Mistry ČR do 8 let Vančáková a Bouška

Ve dnech 30.-31.3. pořádala Beskydská šachová škola Mistrovství České republiky dětí do 8 let. Hrálo se v příjemných prostorech Národního domu ve Frýdku-Místku, kde pořadatelé připravili nejideálnější podmínky jak pro hráče, tak i pro rodiče a trenéry. Hrálo se 9 kol s tempem 2 x 20 minut +10 sekund/tah. Ředitelem turnaje a hlavním rozhodčím byl mezinárodní rozhodčí Ing. Petr Záruba, pomocnými rozhodčími byli Zdeněk Holeksa, Lukáš Weissmann, Antonín Surma, Patrik Štěpán a Matěj Kuchař.

Mistrovství se zúčastnilo celkem 87 chlapců a 21 dívek, což už samo o sobě vypovídá, že to rozhodčí rozhodně neměli jednoduché. Pro hodně dětí to byl úplně první turnaj většího rázu, na kterém nabíraly první turnajové zkušenosti.

(Na fotce hlavní rozhodčí a ředitel turnaje Petr Záruba objasňuje spornou situaci na 1. šachovnici dívčí kategorie.)

Kategorii chlapců suverénně ovládl Bouška Jiří z ŠO Hlinsko, který prošel turnajem bez bodové ztráty a už po 8. kole, kdy měl plný počet bodů a náskok 1,5 bodu, bylo jasné, že bude mistrem České republiky. Jirka byl 1. nasazený a svou roli favorita také potvrdil. Na druhém místě se umístil Chernyy Andrey z ŠK Aurora-š.š. Anatolije Karpova a na místě třetím skončil Alidis Myron z ŠK Molekula.

(Vítězný Jiří Bouška)

(Diagram z partie Chernyy – Bouška z 6. kola, kde si Jirka spočítal krásnou taktiku Sxg3, po které neměla partie dlouhého trvání. Přišlo fxg3 Dxg3+ Kh1 a Vxd2!)

Zato v dívčím turnaji překvapila až 19. nasazená Veronika Vančáková, která stejně jako Jiří Bouška, prošla turnajem s plným počtem bodů. Veronika je ročník 2012, což znamená, že může hrát do 8 let ještě příští rok, ale již letos se stala mistryní České republiky! Na druhém místě skončila Sophia Olivia Day z pražského oddílu Unichess a na třetím Adéla Bažantová z ŠK Staré Město.

(Vítězná Veronika Vančáková)

Děkujeme pořadatelům za skvělé a bezproblémové uspořádaní turnaje, gratulujeme vítězům a těšíme se na Vás v dalším ročníku!

autor: Aleš Pekárek