Mládež ve Švédsku

Uppsala Young Champions 2020, 23. – 28. 10. 2020

Jarní vize účasti na švédském turnaji Young Champions se naplnila. Několik málo týdnů před turnajem byla ze strany organizátora turnaje, pana Carla Fredrika Johanssona, obnovena pozvánka účasti pro skupinu našich zástupců. Young Champions je již 7. ročník tradičně silně obsazeného juniorského open turnaje na 9 kol, kdy týdenní program zahrnuje tři dvojkola. Letošního ročníku se účastní 40 hráčů, a jak Carl Frederik říká, tak jeho vizí je během několika následujících ročníků turnaj naplnit osmdesáti hráči se silným zastoupením juniorských velmistrů a mezinárodních mistrů. I vzhledem k současné situaci se daří každoročně navyšovat počet účastníků, což by mohlo být velmi motivační i pro naše případné účastníky v dalších ročnících. Organizace turnajů obecně a obzvlášť v dnešní koronavirové době přináší řadu úskalí a překážek, které se samozřejmě nevyhnuly ani tomuto turnaji. Například místo konání turnaje muselo být přesunuto pouhý jeden den před jeho začátkem, dále díky omezení sociálních kontaktů musel být zrušen bleskový turnaj.

Rozhodně je potřeba ocenit organizátory za to, že vytvořili bezpečné a komfortní zázemí pro uskutečnění turnaje. Zavedli opatření, na která jsme i my z naší vlasti zvyklí. Kladou důraz na dodržování odstupů, dezinfekci rukou i šachového materiálu. Nošení roušek je zde na rozdíl od nás na dobrovolné bázi. Ale teď již k naší výpravě.

Jak již bylo předesláno, tak organizace naší výpravy musela proběhnout ve velmi krátkém čase. Prostoru na rozhodování nebylo příliš, obzvláště když se v tomto termínu měla uskutečnit Mistrovství Čech a Mistrovství Moravy do 16 let. Motivací a hnací silou tuto akci zajistit byla také reálná obava, že je to možná v letošním roce poslední příležitost, kdy si budou moci naši hráči zahrát za skutečnou šachovnicí, ne jen za tou virtuální. Nejistota odjezdu navíc trvala až do posledního dne před odjezdem, kdy byla zaváděna další a další koronavirová opatření.

Nakonec se naše výprava setkala ve čtvrtek ráno na letišti v Praze, aby se vydala na cestu. Vše proběhlo hladce, nastoupili jsme do letadla a čekali na odlet. Zpestřením pak bylo hlášení kapitána, kdy pro poruchu ohřevu Pitotovy trubice musíme stroj vyměnit. Výstup a opětovný nástup způsobil asi hodinu a půl dlouhé zpoždění, které zásadně neovlivnilo náš plán dostavit se do místa konání turnaje – hotelu Scandic Infra City nedaleko Stockholmu do 16. hodiny odpoledne.

Výprava ve složení, kde jasnou převahu tvoří hráči Frýdku Místku, Richard Stalmach, Marek Miča a Adam Frank byla doplněna Jáchymem Němcem z Říčan, Jakubem Kůsou z Moravské Slavie Brno a Karlem Brožkou z Polabin. Doprovod zajišťuje Petr Pisk s Petrem Kůsou.

Společná výprava, zleva: Adam Frank, Petr Pisk, Marek Miča, Jáchym Němec, Karel Brožka, Richard Stalmach, Jakub Kůsa, Petr Kůsa

Páteční 16. hodina znamenala start prvního turnajového kola. Dva hráči našeho týmu byli poctěni možností utkat se s reprezentantkami Slovinského týmu. Oba tuto výzvu zvládli a tým první kolo uzavřel s pětibodovým ziskem. Celkově byly všechny partie hodnoceny z hlediska jejich kvality pozitivně a tak optimistická nálada tým neopustila ani do bojů v dalším kole.

1.kolo: Marek Miča – Axel Falkevall

2.kolo: Karel Brožka – FM Hampus Sörensen

Los druhého kola proti sobě nasadil hned dvě české dvojice, a to R. Stalmacha a J. Kůsu, dále pak A. Franka a M. Miču. Nasazení a průběžné výsledky je možné sledovat na níže uvedeném odkazu:

http://www.uppsalayoungchampions.se/en/

Dostupné jsou také on-line přenosy:

http://www.uppsalayoungchampions.se/en/live-2/

Organizátoři dále zajistili živý komentář Fiony Steil-Antoni, které asistují špičkoví švédští hráči GM Nils Grandelius, GM Pontus Carlsson a další. Stream, který začíná vždy dvě hodiny po začátku každého kola, je možné nalézt na You Tube kanále zde:

https://www.youtube.com/watch?v=RAd3hYHlEUI

Rádi bychom za celou výpravu poděkovali Šachovému svazu za poskytnutou podporu a příležitost pro naše hráče reprezentovat český juniorský šach na Young Champions 2020.

Petr Kůsa