Nošení roušek a šachové soutěže

Aktualizace 18. 9.:

Národní sportovní agentura dnes vydala metodický pokyn hlavní hygieničky ČR ke sportovním soutěžím z pohledu epidemie, najdete jej zde. Pro šachisty je z pokynů podstatné vyjasnění role rozhodčích (v soutěžním prostoru nemusí mít roušku, pohyb mimo soutěžní prostor mají omezit na minimum) a pak především fakt, že pozdrav sportovců před utkáním se nemá dít podáním rukou, ale pouze slovně.

_____

Původní článek z 10. 9.:

V souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, které platí od 10. září – odkaz zde – nemusí mít šachisté během tréninků a partií nasazenou roušku. Po skončení partie se hráč podle pravidel stává divákem, přičemž na ty se výjimka nevztahuje a ve vnitřních prostorách mít roušku musí.

Prozatím je nejasné postavení rozhodčích a zda hráč má mít roušku v pauzách mezi partiemi během jednodenního turnaje v bleskovém či rapid tempu (v mimořádném opatření jsou uvedeny „soutěže“, nicméně výklad není příliš zřejmý). V minulých měsících vždy po změnách ze strany ministerstva postupně během pár dnů proběhl upřesňující výklad ze strany Národní sportovní agentury nebo České unie sportu. Vyplatí se tedy sledovat web https://www.cuscz.cz/. Jakmile bude výklad ministerského opatření daný a zjistíme více informací, tento článek aktualizujeme.