MS v bleskovém šachu minulostí

V uplynulých dnech, 29.—30. 12. 2023, se v „pohádkovém“ Samarkandu odehrálo MS v bleskovém šachu, o jehož začátku jsme vás informovali.

Co se týče výsledku našeho jediného zástupce reprezentace, Uzbekistán jakoby by byl pro něj prokletým. Štěpánu Žilkovi totiž nevyšel ani tento druh turnaje. Po celkových 21 kolech se musel smířit se 188. příčkou.

Uzbekistánské ovzduší naopak svědčilo Magnusi Carlsenovi. Ač v průběhu akce okusil jedinou porážku s Maximem Vachierem-Lagravem, dokázal se ihned vrátit do popředí vedoucího hloučku. Závěr turnaje si opět zkušeně pohlídal (16 b.), a tak po několikáté slaví double z formátů rapid a blitz. Na druhé příčce skončil Daniil Dubov s 15,5 body. Dubov taktéž předváděl fascinující formu ve svých partiích. To dokazuje i skutečnost, kdy Daniil neokusil při pětidenním pobytu v Samarkandu jedinou porážku v regulérní hře. Avšak s jeho jménem je spojen i incident z 11. kola. Ke konci prvního hracího dne byl Dubovovi přiřazen jako soupeř Ian Nepomniachtchi. Velmistři v průběhu své partie hráli pouze jezdci a po spekulacích o domluveném chodu hry, jež byly následně samotnými hráči potvrzeny, byla rozhodčím partie anulována. Pro bronz si díky kvalitní hře dokráčel Vladislav Artemiev (15 b.). Ten prokazoval svůj um v této časové kontrole a po čas turnaje dokonce dlouho pobýval na pozici lídra.

Vítězové šampionátu v bleskovém šachu pro rok 2023

V ženské kategorii kralovala Valentina Gunina, která se ziskem 14/17 bodů získala titul mistryně světa v bleskovém šachu pro rok 2023. Roli její pronásledovatelky zaujmula Alexandra Kosteniuk reprezentující Švýcarsko. Manko, jež si Gunina vytvořila, však švýcarská velmistryně nedokázala stáhnout. Se 13,5 body tak získala stříbro a titul vicemistryně. Stupínek vítězek doplnila Zhu Jiner. Čínská reprezentantka v průběhu šampionátu ztratila tempo s vedoucími hráčkami. Ovšem v posledních pěti partiích Zhu Jiner doslova kouzlila a po nádherném comebacku mohla slavit 3. příčku s 12,5 body.

Vítězky šampionátu v bleskovém šachu pro rok 2023,

Po dohrání posledního kola sekce Open došlo k vyhodnocení vítězů a vítězek šampionátů. Každá trojice nejlepších hráčů obdržela medaile a trofeje s tamější tématikou.

Jak už tradičně, MS ve zrychlených formátech zakončilo šachové dění v tomto roce. V tom následujícím se jistě mnozí z nás nemohou dočkat Turnaje kandidátů.