MMaS mládeže

V období mezi 26. až 31. říjnem proběhlo na jesenickém hotelu Dlouhé stráně, Mistrovství Moravy a Slezska mládeže ve vážném šachu, které pořádal klub ŠK Slavia Orlová. Dohromady se zúčastnilo 287 mladých šachových nadšenců, kteří porovnávali své síly v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let. Chlapci a děvčata hráli dohromady, ale vyhlašováni byli samozřejmě oddělené. Děvčata měla tu výhodu, že měla přímou cestu na Mistrovství České republiky, kdežto chlapci museli bojovat o cenná postupová místa, kterých bylo v každé kategorii 8. Turnaj doprovodil tradiční bleskový turnaj a FIDE Open, kterého se zúčastnilo 39 hráčů, včetně výpravy šachistů až z dalekého Moldavska. Kvalitní ubytování hotelu Dlouhé stráně nabízelo i mimošachové aktivity jako např. bowling, bazén nebo wellness.

Ředitelem letošního MMaS byl Jiří Novák st. a hlavními rozhodčí byli IA Jiří Kopta, FA Martin Sieber a FA Jan Sikora. Pomocnými rozhodčími byli dále Adam Fialka, Jiří Novák ml., Petr Nytra a Aleš Pekárek. Ve všech kategoriích se hrálo 9 kol tempem 90min + 30s/tah. Turnaj zabral dohromady tři patra s tím, že nejníže se hrál FIDE Open a U16 + online šachovnice, na patře výš se hrály převážně U12 a U14 a nejvýše hrála nejmladší kategorie U10. Pořadatelé obstarali online přenos prvních deseti šachovnic z U14 a U16 a první polovina partií všech kategorií byla zapsána a jsou dostupné na internetu.

Nejmladší kategorii do 10 let jednoznačně ovládla děvčata, když byla v první pětce po 8. kole 4 děvčata v čele s doslova stoprocentní Danielou Kožušníkovou z Interchessu. Poslední kolo neodhalilo žádná velká překvapení a v turnaji dívek suverénně zvítězila Daniela Kožušníková s neuvěřitelným plným počtem bodů. Hned za ní s 8 body Buchtová Viktorie, která ztratila pouze s Danielou a na místě třetím Veronika Vančáková s 6 body. Mezi chlapci obstál nejlépe Milek Tobiáš s 7 body, na druhém místě Hynek Létal s 6,5 body, ale lepším pomocným hodnocením než Jakub Stejskal na třetím místě.

Naopak v kategorii U12 nebylo vedení ani z daleka tak suverénní, když po čtyřkolovém vedení Marka Fizera nastal v 8. kole zvrat, když Marek prohrál s Buchtou Bartolomějem, který na něj tehdy ztrácel celý bod. Před posledním kolem tím pádem nastala situace, kdy bylo jisté, že remízy nikoho na bednu nedostanou, ale postup na MČR měli přední hráči jistý. Pevné nervy v posledním kole ukázal Marek Fizer, který zvítězil a tento důležitý bod mu zajistil druhé místo těsně za Buchtou Bartolomějem, který vyhrál i v posledním kole proti nakonec třetímu Ondřeji Matusíkovi. Mezi dívkami vybojovaly medailová umístění Amálie Zádrapová na prvním místě, Jana Sikorová na druhém místě a Šťávová Markéta na třetím místě, všechny s 6 body.

Pětikolové vedení Michala Kureše v kategorii do 14 let viselo na vlásku, když po 8. kole druhý Lukáš Petříček, v posledním kole rychle zvítězil a Michal Kureš tušil, že remíza na první místo stačit nebude. Ze složitých pozic proti Romanu Mrázkovi z ŠK Slavie Orlová nakonec nevybruslil zrovna nejlépe a musel se spokojit s remízou. Turnaj nakonec vyhrál Lukáš Petříček a tudíž se ukázalo, že remíza Michalovi stačila jen na druhé místo těsně před Romanem Mrázkem. V dívčí části nejlépe bojovaly Marie Vaňková s 5 body a za ní na místě druhém a třetím Sofie Tichá a Taťána Nesporá taktéž s 5 body.

Chlapecká kategorie do 16 let byla v červených barvách, jelikož červená je barva dresů Beskydské šachové školy, která obsadila první tři místa. Adam Frank vyhrál turnaj v klidu, když v posledním kole remizoval s Gnojkem Petrem a se 7,5 body ho už nemohl nikdo přeskočit. Na druhé místo nakonec dosáhl Ondřej Nytra se 7 body a půl bodu za ním mezi 6,5 bodovými obstál nejlépe Vantuch Lucian. Mezi dívkami zvítězila Anna Vavřínková s 5,5 body, ale lepším pomocným hodnocením než Olga Dvořáková Olga taktéž s 5,5 body. Na třetím místě nakonec skončila Nikola Gregůrková, která měla ze začátku turnaj velmi slušně rozehraný, ale poslední kola moc nebodovala a turnaj dohrála s 5 body.

Ve FIDE Openu se v průběhu nejvíce dařilo Jáchymu Barešovi, který po 8. kole vedl turnaj s 6,5 body, ale lepším pomocným hodnocením, než Štěpán Hrbek těsně za ním. V posledním kole se utkal černými proti osmnáctiletému Tomášovi Obornému z TJ Ostrava, kterého v těžké věžové koncovce s pěšcem navíc porazil a tím si obhájil zlatou příčku s 7,5 body. Na stříbrné příčce skončil s horším pomocným hodnocením mladík Štěpán Hrbek z Interchessu, který také v posledním kole urval důležitou výhru a na třetím místě až za 1,5 bodovým spádem veterán Zdeněk Olšar z ŠK Slavie Orlová.

Bleskový turnaj se konal ve středu 30.10. v odpoledních hodinách v nejnižším sále a za slušné účasti 87 hráčů. Hrálo se 11 kol tempem 3min + 2s/tah. Při vyhlašování turnaje byl kladen i důraz na všechny věkové kategorie. Celkovým vítězem se však stal mladý Petr Gnojek z Beskydské šachové školy s 9,5 body. Hned za ním skončil Vlastimil Babula taktéž s 9,5 body, ale horším pomocným hodnocením. Na třetím místě skončil z řad rozhodčích, Martin Sieber s 8,5 body.

Celý turnaj nabídl spousty různých pozic, od do očí bijících partií z nejmladší kategorie do 10 let až po zkušené taktické manévry v nejstarší kategorii do 16 let nebo ve FIDE Openu. Ale jsme rádi, že Mistrovství Moravy a Slezska proběhlo bez větších komplikací, pořadatelé turnaj zorganizovali na výbornou a všichni se těší na příští rok. Sportu zdar a šachu zvlášť!