Mistry republiky v bleskovém šachu jsou Michalík a Sikorová

PRAHA, 13. prosince 2021 Peter Michalík a Olga Sikorová se stali mistry ČR v bleskovém šachu. Otevřeného šampionátu, který se v sobotu 11. prosince konal v Brně, se zúčastnilo celkem 153 hráčů. Dlouhodobě nejlepší český šachista David Navara nevyužil šanci na zisk jubilejního desátého titulu a skončil stříbrný.

 

Hrací sál (foto: Vladimír Jagr)

 

Peter Michalík na letošním MČR potvrdil, že bleskový šach je jeho nejsilnější disciplínou, ve které je schopen porážet i českou jedničku Davida Navaru. Oba velmistry od sebe po patnácti odehraných kolech na prvním a druhém místě dělil pouhý půlbod, Michalík získal 12 bodů a Navara 11,5 bodu. Bronz v silné konkurenci vybojoval Jakub Půlpán (11 bodů), jenž má „pouze“ titul mezinárodního mistra.

 

1. Peter Michalík, 2. David Navara, 3. Jakub Půlpán (foto: Vladimír Jagr)

 

Mezi ženami se na šampionátu nejvíce dařilo Olze Sikorové (11,5 bodu), stříbro získala překvapivě Táňa Holušová (11 bodů), jejíž Elo je pouze 2025 a jež se dokázala vklínit mezi reprezentantky. Bronz vybojovala Nataša Richterová, která dosáhla stejně jako Holušová 11 bodů, ale měla horší pomocné hodnocení. V rámci turnaje byly vyhlášeny i doprovodné kategorie dle výkonnosti a věku. Nejlepšími dorostenci se stali Marek Miča a Lada Zelbová, mezi seniory uspěli Daniel Šorm a Kateřina Zpěváková.

 

1. Olga Sikorová, 2. Táňa Holušová a 3. Nataša Richterová. Vpravo sponzor turnaje žen Michal Vávra. (foto: Vladimír Jagr)

 

„Po loňském online ročníku si letošní šampionát naživo všichni zúčastnění užili. Do Brna se sjela velmi silná konkurence a k vidění byly opravdu kvalitní souboje. I pořadatelský tým odvedl velký kus práce, v současné situaci není lehké akci podobného formátu připravit,“ hodnotil turnaj předseda ŠSČR Martin Petr, jenž zároveň jako hráč obsadil v kategorii Open čtvrté místo.

Titulárním partnerem šampionátu byla Skupina ČEZ, díky níž došlo k výraznému navýšení cenového fondu. Nejúspěšnější hráči a hráčky si rozdělili 230 000 Kč.

Výsledky ČEZ otevřeného MČR v bleskovém šachu najdete zde:

Kategorie Open
Kategorie Ženy

Oficiální fotogalerii od Vladimíra Jagra si můžete prohlédnout zde.