybností, byť si soupeři vypracovali některé šance. Naplno o víkendu bodovala naše nová posila Kirill Alekseenko. Jedinou porážku jsem zaznamenal já, ale naštěstí ničemu nevadila. Na tabulku po čtyřech kolech je velmi příjemný pohled, jsme s dvanácti body v samostatném vedení. Těšíme se na další šachové boje!

V lednu se můžeme těšit na důležité zápasy, v nichž největším magnetem budou zápasy Výstaviště Lysá nad Labem proti týmům GASCO Pardubice a ZIKUDA Turnov.