Morava a Slezsko zná své mistry!

Nejstarší kategorie U16 již zná svého vítěze! Matyáš Paseka z Beskydské šachové školy, který po osmém kole vedl svůj turnaj o půl bodu, dokázal v posledním kole černými přehrát Matěje Pavlise. Ve výsledku vyhrál svou kategorii s 7½ body a bodovým náskokem na stříbrnou příčku. Na druhém místě se umístil Tomáš Mohapl s 6½ body, ale nejlepším pomocným hodnocením. Právě dva pomocné body na něj ztrácel bronzový Martin Vašínek.

V dívčím podání jsme měli celkem 11 účastnic v nejstarší kategorii. I když dívky mají na MČR přímý postup, tak konečné výsledky byly velmi těsné, protože všechny tři vyznamenané měly 5½ bodu, takže rozhodovalo jen a pouze pomocné hodnocení. Svou kategorii nakonec ovládla Lucie Rybáčková z Gambitu Jihlava. Na druhém místě Amálie Zádrapová z ŠK Vsetín a na místě třetím Jana Sikorova z TJ TZ Třinec.

Po osmém kole jsme v kategorii do 14 let mohli vidět celkem pět hráčů s šesti body, kteří byli seřazeni pouze podle jemných rozdílů v pomocném hodnocení. Bylo tedy jisté, že na lámání chleba dojde až v posledním kole. Jako nejlepším lamačem chleba se prezentoval Antonín Zemek z Interchessu. Právě Tonda jako jediný dokázal ze všech šestibodových v posledním kole zvítězit, a tím si zajistit první místo s půlbodovým náskokem. Na druhém místě skončil Daniel Srba z ŠK Světlá n. Sázavou a na místě třetím Matěj Jaššo z Krnova.

Kategorie do 14 let měla celkem 16 účastnic něžného pohlaví, které se rozhodly porovnat své šachové schopnosti se svými vrstevníky. Herně se nejlépe ukázala Daniela Kožušníková z Interchessu, která uhrála solidních 6 bodů. Za ní na druhém místě Beata Březíková a na třetím místě Valerie Bartečková. Obě měly 5½ bodu a dělily je jen a pouze dva body pomocného hodnocení.

Chlapeckou kategorii do 12 let suverénně ovládl Václav Sochor z SK ZŠ Horká n. Moravou, který uhrál úctyhodných 8 bodů! Až o bod za ním, tedy s 7 body, skončil Tobiáš Komárek z Jezdci Jundrov, kterému se bohužel nevydařila poslední partie s Matějem Mydlářem. Bronzový Matěj Mydlář z Krnova uhrál 6½ bodu, přičemž měl nejlepší pomocné hodnocení.

Mezi 11 dívkami v této věkové kategorii svými figurkami nejlépe čarovala Zuzana Stará z ŠK Starého Města s 6 body. Stříbrná i bronzová příčka, kterou si v daném pořadí rozdělily Nikol Bartečková a Justýna Prusková, obě z Beskydské šachové školy, uhrály taktéž 6 bodů, avšak s výrazně nižším pomocným hodnocením.

Našich nejmladších roztomilých šachistů bylo letos oproti ostatním věkovým kategoriím výrazně méně. Nutno podotknout, že v loňských ročnících to byly právě kategorie do 10 a 12 let, které skýtaly nejvyšší počty účastníků. Mezi chlapci naprosto dominovala dvojice hráčů Vojtěch Velím a Jan Kožušník. Oba uhráli vskutku výjimečných 8 bodů, přičemž si odpustili pouze dvě remízy. Avšak jelikož Vojta Velím byl první nasazený, dalo se čekat, že bude mít vyšší šance na lepší pomocné hodnocení, což se ve výsledku stalo pravdou. Na třetím místě s dokonce dvoubodovou ztrátou se umístil Šimon Galia s 6 body.

Mezi nejmladšími chlapci letos výborně obstála i dvojice dívek: Amálie Martikánová z BŠŠ a Viktorie Mazurková z SK Slavie Orlové, které obě uhrály krásných 6 bodů. Zatímco Amálka skončila v celkovém hodnocení do 10 let třetí, Viktorka celkem pátá. Na třetím místě se ztrátou 1½ bodu skončila Kira Tarielasvili Kira z BŠŠ.

Na závěr bych moc rád poděkoval všem zúčastněným hráčům, trenérům, ale i rodičům, kteří dopomohli tomu, aby se letošní Mistrovství Moravy a Slezska uspořádalo v takové kvalitě a pohodě.

Odkazy na předešlé články:

Úvodní článek

První a druhé kolo

Třetí až šesté kolo

Sedmé a osmé + bleskový turnaj

FIDE OPEN doprovodný turnaj

Současně s jednotlivými koly mládežnických kategorií se odehrál otevřený fide turnaj v nejvyšším sále č. 600. Nakonec jej odehrálo 29 hráčů, kteří zajistili průměrné elo 1615. Letošní ročník byl poměrně slabý, neboť jen čtyři hráči měli elo větší než 2000. První nasazený byl loňský suverénní vítěz, Patrik Gnida. Druhým nasazeným mladík Petr Brož. Dále Honza Kolář a Roman Mrázek z SK Slavie Orlové.

Po třetím kole zůstali stoprocentní pouze Honza Kolář a Petr Brož, protože Patrik Gnida na první šachovnici remízoval s Romanem Mrázkem. Ve čtvrtém kole Mrázek zase remízoval, avšak již výše zmíněná trojice se vydala do bodových úniků. Došlo k dalšímu zlomu, kdy Honza Kolář na první šachovnici přehrál bílými Petra Brože. Do vedení turnaje se tak dostal Honza Kolář s plným počtem bodů.

V pátém kole přišla pro Patrika Gnidu možná klíčová partie. Na první desce dokázal porazit dosavadního lídra Honzu Koláře, takže trochu zamíchal kalkulace o medailových příčkách. Dopředu se tak zase probojoval Gnida s 4½ body a za ním trojice hráčů se 4 body: Kolář, Mrázek a Brož. Jelikož v šestém kole všichni čtyři remízovali, pořadí se nijak nezměnilo. Už tohle samo o sobě podtrhává fakt, že těmto čtyřem se do dvou třetin turnaje nemohl nikdo ani přiblížit. V sedmém kole Patrik potvrdil roli favorita a výhodu bílých kamenů. Na druhé šachovnici remízoval Roman Mrázek s Petrem Brožem a na třetí zvítězil Honza Kolář. Na celkově páté místo s pěti body se dobojoval Martin Žaža po výhře s Ondrou Borkovcem.

V osmém kole dokázal Martin Žaža odremízovat Patrika Gnidu, který se tak po výhře Honzy Koláře na druhé desce musel podělit o prozatimní první místo s 6½ body. Roman Mrázek a Petr Brož nyní do posledního kola ztrácejí celý bod, protože oba v osmém kole remízovali.

Konečné pořadí po devíti kolech rozhodly výsledky z posledního kola na prvních třech šachovnicích, kde si všichni tři vítězové vybojovali medailové umístění. Patrik Gnida se stal druhý rok v řadě vítězem Openu na MMaS, když v posledním kole bílými porazil Lucii Fizerovou. Reprezentant Šachy Hošťálková s celkem 7½ body skončil před Honzou Kolářem, protože jej porazil v pátém kolo, a měl tak lepší vzájemný zápas. Jak jsem již nastínil, na druhém místě skončil Honza Kolář z ŠK Mohelnice s taktéž 7½ body. Třetí místo obsadil Martin Žaža s bodovou ztrátou, tedy s 6½ body.