Mitropa Cup zahájen

Startuje Mitropa Cup, letos poprvé hybridní formou

V úterý 4. května začal Mitropa Cup, reprezentační šachový turnaj družstev, kde mezi účastníky z deseti zemí nechybí ani národní tým České republiky. Oblíbené klání se po zrušení loňského ročníku koná letos tzv. hybridní formou: týmy hrají každý ze své země za fyzické přítomnosti rozhodčích, tahy ale provádějí online. Mitropa Cup vyvrcholí finálovým kolem 12. května.

Kromě České republiky se letošního Mitropa Cupu účastní reprezentace Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Francie, Slovinska, Německa, Itálie, Rakouska a Švýcarska. Právě Švýcaři měli pořádat loňský ročník, který byl kvůli pandemii nakonec zrušen.

Kvůli přetrvávajícím omezením se pořadatelé letos rozhodli pro hybridní formu. České šachisty by mohla kromě neobvyklosti této formy limitovat i menší turnajová rozehranost. „Myslím, že by bylo divné, kdyby se několikaměsíční absence hraní neprojevila. Věřím ale, že se všichni brzy dostanou do turnajového rytmu a turnaj zvládnou dobře. Ostatně i naši soupeři na tom budou podobně,“ říká kapitán mužského týmu Zbyněk Hráček.

„Většina hráčů se během posledního roku zabývala online šachem, klasické turnaje se v Evropě zatím nerozběhly, takže delší pauzu bude mírně pociťovat každý účastník. Řekl bych, že nejpozději po dvou partiích se vše vrátí do starých kolejí,“ přitaká kapitán ženského výběru Tomáš Polák.

Podle Hráčka by v hybridním systému mohlo hrát roli i hospodaření s časem. „Nepřekvapila by mě vyšší spotřeba času v úvodních kolech turnaje. Občas se příliš zahloubáte do dění na šachovnici a nevšimnete si, že soupeř na obrazovce již táhl,“ varuje kapitán mužského týmu. Ten se tentokrát nemůže opřít o dlouhodobou českou jedničku Davida Navaru, zato má k dispozici jednu z největších nadějí našeho šachu, mladičkého Václava Fiňka.

Česká reprezentace mužů bude na Mitropa Cupu působit v roli nasazených dvojek, ženy jsou turnajovými trojkami. Mitropa Cup se koná od 4. do 12. května, každé z devíti kol začíná v 15:00 kromě kola posledního, které startuje v 10:00. Tempo hry je klasické, tedy 90 minut na 40 tahů, poté dalších 30 minut a od prvního tahu bonus 30 sekund za každý provedený tah.

Sestavy:

Muži: 1. Thai Dai Van Nguyen, 2. Vlastimil Babula, 3. Jan Krejčí, 4. Tadeáš Kriebel, 5. Václav Finěk

Kapitán Zbyněk Hráček

Ženy: 1. Karolína Olšarová, 2. Kristýna Petrová, 3. Joanna Worek, 4. Nataša Richterová, 5. Natálie Kaňáková

Kapitán Tomáš Polák

„Doufejme, že nebudou problémy s internetem a že se hráči naučí skloubit přemýšlení na šachovnici a provádění tahu na počítači. Našim reprezentantům především přeji, aby sehráli kvalitní partie bez technických problémů. Očekávám maximální nasazení ode všech, pak budeme spokojeni. Umístění tipovat nebudu. Protože v posledních měsících nebyly žádné reprezentační akce, jsou naše sestavy složeny z členů širší reprezentace. Doplnit k nim Vaška Fiňka bylo logické, musí si zvykat na těžké soutěže,“ uzavírá šéf reprezentačního úseku Michal Konopka.

Výsledky Mitropa Cupu 2021 sledujte zde: muži, ženy. přenos partií běží například na mezinárodním serveru chess24: mužiženy. Oficiální web turnaje najdete zde.

V prvním kole los našim týmům přisoudil Chorvaty a Chorvatky a zápasy se českým reprezentantům a reprezentantkám povedly! Oba české výběry zvítězily 3 – 1. Pěknou výhru Václava Fiňka okomentoval Michal Konopka – manažer české reprezentace a zároveň trenér našeho největšího talenta: