Na čele beze změn

Po víkendovém dvojkole extraligu stále vede Výstaviště Lysá nad Labem, o bod za ní dotírají 1. Novoborský ŠK a GASCO Pardubice, které ale ještě čeká vzájemný souboj.

Sobotní kolo nepřineslo příliš překvapení, neslo se především ve znamení drtivých výsledků.

V zápase ŠK DURAS BVK Královo Pole versus Výstaviště Lysá nad Labem středočeši nepřipustili překvapení, nastoupili v jedné z nejsilnějších možných sestav a převálcovali špatně hrající Duras 7:1. Výkon ŠK DURAS BVK Královo Pole zhodnotil kapitán Cyril Ponížil: „Lysá v zápase s námi dokázala, že nevede ligu náhodou. Prohrát 7:1 jsme určitě nemuseli, ale i když jsme na některých šachovnicích měli šance alespoň na remízu, soupeř jednoduše potvrdil kvalitu a zkušenost.

Partie Martin Blahynka – Konstantin Landa 0-1 (foto Břetislav Eichler)

Moravská Slavia Brno hrála proti Siesta Solution Unichess B. Domácí celek po zásluze zvítězil 5,5-2,5. Za Moravskou Slavii Brno napsal zhodnocení Michal Vávra: „O uplynulém víkendu jsme se vrátili do krásných prostor Bowlingu Brno a v sobotu přivítali papírově trochu slabší Unichess B. Žádného soupeře není radno podceňovat, což jsme si pohlídali a v zápase zaslouženě zvítězili po výhrách Heberly, Blatného a Vymazala.

Bartolomiej Heberla zvítězil s Michalem Konopkou v pouhých 18 tazích. (foto Břetislav Eichler)

1. Novoborský ŠK doslova smetl Český Těšín, když mu povolil jedinou remízu. Zhodnocení zápasu napsal za Slavoj Český Těšín Václav Mitura: „Po zahájení se zdálo, že ve většině partii nezískali jednoznační favorité z NB významnou převahu, ale jak čas plynul, převaha narůstala a nakonec možná až příliš krutá prohra. Za zmínku stojí, že výsledek mohl být přijatelnější,  jelikož jsem po zahájení bránil velmi těžkou pozici, soupeř nebyl důsledný, dostal jsem protihru a ve zcela vyhrané pozici jsem neunesl tíhu možného vítězství.

Lumír Mrázek z Českého Těšína (foto Václav Mitura)

Nejnapínavější zápas se hrál ve Frýdku-Místku, kde BŠŠ vyzvala Siesta Solution Unichess A. V partiích bylo mnoho zvratů, nakonec se však týmy rozešly smírně 4-4. Zápas za Beskydskou šachovou školu zhodnotil Pavel Benčo: „V sobotu proti Unichess A to byl velmi napínavý zápas, 2 partie se vzájemně otočily, tak můžeme považovat konečnou remízu 4:4 za spravedlivou.

GASCO Pardubice na slátané sestavě Labortechu Ostrava také naháněly skóre, výsledek 7:1 je možná až příliš krutý, jak píše kapitán Labortechu Ostrava Aleš Krajina: „Náš tým zasáhla marodka a na poslední chvíli se muselo omluvit ještě pár hráčů. Takže vyrážíme do Pardubic a Turnova v podstatě jako naše „béčko“.
V sobotu proti Pardubicím jsme moc šancí neměli, ale prohra 7:1 byla snad až příliš krutá. Mladý Saša Skalský na 5. desce vůbec nemusel prohrát, stejně jako na 1. šachovnici Jirka Kočiščák se Sergejem Movsesjanem. Jirka vynalézavou hrou dosáhl obstojné pozice, ale poté co několikrát „zapomněl“ vzít pěšce na h3 s pohodlnou hrou, místo toho přešel do prohrané věžovky.

Partie Sergej Movsesian – Jiří Kočiščák 1-0 (foto Aleš Krajina)

Turnov si v sobotu překvapivě bez problémů poradil s elově vyrovnaným soupeřem ze Slavoje Poruba, zvítězil 5,5-2,5. Za ŠK ZIKUDA Turnov zápas zhodnotil Pavel Šimáček: „V sobotu jsme s papírově silnou Porubou hráli snový zápas a skóre rychle narostlo až na 4,5:0,5. I když hosté v závěru korigovali, nijak nám to nezkazilo velkou radost z mírně překvapivé, ale plně zasloužené výhry.

V neděli se všude bojovalo o tři body a zápasy byly napínavější než v sobotu. Během prvních dvou hodin hry skončila pouze jedna jediná partie.

Výstaviště Lysá nad Labem si poradilo i druhým brněnským celkem. Moravská Slavia Brno bojovala statečně, ale nakonec prohrála 2,5-5,5. Zápas za Moravskou Slavii Brno zhodnotil Michal Vávra: „V neděli jsme vyzvali průběžně vedoucí Lysou nad Labem s cílem soupeře potrápit, znervóznět a pokusit se jej porazit. Bohužel se nám nepodařilo žádnou z nadějných partií vyhrát a po pěti remízách a třech prohrách jsme museli sklonit před silnějším soupeřem krále. Přesto si myslím, že jsme se soupeře nezalekli a ukázali velmi dobrý výkon. Celkově jsem s víkendem spokojený, což je umocněno i postupem našeho Béčka do 1.ligy, který můžeme slavit už tři kola před koncem 2.ligy D. Netrpělivě vyhlížím závěrečné trojkolo, kde zkusíme zabojovat o co nejlepší umístění v závěrečné tabulce.“ Zhodnocení za Výstaviště Lysá nad Labem zaslal Vlastimil Jansa: „Brněnský víkend byl pro nás určitě úspěšným. Neprohráli jsme ani jednu partii, naopak celkem 9 jednotlivých výher znamenalo hladká vítězství v obou zápasech. Myslím, že průběh jsme měli celkově pod kontrolou.

