Navarův úspěch na Grand Prix v Hamburku

AKTUALIZOVÁNO Nejlepší český šachista David Navara na turnaji Grand Prix v Hamburku porazil favorizovaného ruského velmistra Nikitu Viťugova a postoupil do čtvrtfinále. Tam jej čeká další Rus Alexandr Griščuk. Prestižní seriál GP svádí dohromady nejlepší šachisty planety, kteří bojují o právo vyzvat mistra světa Magnuse Carlsena.

Navara se s klubovým spoluhráčem z Nového Boru Viťugovem v prvních dvou partiích rozešli smírně a rozhodovat musel čtvrteční tie-break. Ve zrychleném tempu hry byl úspěšnější Navara, jenž si tak připsal skalp světové devatenáctky a postoupil mezi osm nejlepších šachistů turnaje.

„Zápas s Nikitou Vitiugovem byl naprosto otevřený. Nikita tento rok hrál podstatně lépe než já a v klasickém šachu byl favoritem, v můj prospěch naopak hrála předchozí vzájemná bilance, zejména ve zrychlených partiích i to, že ruský velmistr mohl po sérii několika špičkových soutěží být unavený. V první partii Nikita rychle vyrovnal, ve druhé měl iniciativu. V tie-breaku se mi podařilo vyhrát černými, přestože soupeř nějakou dobu stál lépe. V následující partii Nikita musel hrát riskantně na výhru, protože remíza a prohra pro něj byly rovnocenné. Jsem rád, že se mi podařilo porazit tak silného soupeře a teď se snažím uspět i v dalším zápase.“ napsal nám z Hamburku David Navara.

I další Navarův soupeř bude z Ruska a opět bude favoritem. Alexandr Griščuk má aktuální rating Elo 2764 a je světovou desítkou, mimo jiné hrál i finále úvodního podniku Grand Prix v Moskvě. V prvním kole turnaje v Německu Griščuk porazil dalšího silného velmistra, Radoslawa Wojtaszka z Polska.

David Navara na dílčí vítězství v seriálu čekal do Hamburku. Úvodního turnaje v Moskvě se nezúčastnil, v Rize v červenci byl v prvním kole jeho přemožitelem Francouz Maxim Vachier-Lagrave. Po Hamburku je na programu ještě turnaj v Tel Avivu (10. – 23. 12.), kterého se česká jednička rovněž zúčastní.

Každý turnaj Grand Prix hraje 16 šachistů, celkem jich do seriálu zasáhne letos 21. Podle nových pravidel seriálu se hraje vyřazovacím způsobem na dvě partie klasického šachu, v případě nerozhodného výsledku přijde na řadu tie-break v rapidu.

Dva nejlepší šachisté z Grand Prix postoupí do Turnaje kandidátů, jehož vítěz získá právo vyzvat kralujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Šachisté si rozdělí také štědré prize money. Každý ze čtyř podniků GP je dotován částkou 130 000 EUR (asi 3,3 miliónu Kč), přičemž vítěz si přijde na 24 000 EUR (přes 600 000 Kč).

Online přenos na chess24.

David Navara během zápasu s Nikitou Viťugovem, zdroj: World Chess

____

Ve druhém kole David Navara nejprve remizoval černými proti hráči světové špičky Alexandru Griščukovi. V odvetě bohužel bílými figurami prohrál. Partii najdete zde.

Rozhodující moment, tah 21…b5 David okomentoval: „21…b7-b5 jsem viděl, ale měl jsem pocit, že ústupy dámou na d4 i na a6 by měly být v pořádku. A pak jsem si všiml, že po 22. h6+ Kf8 23. Dd4 Dxd4 24. Vxd4 c5 25. Vd5 Vxe4 26. Vxf5 gxf5 27. fxe4 fxe4 28. Vh5 Vc8 29. Ve5 může přijít Vc6 a že místo Vh1-h5 nepomáhá ani Vh1-g1-g7xh7, protože černý převede věž na g6 a tu mou chytí a vymění. Tak jsem šel na a6, ale to bylo ještě horší, přehlédl jsem tam 26…Sc6.“

Z Hamburgu David Navara odcestoval přímo na začínající Evropský klubový pohár, odkaz na úvodní článek zde.