MS v rapidu a blitzu si podmanily sedmnáctileté zázraky Abdusattorov a Assaubajevová

Teprve sedmnáctiletý Uzbek Nodirbek Abdusattorov se stal nejmladším mistrem světa v rapid šachu v historii, v blitzu zvítězila stejně mladá Kazaška Bibiara Assaubajevová. Šampionát v obou disciplínách se konal na konci prosince ve Varšavě za velké účasti diváků i médií. Češi se výrazněji neprosadili, nejhodnotnějším výsledkem je 36. místo Julie Movsesjanová.

Uzbecký zázrak Nodirbek Abdusattorov v rapidu předčil všechny slavnější a zkušenější soupeře. Ve 13 kolech získal 9,5 bodu stejně jako Rus Jan Něpomňaščij, Magnus Carlsen z Norska a Američan Fabiano Caruana, o jeho triumfu rozhodl až závěrečný tiebreak, kde porazil Jana Něpomňaščij.

Nodirbek Abdusattorov se stal historicky nejmladším mistrem světa nejen v rapidu, ale ve všech šachových disciplínách. Ve chvíli, kdy zvedal nad hlavu pohár, mu bylo 17 let a 29 dní. Čeští zástupci se umístili až ve druhé stovce, Štěpán Žilka skončil na 122. místě (6 bodů), Peter Michalík na 126. místě (5,5 bodu).

Rapidovému turnaji žen kralovala Ruska Aleksandra Kostěňuková, pro stříbro si došla Bibisara Assaubajevová z Kazachstánu a na třetím místě skončila další zástupkyně Ruské šachové federace Valentina Guninová. Jediná Češka Julie Movsesjanová obsadila v konkurenci 102 hráček 36. pozici.

Současně s rapidem se ve Varšavě na konci prosince hrál i šampionát v bleskovém šachu.

Obhájce titulu a aktuální mistr světa v klasické hře Magnus Carlsen zde dopadl ještě hůře než v rapidu a obsadil až 12. příčku. Z titulu se poprvé v kariéře mohl radovat Francouz Maxime Vachier-Lagrave. O jeho vítězství rozhodl až tiebreak, v němž 31letý velmistr porazil domácí hvězdu Jana-Krzysztofa Dudu. Bronz získal další šachový supertalent Alírezá Fírúzdža hájící rovněž barvy Francie. Všichni tři šachisté měli po 21 kolech 15 bodů.

Peter Michalík obsadil 83. příčku (10,5 bodu), když dokázal zvítězit třeba nad dvěma účastníky zápasu o mistra světa Američanem Fabianem Caruanou a Sergejem Karjakinem z Ruska. Štěpán Žilka skončil na 122. místě (9,5 bodu) a Thai Dai Van Nguyen na 125. místě (také 9,5 bodu).

Ženy si prohodily pořadí z rapidu: zlato vybojovala Kazaška Assaubajevová, další teprve sedmnáctiletý šachový zázrak, a stříbro Ruska Kostěňuková. Bronz opět připadl její krajance Guninové. Julii Movsesjanová se tolik nedařilo a mezi 105 hráčkami obsadila 97. příčku.

Šampionát v rapidu a blitzu byl skutečným svátkem šachu. Hrálo se v útrobách velkolepého Národního stadionu ve Varšavě za účasti médií i zástupů diváků, kteří dokázali místy vytvořit neobvykle bouřlivou atmosféru. Do propagace turnaje se zapojil i polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki, jenž na akci také osobně dohlédl.