Mitropa trochu jinak

Tradiční a populární turnaj družstev deseti států, Mitropa, se letos představí v netradiční podobě.  Deset členských zemí – Česká republika, Slovensko, Německo, Itálie, Rakousko, Maďarsko, Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Francie – se každý rok střídají v pořadatelství soutěže. Česká republika se tak prezentovala například v letech 2006 v Brně a 2016 v Praze. Loni se měla soutěž konat ve Švýcarsku, ze známých příčin ale musela být zrušena, stejně jako mnoho dalších významných turnajů. Švýcaři plánovali zorganizovat akci letos, ale ani to jim nebylo přáno, a tak přišli s neotřelou myšlenkou. Mitropa se uskuteční, ale hráči jednotlivých týmů budou hrát pod dohledem dvou rozhodčích z jednoho místa ve své zemi. Budou smět přemýšlet za šachovnicí, tahy budou provádět na počítači a budou tak hrát proti svým soupeřům online (takový způsob hraní dostal název „hybridní šach“).

Soutěž proběhne od 4. do 12. května 2021. České reprezentační týmy mužů a žen budou mít své stanoviště v pražském hotelu Don Giovanni, odkud budou hrát proti soupeřům z dalších států. Kapitáni obou našich reprezentačních týmů, Zbyněk Hráček a Tomáš Polák, nominovali kvalitní sestavy, posuďte sami:

Muži: 1. Thai Dai Van Nguyen, 2. Vlastimil Babula, 3. Jan Krejčí, 4. Tadeáš Kriebel, 5. Václav Finěk

Ženy: 1. Karolína Olšarová, 2. Kristýna Petrová, 3. Joanna Worek, 4. Nataša Richterová, 5. Natálie Kaňáková

 

Vzhledem k absenci silných soutěží předpokládáme podobně kvalitní sestavy i od ostatních zúčastněných federací.

Hrát se bude klasickým turnajovým tempem, které je už v dnešní době covidové pomalu zapomenuto: 90 minut na 40 tahů a 30 minut do konce partie s přídavkem 30 sekund za každý provedený tah. Hraje se každý den od 15.00 vyjma posledního, 9.kola, které začíná v 10.00. Přejeme hodně štěstí našim reprezentantům!

 

Michal Konopka