Mistrovství světa v rapidu a blesku

Viktor Láznička reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa ve zrychlených tempech hry, které se konalo od 26. do 30. 12. v Moskvě. První den soutěže v rapid šachu se mu vydařil, remizoval například se Sergejem Karjakinem, účastníkem zápasu o titul mistra světa v roce 2016. A druhý den si Viktor zahrál přímo s mistrem světa Magnusem Carlsenem. Byla to jejich první vzájemná partie a skončila vítězstvím norského velmistra – partie k přehrání zde.

Závěr turnaje se našemu reprezentantovi nepovedl a nakonec z toho bylo 71. místo mezi 207 účastníky. Konečné výsledky najdete zde.

Magnus Carlsen v 15 kolech uhrál 11,5 bodu, což mu stačilo na samostatné první místo.

V bleskovém turnaji geniálnímu Norovi zdatně sekundoval Hikaru Nakamura, jejich dostihy musel rozhodnout až závěrečný doplňkový tie-breakový zápas. V něm zvítězil Carlsen a zkompletoval tím 3 tituly – je současně mistrem světa ve vážném šachu, v rapidu i v blesku. Výčet všech jeho úspěchů v končícím roce 2019 by byl skutečně dlouhý, tak jen jedna zajímavost. Už 107 vážných partií v řadě neprohrál.

Viktor Láznička obsadil v bleskovém tempu celkové 114. místo, konečné výsledky najdete na tomto odkazu. Bleskový turnaj přinesl malou kontroverzi, kdy po stížnosti Alirezy Firouzji právě na chování Magnuse Carlsena musela rozhodovat námitková komise. Video zde. Teprve šestnáctiletý íránský talent plnil novinové titulky téměř ve stejné míře jako mistr světa, viz například tento odkaz. V rapid šachu získal stříbrnou medaili, což je vzhledem k jeho věku signálem, že se možná v příštích letech dočkáme mnoha duelů Firouzja – Carlsen …

(Stupně vítězů rapid šachu, zleva 2. Alireza Firouzja, 1. Magnus Carlsen, 3. Hikaru Nakamura, fotografie: Twitter chess24.com)

Na mistrovství světa měla Česká republika také zástupkyni v řadách rozhodčích, Jiřinu Prokopovou. Na jejím Facebooku můžete vidět pár fotografií přímo z místa dění. Oficiální fotogalerii najdete na stránkách pořadatelů.