Mistrovství světa seniorů zahájeno, ČR reprezentuje téměř sedm statečných

Včerejším dnem bylo v italské Umbrii zahájeno mistrovství světa seniorů a seniorek nad 50, resp. 65 let pro rok 2022. Vzhledem k účasti bylo rozhodnuto, že muži a ženy budou hrát ve společném turnaji, ženy pak samozřejmě budou vyhlášeny zvlášť. Hrají se tedy dva oddělené turnaje, Česko má v obou z nich po třech zástupcích. Ženy nás bohužel nereprezentují ani jedna. Prvním nasazeným hráčem mistrovství 50+ je Gruzinec Zurab Sturua, českou stopu tvoří IM Jan Michálek, Martin Mojžíš a Petr Malinovský. V kategorii 65+ je jedničkou startovní listiny známý Angličan John Nunn, který má elově náskok na druhého nasazeného více než sto bodů! Jedním z velkých favoritů je samozřejmě také velmistr Vlastimil Jansa, nestárnoucí legenda českého a československého šachu, který letos slaví 80. narozeniny!!! Spolu s ním nás reprezentují IM Josef Juřek a FM Jaroslav Mojžíš. Hraje se na 11 kol klasickým tempem 90/40 + 30 s čekací dobou 30 minut pro všechna kola.

V kategorii 65+ byla trojice českých hráčů nasazena a jasně potvrdila svou sílu. GM Jansa sice nestál ve střední hře vyloženě na výhru, ale jeho výrazně slabší soupeř hodně pomohl. Zároveň byl Vlastimil jediným českým hráčem pro první kolo, který byl online, musíme doufat, že v dalších kolech se nám na přenášených šachovnicích představí i další naši reprezentanti.

V kategorii 50+ byla sice situace jiná. Martin Mojžíš i Petr Malinovský měli teoreticky o mnoho silnější soupeře, tudíž jejich prohry nejsou překvapením. Naopak Honza Michálek splnil papírové předpoklady a zvítězil.

Reporty z akce našim čtenářům přineseme po každém lichém kole turnaje.