První čtyři šachovnice Výstaviště Lysá nad Labem

Duras si chtěl po nepovedené sobotě spravit chuť na Unichessu B, který ale svoji kůži zadarmo nedal. Nakonec slavil favorit z Brna, který vyhrál 6-2. Hodnocení kapitána ŠK DURAS BVK Královo Pole Cyrila Ponížila: „I když jsme nad Unichessem vyhráli 6:2, výhra se nerodila úplně lehce. Ohrožení jsme byli trochu na 3. šachovnici, hodně na 2. šachovnici. Ale ohrožené pozice jsme nakonec udrželi, dobře zabojovali „naši“ Rakušani a Neklan s Martinem.“ Podrobnější hodnocení najdete na blogu Durasu Brno během týdne.

Zadní čtyři šachovnice ŠK DURAS BVK Královo Pole

V Českém Těšíně hrál Unichess A, který s outsiderem pouze remizoval. Těšín tak urval svůj druhý zápasový bod. Za Slavoj Český Těšín zhodnotil Václav Mitura: „V neděli se hrálo velmi vyrovnané utkání, když po úvodních bojovných 4 remízách se hosté výhrou Bernáška ujali vedení, ale Těšín kontroval výhrami Wiewiory a Miturové. Na konečných 4-4 vyrovnal Černoušek, i když jsme se nedočkali výhry, nutno konstatovat, že remíza je spravedlivá.

Celý víkend za Siesta Solution Unichess A i B zhodnotil Jan Bartoš: „Siesta Solution Unichess A potěšil remízou s Frýdkem a zklamal remízou s Těšínem.
U Siesta Solution Unichess B potěšily některé individuální výkony. Především Pavel Vávra porazil GM Štohla a přehrál Ponížila (nakonec bohužel jen remíza). Martin Jurčík remizoval s GM Polákem a s Blahynkou, přičemž obě partie mohl i vyhrát.

1. Novoborský ŠK dokonce s Frýdkem-Místkem na začátku prohrával, Davida Navaru porazil Sergei Azarov, poté už ale několikanásobný šampion žádné zaváhání nepřipustil. Zápas zhodnotil za Beskydskou šachovou školu Pavel Benčo: „V neděli proti Novému Boru jsme vedli 1:0 díky rychlému vítězství Sergeie Azarova proti Davidovi Navarovi, ale poté již naši soupeři ukázali své kvality a zaslouženě vyhráli 5,5:2,5.


GASCO Pardubice se proti Porubě natrápily, přestože rychle vedly zásluhou Zbyňka Hráčka. Další bod přidal Martin Petr, za hosty ale snížil David Kaňovský. Radek Londýn z Poruby se snažil vyhrát remízovou věžovku s pěšcem víc proti Petru Neumanovi, ale pardubický velmistr ji bezpečně ubránil, a tak mohly Pardubice slavit těsné vítězství 4,5-3,5.

Zápas Slavoj Poruba – GASCO Pardubice

ŠK ZIKUDA Turnov vyzval Labortech Ostrava, hrál se napínavý a vyrovnaný duel, elovou převahu na zadních deskách zúročili severočeši a vyhráli 4,5-3,5. Zápas zhodnotili oba kapitáni, za Labortech Ostrava Aleš Krajina: „V neděli proti Turnovu jsme zahráli podstatně lépe. Já jsem si zopakoval extraligovou partii s Pavlem Čechem přesně před 20 lety, kdy jsem vyhrál. Tentokrát jsem ale zvolil výměnnou francouzskou a partii brzy remizoval. Rychle se přidal bojovnou remízou Petr Velička s Pavlem Šimáčkem, a poté, co Víťa Rašík vyhrál s Vykoukem, to vůbec nevypadalo špatně. Další dvě remízy našich mládežníků Skalského a Koziola byly také dobré, ale to bylo bohužel všechno. Prohry na 6. a 8. desce znamenaly stav 3:4 a statečný boj Jirky Kočiščáka s Lubošem Ftáčníkem – nakonec střelec a věž proti věži – skončil remízou a naší těsnou porážkou 3,5:4,5. Přesto ale musím naše „béčko“ za nedělní výkon pochválit.“ A za ŠK ZIKUDA Turnov Pavel Šimáček: „Labortech přijel do Turnova značně oslaben, přesto nám nadělal spoustu problémů. Splnili jsme sice papírové předpoklady na 6. a 8. šachovnici, jenže i díky rychlé prohře na trojce a nedotaženým výhodám na čtyřce a pětce jsme se museli třást o výsledek až do úplného konce. Víkend nám vyšel ideálně a získali jsme plný počet 6 bodů.

Zápas Labortech Ostrava – ŠK ZIKUDA Turnov (foto Aleš Krajina)

Teď čeká extraligu dlouhá pauza až do Velikonoc, kdy se všech 12 týmů sjede do Frýdku-Místku a bude bojovat v závěrečných třech kolech. Mezi taháky lze zařadit zápasy 1. Novoborského proti Pardubicím či Turnovu, zatímco stále vedoucí Lysá nad Labem musí potvrdit své postavení v tabulce v zápasech s ostravskými celky. Stát se ale může ještě cokoliv. Dle papírových předpokladů tabulku uzavírají Siesta Solution Unichess B a Slavoj Český Těšín. Přesto mají oba týmy mají reálnou šanci se zachránit.

Partie okomentoval IM David Kaňovský, reportáž napsala Kateřina Šmajzrová, fotogalerie od Břetislava Eichlera.